Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Festiwal filmowy OFF/ON w Warszawie

W dniach 18-23 sierpnia w stolicy odbędzie się Europejski Tydzień Filmowy OFF/ON Warszawa. W programie sześć interesujących filmów.

Organizatorzy festiwalu, dobierając filmy festiwalowe kierują się nie tylko wartościami czysto artystycznymi. Chcą pobudzić nasze zmysły, ale także emocje i serca. W programie tegorocznych wieczornych projekcji festiwalowych sześć interesujących, ale i ważnych społecznie filmów. Trzy pokazy przedpremierowe – hiszpański film „Złodzieje“, niemiecki „Free Rainer – reklaim your brain“ i estoński „Nasza Klasa“ reprezentują kinomatografie mniej znane. „Złodzieje“ to klimatyczne zdjęcia, „Free Rainer“ – lekka forma i prowokacyjna treść, „Nasza klasa“ jest nowoczesna w formie i tragiczna w wymowie – tak opisują swój wybór organizatorzy. Dwa nieco starsze filmy – bułgarskie „Skradzione oczy“ i duża koprodukcja „Hotel Ruanda“ pokazują nie tak odległe wydarzenia z historii Europy i świata, jednak prawie zupełnie nieznane, lub po prostu niezauważone. Polskę w tym roku będzie reprezentował film Andrzeja Jakimowskiego „Sztuczki“ – nastrojowa i magiczna opowieść o dorastaniu i potrzebie miłości.
 
„Chcemy by OFF/ON prowokował refleksje, skłaniał do myślenia, pokazywał świat nieznany. Dzięki takim filmom, stajemy się pełniejsi. Rozwija się nasz światopogląd, rozszerza się nasz świat, nasza codzienność nabiera innego znaczenia.“ mówi dyrektor festiwalu Agnieszka Wlazeł.
 
OFF/ON w tym roku to odpowiedź organizatorów z Federacji Niezależnych Twórców Filmowych na trwający właśnie rok dialogu międzykulturowego. To także nietypowa lekcja historii i, jak zwykle, spora dawka inteligentnego kina.
 
Festiwal odbędzie się w warszawskim Kinie Luna w terminie od 18 do 23 sierpnia. Wieczorne pokazy istotnych europejskich filmów pełnometrażowych będą się odbywały codziennie o godz. 20. W programie festiwalu także, jak co roku, warsztaty mistrzowskie – fotograficzne i filmowe (codziennie w godzinach 12-15) oraz konkurs krótkiego kina o Grand Prix OFF/ON (godz. 16-19) – czyli przegląd tego co najlepsze w europejskich produkcjach niezależnych, studenckich i profesjonalnych.
 
Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny (na wieczorne projekcje obowiązują zaproszenia, do odbioru w kasie Kinie Luna od 12.08).
 
OFF/ON realizowany jest ze środków m.st. Warszawa oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerzy: Fundacja Artistic Witamin, Kino Luna, Akademia Fotografii, Fundacja Impact, Studio Inter.Art.
Patroni medialni: EMPIK, TVP Warszawa, Życie Warszawy, Przegląd, Onet.pl, Filmweb.pl, Radio Kolor, Aktivist, TVP Kultura, The Warsaw Voice.

Więcej informacji na www.offon.org