Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Europejski Konkurs Fotograficzny rostrzygnięty!

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) ogłosiła zwycięzcę konkursu fotograficznego dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy.

Christopher Azzopardi z Malty odebrał
w czasie Szczytu Europejskiego na temat oceny ryzyka zawodowego oraz MŚP w Bilbao główną nagrodę za swoje zdjęcie zatytułowane „Pszczelarz”. Było to wydarzenie wieńczące kampanię na rzecz zdrowego miejsca pracy.
 
Zwycięzca edycji 2009, Christopher Azzopardi, entuzjastycznie wypowiadał się na temat swojego sukcesu: „Jestem zaszczycony, że nagrodę przyznano właśnie mnie. Zrobienie tego zdjęcia było największym wyzwaniem w mojej karierze. Miałem na sobie strój ochronny, gdy fotografowałem pszczelarza pracującego w pasiece na Malcie. Mimo to kilka pszczół zdołało mnie użądlić. Na tym zdjęciu chciałem pokazać, jak ważne jest noszenie ubrań ochronnych przy pracy w niebezpiecznym środowisku.”
Drugą i trzecią nagrodę otrzymali Eric Despujols z Francji („Spawacz”) oraz Rodrigo CabritazPortugalii(„Trudne i skomplikowane życie”).
 
 
Ogólnoeuropejski konkurs fotograficzny pobudził wyobraźnię amatorów fotografii w całej Unii Europejskiej. Do konkursu zgłoszonych zostało  1 670 prac. Każde kolejne zdjęcie wnosiło nowy aspekt do interpretacji tematu BHP wśród obywateli europejskich. Jukka Takala, dyrektor EU-OSHA, podkreślał w czasie ceremonii rozdania nagród w Bilbao, że konkurs okazał się wielkim sukcesem: „Zainteresowanie, jakie wzbudził konkurs, oraz talent twórczy, jakim wykazali się uczestnicy, dodaje nam otuchy. Z dużą satysfakcją nagradzam najlepsze i najbardziej oryginalne zdjęcia odpowiadające
 na pytanie:
Jaki jest twój obraz bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy?
. Często w pracach dostrzegamy humor, prostotę i niewinność; czasami towarzyszy im lekkie napięcie, a nawet nuta prowokacji, tak jakby twórcy chcieli przypomnieć nam, jak ważne jest bezpieczeństwo i higiena pracy
 w codziennym życiu.
 
Konkurs fotograficzny został zorganizowany w ramach kampanii Agencji „Zdrowe miejsca pracy” na rzecz oceny ryzyka zawodowego. Wszyscy fotografowie – zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy – zostali zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie i do przedłożenia swoich prac w okresie od 9 maja do 15 sierpnia 2009 r. Uznane międzynarodowe jury zajęło się wyborem najlepszych zgłoszeń. Fotografowie światowej sławy, tacy jak Mertxe Alarcón, Clemente Bernad, Miguel Ángel Gaüeca i Ambroise Tézenas, zasiadali w jury wraz z Peterem Rimmerem, ekspertem ds. komunikacji w dziedzinie BHP oraz byłym członkiem brytyjskiej instytucji Health and Safety Executive.
 
Dodatkowe informacje na temat zgłoszonych zdjęć i konkursu p.t. „Jaki jest twój obraz bezpieczeństwa
i zdrowia w miejscu pracy?” dostępne są na stronie
www.osha-photocompetition.eu