Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Ekologia w przemyśle lotniczym

Studenci z australijskiego Uniwersytetu -zwycięzcami międzynarodowego konkursu Airbusa „Pomysły z polotem”

Zespół studentów Uniwersytetu w Queensland w Australii zdobył pierwsze miejsce w zainicjowanym przez firmę Airbus konkursie „Fly Your Ideas” (Pomysły z polotem)  na najlepsze i najbardziej realne ekologiczne rozwiązanie, które pozwoliłoby zredukować negatywny wpływ branży na środowisko naturalne w przyszłości. W finale udział wzięło 5 projektów. Nagrodę 30 000 euro wręczono podczas Salonu Lotniczego Le Bourget pod Paryżem.

Zwycięski zespół przedstawił nowatorski projekt wykorzystania jednej tylko  rośliny – rącznika pospolitego w wysokiej jakości materiałach kompozytowych stosowanych do produkcji kabin samolotów. Studenci pokazali, jak uniezależnić się od nieodnawialnych surowców oraz poprawić  parametry ekologiczne maszyn złomowanych po okresie eksploatacji, tym samym przyczyniając się do ograniczenia szkodliwych związków węgla (carbon footprint) w przemyśle lotniczym. Zespół przeprowadził wszechstronną analizę wykonalności obejmującą produkcję i testowanie włókien, która wykazała bardzo obiecujące właściwości mechaniczne i ekologiczne rośliny. Eksperci Airbusa ocenią potencjał zaprezentowanego projektu i  zastanowią się, jak go wdrożyć w przemyśle lotniczym.

Zespół, który zwyciężył jest zespołem międzynarodowym. W jego skład wchodzą – lider zespołu Michael Heitzmann (27 lat), z pochodzenia Szwajcar, Alex Ng (25 lat), pochodzący z Hong Kongu – obaj będący doktorantami w dziedzinie technologii budowy maszyn – oraz Benjamin Lindenberger (26 lat), z Niemiec, student inżynierii lotniczej i astronautycznej na Uniwersytecie w Stuttgarcie, który pisze pracę dyplomową na Uniwersytecie w Queensland.

„Chcieliśmy pokazać, że materiały kompozytowe wykonane całkowicie z włókien rącznika mogą zredukować poziom produkcji związków węgla oraz przyczynić się do ochrony środowiska w branży. Jesteśmy niezmiernie dumni, że przekonaliśmy jury do naszego projektu i mamy nadzieję, że zostanie on w przyszłości wykorzystany przez branżę lotniczą” – powiedział Michael Heitzmann, lider zespołu.

Studenci otrzymali na ceremonii w Le Bourget gratulacje od Toma Endersa, prezesa i dyrektora generalnego Airbusa, który wręczył zwycięskiemu zespołowi nagrodę w wysokości 30 000 euro. Zespół z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze „Solaire Voyager”, który zdobył drugie miejsce, otrzymał nagrodę w wysokości 15 000 euro za propozycję zastosowania technologii ogniw słonecznych wykorzystujących ogniwa fotowoltaiczne generujące energię na pokładzie samolotów.

W ogłoszonym dziewięć miesięcy temu konkursie wzięło udział ponad 2350 studentów z 82 krajów na całym świecie. Celem konkursu było opracowanie innowacyjnych i ekologicznych pomysłów, które miałyby kształtować przyszłość branży lotniczej i przynieść dalsze ograniczenia wpływu tej branży na środowisko naturalne. Konkurs miał także przyciągnąć większą liczbę młodych ludzi do tego sektora.

Pozostali trzej finaliści to:

– Zespół z Universidad Politécnica de Valencia w Hiszpanii który przedstawił projekt kabiny bez okien w nowym, ekologicznym projekcie samolotu.

– Zespół z Politechniki w Brnie (Czechy), który opracował projekt kołowania samolotu przy wykorzystaniu silników elektrycznych.

– Zespół z Uniwersytetu Stanforda w USA za propozycję lotu w formacji odwróconego V w oparciu o model migrujących ptaków, którego celem ma być redukcja zużycia energii.

 
Pięć finałowych zespołów przedstawiło swoje projekty w centrum Paryża przed wybranym jury. Do jury należało pięciu niezależnych ekspertów światowej sławy oraz pięciu przedstawicieli Airbusa specjalizujących się w takich dziedzinach jak inżynieria, środowisko naturalne, zasoby ludzkie, strategia i marketing.

„Byliśmy naprawdę pod wrażeniem pracy, jaką włożyło wszystkie pięć zespołów, wysokiej jakości złożonych projektów, ich prezentacji oraz znajomości swoich dziedzin” – powiedział Patrick Gavin, wiceprezes wykonawczy Airbusa ds. inżynierii, patron konkursu „Fly Your Ideas” i prezes jury. „Poszukiwaliśmy ambitnych, twórczych koncepcji, i wszystkie zespoły właśnie to nam zademonstrowały. Jeśli ci studenci są przyszłością branży lotniczej i astronautycznej, czeka nas naprawdę wspaniała przyszłość!”.

Airbus inwestuje rocznie 2 mld euro w badania i rozwój – ponad 7 procent rocznych obrotów. Firma planuje zatrudnienie w tym roku ok. 300 inżynierów na całym świecie.

Airbus, jeden z wiodących na świecie producentów samolotów, oferuje najnowocześniejszy i najbardziej wszechstronny asortyment samolotów na rynku o pojemności od 100 do ponad 500 miejsc pasażerskich. Airbus, który świętuje w tym roku czterdziestolecie istnienia, odebrał zamówienia na ponad 9200 samolotów od ponad 400 klientów i operatorów na całym świecie. Od momentu istnienia firmy dostarczono już ponad 5700 samolotów. Airbus jest firmą globalną, w 2008 roku odnotował przychody na poziomie 27 mld euro. Firma zatrudnia ok. 52 000 osób z 80 różnych narodowości.

Dodatkowe informacje oraz zdjęcia znaleźć można na stronie www.airbus-fyi.com/press