Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Festiwale filmowe – październik 2016

Nowy rok akademicki obfituje w wydarzenia kulturalne. W październiku w prawie każdym mieście w Polsce odbywa się jakiś festiwal filmowy. Warto wziąć udział, w którymś z nich i znaleźć nową perspektywę patrzenia na kino. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

Co: 14. Festiwal Opolskie Lamy

Kiedy: 5–15 października

Gdzie: Opole

Największe wydarzenie filmowe na Opolszczyźnie, którego celem jest zaznajomienie widzów z kinematografią polską i międzynarodową. Oprócz projekcji filmowych – premier, przedpremier, klasyków – organizatorzy umożliwią dyskusję z gośćmi – aktorami, reżyserami i znawcami kina. Najważniejszym punktem festiwalu jest Konkurs Główny: Filmów Amatorskich oraz Etiud – studentów i absolwentów szkół filmowych.


Co: 7. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej „Kamera Akcja”

Kiedy: 6–9 października

Gdzie: Łódź

Wyjątkowy festiwal traktujący o sztuce filmowej. Jego innowacyjna formuła polega na skupieniu uwagi na krytykach – ich działalności – zrywa również utarte stereotypy, które przylgnęły do tej grupy. Celem organizatorów jest wytworzenie świadomej postawy odbiorczej. W ramach festiwalu odbywają się: panele dyskusyjne, warsztaty, rozmowy, konkursy. Widz ma się stać współrozmówcą, dlatego Festiwal jest polem do polemiki. Oczywiście nie zabraknie seansów filmowych, przedstawiony zostanie przekrój filmów m.in. z: Cannes, Wenecji, Berlina.


Co: 32. Warszawski Festiwal Filmowy

Kiedy: 7–16 października

Gdzie: Warszawa

Uczestnicy Festiwalu zawsze jako pierwsi mają okazję zapoznać się z amerykańskim kinem niezależnym, z kinem azjatyckim, latynoamerykańskim, irańskim, rosyjskim, rumuńskim. Założeniem organizatorów jest pokazanie perełek filmowych zanim staną się one powszechnie znane i przez wszystkich doceniane. Ważne jest również to, aby, dzięki Festiwalowi, międzynarodowe festiwale filmowe zwróciły uwagę na polską kinematografię.


Co: WAMA Film Festival – 3. edycja

Kiedy: 11–15 października

Gdzie: Olsztyn

Festiwal skupiony jest wokół tematu wielokulturowości i koprodukcji. Przewodnimi tematami, które pojawiają się w przedstawianych na festiwalu filmach, są: funkcjonowanie jednostki we współczesnym świecie, zmiany społeczne, jakość życia, globalizacja, duchowość i religia, folklor i regionalizm, ekonomia i polityka. W trakcie festiwalu odbywają się również konkursy: Międzynarodowy Konkurs Koprodukcji Filmowych i Konkurs Filmów Krótkich.


Co: 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest

Kiedy: 15–23 października

Gdzie: Toruń

Festiwal prezentuje filmy bez zadęcia. Skupia się na twórcach nieszablonowych, niepowtarzalnych. Jest przeciwny maszynowej produkcji filmowej, czerwonym dywanom i błyskowi fleszów. Długie rozmowy na temat kina, nieszablonowa edukacja to główny cel Festiwalu.


Co: 11. Szczecin European Film Festival

Kiedy: 15–25 października

Gdzie: Szczecin

Impreza zasadza się na filmowej współpracy polsko-niemieckiej. Najnowsze tendencje rozwoju obróbki obrazu i dźwięku to najważniejsza sfera zainteresowań Festiwalu. Istotne jest również formalne przekraczanie granic, które odnosi się do percepcji rzeczywistości – szczególniej takiej, dzięki której otwierają się nowe perspektywy. Filmy wyświetlane na Festiwalu są wybierane przez polsko-niemiecką komisję programową.


Co: 7. American Film Festival

Kiedy: 25–30 października

Gdzie: Wrocław

Festiwal odbywający się we Wrocławiu przedstawia kino amerykańskie, a co za tym idzie kulturę i rzeczywistość Stanów Zjednoczonych. Koncentruje się głównie na filmach niekomercyjnych. Celem Festiwalu jest również łamanie stereotypów odnoszących się amerykańskiej kinematografii. Część Festiwalu stanowi panel edukacyjny, czyli seminaria, wykłady i dyskusje.