140 artystów z Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Ukrainy, Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Izraela wystąpi podczas tegorocznej edycji Festiwalu od 23 czerwca do 1 lipca.
Jest to jedno z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu na świecie. Na krakowskim Kazimierzu przez kilka festiwalowych dni będzie rozbrzmiewał śpiew synagogalny, muzyka klezmerska, żydowska muzyka ludowa, chasydzka i klasyczna. Pierwszy taki Festiwal odbył się w 1988 roku.To skromne spotkanie poświęcone kulturze polskiej i żydowskiej rozrosło się obecnie do rozmiarów międzynarodowej imprezy. Umożliwia przybyłym gościom, widzom, turystom obcowanie z żywą tradycja żydowską a także daje szansę na jej współtworzenie. Na wszystkich chętnych czekają warsztaty tańca i śpiewu chasydzkiego, klezmologii, hebrajskiej kaligrafii, żydowskiej wycinanki i kuchni. Każdego roku podczas Festiwalu odbywa się ponad sto imprez, występy znanych artystów z całego świata.
Koncert Finałowy “Szalom na Szerokiej”, gromadzi ponad 10-tysięczną publiczność. Główna idea Festiwalu to dialog pomiędzy kulturami, to poszanowanie prowadzące do wzajemnego zrozumienia. Wędrówki muzyczne, wspomnienia prowadzą w głąb kultury żydowskiej, której ślady można znaleźć na każdym kroku nie tylko na krakowskim Kazimierzu, ale w całej Polsce. Impreza stała się symbolem tolerancji i poszanowania przeszłości. Zgromadzeni goście będą mieli okazję poznać różnorodne odcienie kultury jidysz a także nauczyć m.in. języka hebrajskiego czy tańca chasydzkiego. W Kinie pod Baranami zaprezentowane zostaną najnowsze dokumenty traktujące o sprawach żydowskich, natomiast w galeriach krakowskich – wystawy twórców żydowskich. Istnieje także szansa uczestnictwa w ceremoniach religijnych – przywitania i pożegnania szabatu. Dokładny program na oficjalnej stronie Festiwalu: www.jewishfestival.pl