Największe w Polsce święto muzyki świata zmieniło Warszawę i warszawiaków. Otworzyło publiczność na odległe brzmienia i kultury. Podczas jubileuszowej edycji, od 24 do 28 września można będzie zobaczyć i usłyszeć wszystko, co jest znakiem rozpoznawczym festiwalu: znakomitych muzyków, oryginalny, niekomercyjny repertuar i opowieści o świecie, w którym tradycja jest niewyczerpanym źródłem inspiracji.
„Na Skrzyżowaniu Kultur spotykają się najwybitniejsi twórcy world music” – mówi dyrektor artystyczna Maria Pomianowska. To największa w Polsce prezentacja muzyki świata i wielokulturowości. Od 2005 roku festiwal gościł177 artystów z 60 krajów i 6 kontynentów. Wśród nich takie gwiazdy jak Femi Kuti, Jivan Gasparyan, Concha Buika, Alim Qasimov, Youssou N’Dour, Lady Smith Black Mambazo, Salif Keita, Trilok Gurtu, Sara Tavares, czy Jasmin Levy.
Co roku przyciąga kilkunastotysięczną publiczność, a każdy z koncertów w namiocie festiwalowym budowanym przed PKiN gromadzi ponad 1200 widzów. Program wydarzenia przygotowuje Rada Programowa: Maria Pomianowska (dyrektor artystyczna), Maciej Szajkowski, Marta Dobosz. Pomysłodawcą i organizatorem festiwalu jest Stołeczna Estrada.
„Prezentujemy muzykę jakiej słucha świat, ale nie tę z list przebojów” – dodaje Marta Dobosz. – „Pokazujemy, że świat jest różnorodny i pełen niesamowitych rytmów, tradycji i historii przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Nieustanie przypominamy, że w globalizującym się świecie ważne jest poszukiwanie korzeni”.
Maciej Szajkowski uważa, że tym co wyróżnia FSK jest także niekonwencjonalny sposób prezentacji artystów. Każdej edycji festiwalu towarzyszy inny motyw przewodni pokazujący wybrany aspekt muzyki świata. Dzięki temu przez 10 lat udało się stworzyć spectrum muzycznych tematów i snuć pasjonującą opowieść o różnorodnym świecie world music. Prezentowano nie tylko najciekawsze zjawiska muzyczne, ale także filmy, spektakle teatralne i widowiska. Podczas pierwszej edycji, w 2005 roku, w Warszawie przecięły się ścieżki Wschodu i Zachodu – wystąpili artyści z Kaukazu, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Czech, Litwy oraz Niemiec i Francji. Drugie Skrzyżowanie Kultur było apoteozą kulturowej różnorodności. Podczas kolejnych odsłon festiwalu można było odkrywać m.in. tanga świata oraz języki i dialekty. W 2011 r., podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej do Warszawy zjechali artyści z krajów kulturowo nam najbliższych, m.in. Włoch, Niemiec, Turcji i Grecji. Następnie festiwal wyruszył w eskapadę do świata Orientu. Ubiegłoroczny był opowieścią o muzyce i tradycji wysp świata.
Tegoroczna, jubileuszowa edycja odbędzie się pod hasłem „Legendy i odkrycia”.„Otworzymy przepastny wór z muzycznymi prezentami” – mówi Marta Dobosz. „Pojawią się artyści, którzy wyznaczyli nowe kierunki w historii muzyki świata: Hugh Masekela, Mahmoud Ahmed i Barbatuques. Zaprosiliśmy artystów którzy pielęgnują zapomniane tradycje i odkrywają ich subtelności w śmiałej współczesnej interpretacji. Nie zabraknie niespodzianek pochodzących ze współczesnej sceny Iranu, Korei i Włoch oraz pięknych tradycji z południowego Madagaskaru i wyspy Santiago na Wyspach Zielonego Przylądka”.
„Doświadczenie spotka się z młodą energią. Gwiazdy kształtujące gusta muzyczne publiczności na całym świecie skonfrontują swój dorobek z młodymi artystami, nowymi trendami w world music” – dodaje Maria Pomianowska. A Maciej Szajkowski podsumowuje: „Legendy przynoszą satysfakcję, odkrycia – zaskoczenie. A zatem to spotkanie tego co najlepsze z tym co nieznane. Esencja Skrzyżowania Kultur”.
Członkowie Rady Programowej są zgodni, że podstawowym celem FSK jest edukacja muzyczna. Dlatego od początku znakiem rozpoznawczym Festiwalu Skrzyżowanie Kultur są warsztaty prowadzone przez mistrzów muzyki etnicznej. Podczas nich można było uczyć sięm.in. śpiewu arabskiego, innuickiego, tańca haka oraz gry na tradycyjnych instrumentach jak flet pasterski czy bendir. W tym roku warsztaty poprowadzi brazylijski zespół Barbatuques. To kilkunastoosobowa orkiestra muzyków, którzy jako instrumentów używają własnych ciał tworząc niesamowite show. Klaszczą, pstrykają palcami, stepują i śpiewają.Równie ważna, co muzyka jest dla nich dobra zabawa.
FSK nieustannie się rozwija. W ubiegłym roku w programie pojawiło się nowe wydarzenie – Sounds Like Poland. To otwarte koncerty polskich artystów folkowych i międzynarodowa konferencja poświęcona muzyce świata. „Przez te dziesięć lat zmieniliśmy Warszawę i nastawienie warszawiaków do innych kultur. Dziś myślimy również o prezentacji polskiej „sceny świata“ za granicą” – ocenia ostatnie 10 lat Maria Pomianowska.
PROGRAM 10. FESTIWALU SKRZYŻOWANIE KULTUR
24.09 (środa), godz. 19
Teta (Madagaskar)
Hugh Masakela, z gościnny udziałem Nomfusi (Republika Południowej Afryki)
25.09 (czwarek), godz. 19
Sounds Like Poland
26.09 (piątek), godz. 19
SU: M (Korea Południowa)
Mahmoud Ahmed (Etiopia)
27.09 (sobota), godz. 19
Zé Luis (Republika Zielonego Przylądka)
Barbatuques (Brazylia)
28.09 (niedziela), godz. 19
Rastak (Iran)
Mascarimiri (Włochy)
Koncerty 10. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur odbędą się w namiocie festiwalowym przed Pałacem Kultury i Nauki. Wejście na jeden dzień koncertowy kosztuje 40 zł, a karnet na wszystkie wydarzenia festiwalu – 130 zł.
TWÓRCY FESTIWALU SKRZYŻOWANIE KULTUR
MARIA POMIANOWSKA, dyrektor artystyczna
Doktor sztuk muzycznych, multiinstrumentalista, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Od 1984 r. prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych Azji i Europy podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii, a także na Bliski Wschód. Wydała kilkanaście płyt. Odznaczona medalem Gloria Artis.
MACIEJ SZAJKOWSKI, członek Rady Programowej
Muzyk, politolog, producent, wydawca, dziennikarz, manager.Redaktor muzyczny Polskiego Radia , współpracownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Założyciel i muzyk m.in. Kapeli ze Wsi Warszawa, Masala Soundsystem oraz Village Kollektiv. Wice prezes Stowarzyszenia „Transetnika”.
MARTA DOBOSZ, członek Rady Programowej
Iberystka i afrykanistka. Przez wiele lat prowadziła wyprawy w różne strony świata. Współpracowała z wytwórniami płytowymi Harmonia Mundi/World Village i Lusafrica, a także z Polskim Radiem. Była jurorem międzynarodowych targów muzycznych m.in.: Atlantic Music Expo na Wyspach Zielonego Przylądka i APAMM w Korei Południowej.