Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Ekspresem na Lednicę

Niemal 100 tys. osób wzięło udział w XII Ogólnopolskim Spotkaniu Młodzieży nad Lednicą. Po raz pierwszy zaproszono na nie młodych z całej Europy.

„Rozpoznaj czas” to hasło, które było motywem przewodnim tegorocznego spotkania. Pielgrzymi zastanawiali się nad tym wymiarem życie, który ciągle gdzieś ginie i nie do końca wiadomo co się z nim dzieje.

List do zebranej na Polach Lednickich młodzieży, skierował Ojciec Święty Benedykt XVI. „Drodzy młodzi Przyjaciele, zostaliście wybrani, abyście szli do Waszych bliskich, do szkół i uczelni, do Waszych środowisk, i byście byli świadomi Bożej miłości objawionej w Chrystusie” – pisał Papież w liście

Z lekcji historii…

Jak głosi legenda- w okolicach Lednicy narodził się Bolesław Chrobry. Tam też rezydował pierwszy polski biskup. Jezioro Lednickie było pierwszą i największą polską chrzcielnicą. W jego wodach nasi przodkowie przyjmowali wiarę w Chrystusa.

Spotkania młodzieży na Polach Lednickich odbywają się od 1997 roku. Wtedy to, miała miejsce pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Zebrana młodzież, czuwała, z nadzieją, że Ojciec Święty zawita do nich. Papieski helikopter przeleciał kilkukrotnie, kilkanaście metrów nad ziemią i głowami zgromadzonej młodzieżą. Po całonocnym czuwaniu, młodzi poszła do Gniezna, by tam następnego dnia spotkać się z Karolem Wojtyłą.

Lednicka Ryba – czyli Brama Trzeciego Tysiąclecia jest symbolem Chrystusa. Coroczne przejście, zebranych na Polach Lednickich, młodych ludzi, pod Bramą, jest symbolicznym gestem wyboru Chrystusa na przewodnika życia.

Kolumną Św. Wojciecha na ‘Rybę’

W tym roku partnerem i oficjalnym przewoźnikiem spotkania, była w tym roku firma PPKS Warszawa. Zorganizowany przez nią Ekspres Św. Wojciecha dowoził na Pola Lednickie pielgrzymów, nie tylko ze stolicy. Luksusowe pojazdy z logo Polonus, po dowiezieniu warszawiaków na miejsce spotkania, kursowały na trasie PKP Lednogóra-Pola Lednickie, a także dowoziły młodzież z Poznania. Co więcej, podróżujący Ekspresem Św. Wojciecha mieli możliwość zwiedzenia katedry w Gnieźnie. Wcześniej, po drodze do Lednicy odwiedzili Płock i Włocławek, gdzie zatrzymali się przy krzyżu upamiętniającym męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki.