Już od środowej nocy 14 lutego do Gliwic przybywali młodzi ludzie z całej Europy po to, aby wziąć udział w największej w Polsce konferencji studenckiej EBM European Boards Meeting, poruszającej tematy wyższej edukacji, integracji europejskiej, wymiany kulturalnej i aktywnego społeczeństwa. Są to filary działalności AEGEE-Europe Europejskiego Forum Studentów, które jest organizatorem konferencji obok AEGEE-Gliwice.
Łącznie, w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej, obradowało 180 przedstawicieli 28 krajów europejskich, m.in. Ukrainy, Litwy, Chorwacji, Turcji, Rumunii, Danii, Holandii, Włoch, Niemiec i wielu innych. Pewna liczba osób z naszych wschodnich granic nie mogła dotrzeć na obrady ze względu na problemy na granicach.
W czwartkowy wieczór zamknięta została lista przyjeżdżających. W piątek o godzinie 9.30 odbyło się oficjalne otwarcie konferencji, na które przybyli oprócz uczestników również zaproszeni goście. Pojawili się przedstawiciele Uczelnianego Zarządu Samorządu Studenckiego wraz z przewodniczącą Sylwia Szczerba, swoimi przemówieniami przywitali nas Prezydent AEGEE-Europe Theijs van Welij, Vice Prezydent AEGEE-Gliwice Patrycja Kozik, Zastępca Prezydenta Miasta Gliwice pani Renata Caban. Nieobecnym okazał się były Premier prof. Jerzy Buzek, wysłał jednak list z powitaniem, który został odczytany podczas uroczystości. Już bardziej prywatnie odwiedził posiedzenie Rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach prof. Wojciech Zieliński, który podczas posiedzenia plenarnego opowiedział o uczelni, naszym mieście i regionie. Wizyta Rektora wzbudziła na twarzach uczestników szczery uśmiech i pozostawiła miłe wspomnienie.
Przez cały weekend odbywały się warsztaty, debaty i posiedzenia, podczas których uczestnicy tworzyli drogę, którą AEGEE będzie kroczyć w roku 2008. Na warsztatach można było zająć się poważnymi tematami jak 'Kultura w Ruchu (Culture in Motion)’, 'Nieograniczony na mojej Uczelni (Unlimited on my University)’, 'Migracja. Inny wymair Integracji Europejskiej (Migration. The other dimension of European Integration)’, które prowadzone były przez doświadczonych członków AEGEE. Można było również doskonalić swoje umiejętności interpersonalne lub całkiem odpocząć od długich dyskusji i nauczyć się tańczyć Poloneza.
Warszat taneczny był bardzo dobrym pomysłem. Po pierwsze uczestnicy mogli zebrać siły na dalsze debaty, po drugie mogli zaczerpnąć odrobiny polskiej kultury. Nauka Poloneza jest też prywatnym osiągnięciem AEGEE-Gliwice. Warsztat prowadzony był przez naszego nowego członka – Marka Wojtaszka, który zaledwie parę miesięcy temu dołączył do naszego grona. Jak na tak poważną konferencję jest to ogromne wyróżnienie dla naszego lokalu.
Głównym tematem konferencji był Proces Boloński. Jest to deklaracja podpisana w 1999 roku przez ministrów odpowiedzialnych za wyższą edukację z 29 europejskich krajów, która przewiduje utworzenie Obszaru Szkolnictwa Wyższego (European Higher Education Area). Dzięki wprowadzeniu zasad deklaracji dla studentów krajów europejskich otwarte będą uniwersytety, będzie możliwe podjęcie nauki na dowolnej uczelni wyższej, a oceny zdobyte na uczelni np. w Turcji będą równoważne z ocenami w Anglii.
Wyniki rozmów młodych Europejczyków to plany na działalność AEGEE w przyszłym roku. Już teraz wiemy, że reaktywowany będzie projekt 'The Bridge’ adresowany dla mobilnej integracji młodych ludzi z fizycznym upośledzeniem, którego głównym celem jest umożliwienie ludziom aktywnego uczestnictwa w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego przez przyłączenie do działań. Wiemy też, że projekt Europejski Dzień Języków (European Day of Languages) przejdzie wiele zmian, będzie organizowany na poziomie bardziej ogólnoeuropejskim niż lokalnym. Na resztę wieści na szczęście nie przyjdzie nam czekać długo. AEGEE cechuje bardzo aktywne działanie i wcielanie swoich planów w życie.
Niestety wszystko co dobre szybko się kończy… Większość uczestników opuściła nas już w niedzielę, część czekała do poniedziałku na loty do domu. Nie jedna łezka popłynęła jak na każdym meetingu AEGEE. W końcu tak naprawdę jesteśmy wielką rodziną i ciężko nam siebie opuszczać. Na szczęście już w kwietniu w Valletcie kolejna konferencja AEGEE.
Organizatorzy AEGEE-Gliwice jeszcze nigdy nie odebrali tak wielu ciepłych uścisków na pożegnianie, tak wielu pogodnych uśmiechów i tak wielu gorących słów. Najczęściej powtarzane to 'See You somewhere in Europe…’
Aktualne e-wydanie Eurostudenta dostępne na portalu dla studentów i absolwentów: www.eurostudent.pl - oferty staży i pracy, inicjatywy studenckie oraz konkursy.