Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

„Film ważny dla wielu pokoleń Polaków" Jan Komasa dziękuje i dedykuje „MIASTO 44” Powstańcom

19 września na ekrany kin trafi „Miasto 44” – jedna z najbardziej oczekiwanych i największych polskich produkcji ostatnich lat. W Warszawie o premierze filmu Jana Komasy od kilku tygodni przypomina ogromny plakat, który – dzięki uprzejmości Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego – zawisł na froncie historycznego budynku PAST-y, jednego z symboli Powstania Warszawskiego. Baner pozostanie w tym miejscu od 1 sierpnia przez 63 dni – tyle ile trwało Powstanie Warszawskie – i jest symbolicznym znakiem wsparcia filmu ze strony Powstańców i środowisk kombatanckich. „Mam nadzieję, że w ‘Mieście 44’ zobaczą samych siebie, poczują, że wreszcie spełniło się to, o co walczyli” – mówi reżyser.

Przedstawiający graną przez Annę Próchniak łączniczkę Biedronkę poster o imponujących wymiarach 10 na 20 metrów zawisł na gmachu PAST-y 26 lipca. Tego właśnie dnia w Warszawie z wielkim sukcesem frekwencyjnym po raz 1. wystartował Bieg PAST-y i odbyła się 24. edycja Biegu Powstania Warszawskiego. W biegu udział wzięła 44-osobowa grupa, reprezentująca film „Miasto 44” – oficjalnego partnera XXIV Biegu Powstania Warszawskiego. W jej skład weszli aktorzy z wyczekiwanej produkcji Jana Komasy – Józef Pawłowski, Maurycy Popiel, Michał Meyer, znana z plakatu Anna Próchniak, przyjaciele i fani filmu oraz żołnierze jednej z elitarnych formacji Wojska Polskiego.

Wysłannicy „Miasta 44” pod PASTą pojawili się ponownie 20 sierpnia w 70. rocznicę odbicia budynku z rąk żołnierzy niemieckich. W uroczystych obchodach, których partnerem był Kino Świat – dystrybutor film „Miasto 44” – u boku Powstańców, przedstawicieli władz stolicy i środowisk kombatanckich, uczestniczył m.in. Michał Meyer, odtwórca roli „Pająka”.

Uczestnictwem w obchodach 70. rocznicy Powstania Warszawskiego twórcy „Miasta 44” starają się podziękować Powstańcom za pomoc i nieoceniony wkład w powstanie filmu. „Udało nam się nawiązać kontakt z około 30 osobami, które na planie pełniły funkcję konsultantów, stanowiąc cenne źródło wiedzy i informacji, podpowiadając różne rozwiązania, a nawet sceny, jak np. słynna godzina ‘W’’ – mówi Jan Komasa. „Rozmawialiśmy dosłownie o wszystkim: jak się prowadzi akcję, jakich komend się używa, jak zwracano się do siebie, jak zwracano się do kobiet i jakie były stosunki towarzyskie. Czasami nie były dla mnie ważne same informacje, ale sposób ich przekazywania przez powstańca, jego gesty. Te spotkania służyły napełnieniu mojej głowy różnego rodzaju „witaminami”, które wykorzystywałem, bądź nie, przy pisaniu scenariusza, a potem w pracy z aktorami” – opowiada reżyser.

  

Powstańcy Warszawscy o filmie „Miasto 44” Jana Komasy: https://www.youtube.com/watch?v=fBAEoOFM1n

 

„Miasto 44” to projekt filmowy o niespotykanym w Polsce rozmachu scenograficznym, kostiumowym i wizualnym. Konsultantem do spraw efektów specjalnych był wybitny hollywoodzki specjalista Richard Bain, który wcześniej współpracował z takimi wizjonerami kina, jak Christopher Nolan, Peter Jackson oraz Terry Gilliam i ma w dorobku efekty do światowych hitów, między innymi: „Casino Royale”, „Incepcji”, „King Konga” i „Nędzników”. Przez plan przewinęło się ponad 3 000 statystów. Budową imponujących dekoracji zajęło się 10 odrębnych ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 000 ton gruzu. Obsada została wybrana w serii ogólnopolskich castingów, w których wzięło udział ponad 7 000 osób.

 

Specjalny pokaz „Miasta 44” odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie, w ramach oficjalnych obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. To pierwsze tej skali wydarzenie nie tylko w historii polskiej kinematografii, ale i na mapie Europy. Film obejrzało ok. 12 000 osób. Wśród nich honorowe miejsce zajęli Powstańcy, którzy przybyli z całego świata. Pokaz „Miasta 44” był symbolicznym hołdem dla ich odwagi i heroizmu.

„Miasto 44” trafi do regularnej dystrybucji kinowej 19 września 2014 roku.

 

„Miasto 44” nie jest filmem historycznym, ani dokumentem o przebiegu Powstania. Mimo że rozgrywa się w walczącym Mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy barykad. „Miasto 44” nie ma być argumentem w powstańczej dyskusji. Film ma przekazywać emocje, a nie ważyć racje czy odsłaniać kulisy decyzji sprzed 70 lat. To zostawiamy historykom.Nie szukamy spiżowych bohaterów. „Miasto 44” nie jest filmem o polityce. Jest filmem o miłości, młodości i walce.

– Twórcy filmu „Miasto 44”

 

Film pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

 

Sponsor główny filmu: ING Bank Śląski

Sponsor filmu: PGE Polska Grupa Energetyczna

Producent filmu: Akson Studio Film Miasto

Koproducenci: Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska S.A., Orange Polska, Muzeum Powstania Warszawskiego, Mazowiecki Fundusz Filmowy działający w strukturach Mazowieckiego Instytutu Kultury

Film współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Łódź, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej

Partnerzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Poczta Polska

 

Oficjalna strona internetowa filmu „Miasto 44”: https://miasto44.pl/

Oficjalny fanpage filmu na Facebooku: https://www.facebook.com/Miasto44

 

„Miasto 44” – oficjalny trailer: https://www.youtube.com/watch?v=KEA76l3tLzM

(źródło KINOŚWIAT)