Dokument o Powstańcach już 11 grudnia w kinach.
Od 11 grudnia w kinach zobaczyć będzie można, równie wzruszający co optymistyczny, dokument „Epidemia miłości. Dowodzi on, że w nawet tak trudnym czasie jak Powstanie Warszawskie rodziły się wielkie uczucia wieńczone ślubnym kobiercem.
Tematyka tego filmu nie tylko przybliża Polakom historię naszego kraju, ale też ukazuje ją oczami bohaterów tamtych dni. I to bohaterów szczególnych, bo zakochanych, którym przyszło kochać w czasie, w jakim trudno sobie wyobrazić warunki do pielęgnowania uczucia – a co dopiero do formalizowania związków.
Reżyser przeprowadza widza przez genezę Powstania Warszawskiego, wyjaśnia tło historyczne, a następnie przedstawia sylwetki bohaterów. Film zawiera nie tylko ich wypowiedzi, ale wzbogacony został o unikatowe, nigdy nie prezentowane, archiwalia powstańcze. Specjalnie na potrzeby filmu wykonano również szereg animowanych elementów: map i ilustracji poglądowych przybliżających fakty historyczne z przebiegu Powstania Warszawskiego. Lata pracy i zebrany materiał pozwoliły reżyserowi na odsłonięcie kolejnych niezwykłych historii swoich rozmówców.
Wśród osób, których wspomnienia poznamy w filmie jest m.in. Jan Nowak Jeziorański, który opowiada o swoim ślubie zawartym w czasie Powstania z łączniczką AK Jadwigą Wolską „Gretą”.
Zdjęcia kręcone były od 2004 roku m.in. w Warszawie i Opolu. Część materiału nakręcona została także w USA, gdzie mieszkają dziś bohaterowie tego dokumentu.
W filmie wykorzystano materiały archiwalne pozyskane m.in. z archiwów Telewizji Polskiej Polskiego Radia oraz ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Archiwalne fragmenty to m.in. filmowe zapisy walk powstańczych.
Premierą filmu Fundacja „Filmowa Warszawa” zainaugurowała społeczno-edukacyjną akcję pod hasłem „Żywe kadry historii”. W ten sposób wpisała się w działania związane z ogłoszeniem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej roku szkolnego 2009/2010 Rokiem Historii Najnowszej.
Film premierowo zobaczyć będzie można w:
Warszawie – Kinoteka i kino Alchemia
Łodzi – kino Charlie
Katowicach – kino Światowid
Poznaniu – kino Rialto
Krakowie – kino Mikro
Wrocławiu – kino Warszawa
Nowym Sączu – kino Sokół
Dokument trwa 50 minut.
Dystrybucja: Fundacja Filmowa Warszawa
Produkcja: Polska, 2009 r.
Reżyseria: Maciej Piwowarczuk
Głos lektora: Jerzy Zelnik