Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

"Emigrantka z wyboru. Opowieść londyńska"

Emigrantka z wyboru to wartko płynąca opowieść o ucieczce z polskiego piekła do brytyjskiego raju.

Przebijając się przez kolejne bariery emigracyjnej adaptacji w obcym kulturowo środowisku, główna bohaterka, Ewa, napotyka na swojej drodze postacie, które stają się przyczynkiem refleksji, czasami – choć nie zawsze – artykułowanymi przez bohaterkę. Autorka celowo pozostawia wnioski czytelnikowi, poddając mu przy tym dane do przemyśleń. Pozornie szary świat ludzi mających różne cele do zrealizowania w Anglii, może stać się dla jednych tylko opowieścią emigracyjną, dla innych – głębokim, umiejętnie zebranym materiałem do refleksji na temat wartości życia, ludzkiej godności, potrzeby miłości i akceptacji i zwyczajnego sukcesu życiowego, we wszelkich formach, w jakich to określenie można rozumieć.

Emigrantka z wyboru. Opowieść londyńska
Dana Parys-White
 

Recenzje:

Emigrantka z wyboru to wartko płynąca opowieść o ucieczce z polskiego piekła do brytyjskiego raju. Proste, uderzające refleksje zmieszane z ciepłą ironią i lekko podaną relacją stworzyły wart polecenia koktajl. Lektura obowiązkowa dla wszystkich obecnych i potencjalnych emigrantów„.
Artur Pałyga – dramaturg, dziennikarz

Powieść Dany czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem. Egzystencja młodych Polek na angielskiej emigracji, bo o tym pisze Autorka – wzrusza i ma wymiar uniwersalny„.
Jan Stępień – pisarz, poeta, rzeźbiarz, rysownik

Czytamy wspomnienia dojrzałej, inteligentnej kobiety, która obserwuje, myśli i ma wiele do powiedzenia – nie tylko o sobie i najbliższych„.
Adam Molenda – dziennikarz, pisarz

Choć tematem przewodnim są wspomnienia młodej kobiety uciekającej od polskiej beznadziei przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych (…), jest to w rzeczywistości głęboka analiza postaw ludzkich. (…) Można być pewnym, że książka ta zainteresuje czytelnika na każdym poziomie intelektualnym, na każdym etapie doświadczenia życiowego i aktualnego nastroju„.
Peter Cwynar – Kalejdoskop, London, Ontario

Wkraczając w świat londyńskiej opowieści Parys-White, trzeba być gotowym na niezwykłą podróż (…), na zmierzenie się z rzeczywistym wizerunkiem emigracji, odartym z mrzonek i utopii, trudnym i fascynującym zarazem, satysfakcjonującym, ale wymagającym poświęceń i wyrzeczeń. (…) Zachęcam Państwa do lektury tej niezwykłej opowieści„.
Aleksandra Wiśniowska – Dziennik Polski, Londyn