Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Festiwal rozmaitości

Jeszcze w powietrzu pobrzmiewają ostatnie nuty 45. Studenckiego Festiwalu Piosenki, a już tęsknimy za nim i myślimy o kolejnym.

Kraków ma to szczęście, że od prawie 50 lat to właśnie tutaj odbywa się najstarsza impreza artystyczna w Polsce.
Należy bowiem przypomnieć iż Studencki Festiwal Piosenki jest o rok starszy od Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu. To na tym festiwalu debiutowali Marek Grechuta, Ewa Demarczyk, Maryla Rodowicz, Andrzej Sikorowski, Jan Wołek, Wojtek Bellon, Jacek Kaczmarski, Grzegorz Turnau, Renata Przemyk czy Raz Dwa Trzy.

Piosenką w kryzys
Choć zapowiadał się jako Festiwal Kryzysowy, kryzysowy był tylko z nazwy. Dopisali artyści i publiczność. Przez jeden październikowy tydzień Kraków świętował i bawił się tak, jak na Festiwalu bawić się należy. Publiczność mogła słuchać, oglądać i dyskutować. W sumie odbyło się dwanaście koncertów w miejscach nie tyle różnych co różnorodnych (Teatr PWST w Krakowie, Synagoga Tempel, Hala AWF w Krakowie, Klub Pod Jaszczurami). W Panelu Dyskusyjnym poświęconym Edwardowi Stachurze, wspominaliśmy tego wybitnego poetę, „łagodnego buntownika, najłagodniejszego z możliwych, ale krańcowego” jak sam kiedyś pisał w utworze Pogodzić się ze światem. Festiwalowa publiczność wysłuchała również koncertów zespołu Iowa Super Soccer

Laureaci
W znakomitej Sali PWST wysłuchaliśmy ponad 50 solistów i zespołów biorących udział w konkursie, a wieczorem podziwialiśmy laureatów poprzednich Festiwali. Zagrali Mariusz „Oziu” Orzechowski, Dominika Barabas, Joanna Lewandowska, Paulina Bisztyga, Gabriela Lencka oraz weterani Tomasz Szwed i Jacek Kleyff.

Jubilaci
W tym roku świętowaliśmy jubileusz 20-lecia pracy artystycznej laureatki Festiwalu – Renaty Przemyk. W pierwszej części koncertu „I Piękna i Bestia” zaprezentowali się młodzi, ale mający już na swoim koncie liczne sukcesy artyści: Natalia Grosiak, Maria Peszek, Gaba Kulka oraz Czesław Mozil. Następnie na scenie pojawiła się sama jubilatka, aby dać minirecital. Świetnym zwieńczeniem koncertu był występ Anji Orthodox, Kayah oraz Katarzyny Nosowskiej.

Songwriterzy
Niebanalne interpretacje poezji Neila Young’a zaprezentowali obecni na Festiwalu songwriterzy (SelFbrush, Graftmann, Romek Puchowski, Et Tumason, Twilite, Peter J. Birch, Jacek Kulesza Trio, Iowa Super Soccer, Nathalie And The Loners, Marek „Dzalowa” Jałowiecki i Leman Acoustic).
Niesamowitym głosem wypełnili piękne wnętrze Synagogi Tempel Marcin Różycki oraz Ilona Sojda.

Weterani
Krakowska impreza od lat otwiera się na inną muzykę obecną w środowisku akademickim, o czym mogliśmy się przekonać w Hali AWF. Wystąpili tam muzycy, nie kojarzeni z Festiwalem – Izrael i Jafia Namuel, prekursorzy muzyki reggae w Polsce.

Zwieńczeniem Festiwalu była Gala w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, gdzie wysłuchaliśmy tegorocznych laureatów Konkursu oraz koncertu, w którym wystąpili m.in. Renata Przemyk, Paulina Bisztyga, Jacek Kleyff, Marian Opania, Marek Dyjak, Robert Kasprzycki, Michał Łanuszka. Nie zabrakło brawurowych wykonań utworów, delikatnej nutki poezji i szczypty ironii. Publiczność nie chciała wypuścić artystów ze sceny. Ale cóż wszystko co dobre kiedyś się kończy, na szczęście już dzisiaj możemy zaprosić do Krakowa na przyszłoroczny 46. Studencki Festiwal Piosenki. Zatem, do zobaczenia.

 
 

Łukasz Kozub