Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Filmowy BRAVE

Od 3. do 8. lipca w ramach festiwalu BRAVE ruszy kolejny przegląd filmów dokumentalnych. Unikatowe obrazy będzie można obejrzeć w Kinie Warszawa, w nowej sali NOT. Wiele z tych filmów polska publiczność będzie mogła zobaczyć po raz pierwszy. Tegoroczny program zachwyca różnorodnością, zachowując jednak spójność dzięki elementowi, który łączy wszystkie wybrane na festival dokumenty – jest nim SŁOWO.

Brave to bogactwo przeżyć. W podróż w nieznane udajemy się podczas nieznanych rytuałów, modlitw, barwnych i pełnych tajemnic spektakli. Ale Brave odważnie sięga również po medium filmowe i rok rocznie oferuje widzom kontakt z dokumentami, z których większość prezentowana jest Polsce po raz pierwszy. W tym roku, już po raz 6., publiczność festiwalowa będzie miała okazję obejrzeć filmy jedyne w swoim rodzaju. Ponieważ tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Zaklinacze”, także 21 etiud filmowych będzie stanowiło odwołanie do motywu słowa, wpisując się w konwencję Brave Festival 2010. Słowo, w przeróżnych kontekstach: społecznym, kulturowym jak i historycznym będzie stanowiło istotę Brave.
 
Jaka jest obecnie rola przekazu werbalnego w świecie, w którym dominującą formą wypowiedzi jest obraz? Takie pytanie nasuwa się po obejrzeniu dokumentów współtworzących tegoroczny przegląd. I choć to, jak i wiele mu podobnych pytań łączy program filmowy Brave Festival, to ze względu na ogromną różnorodność poetycką, rozpiętość tematyczna filmów jest niezwykle szeroka.  Wśród tegorocznych dokumentów znalazły się: klasyczny dokument antropologiczny Aeroplane Dance, formy reportażowe, jak również osobiste eseje i spektakularny obraz, w którym nie pada ani jedno słowo Blockade.
 
 
Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Fanom wątków detektywistycznych polecamy filmy Megunica i Lost Holiday. W pierwszym udajemy się w fascynującą podróż w poszukiwaniu natchnienia wraz z Blu, znanym artystą graffiti i street art’u. Docierając do kolejnych miejsc w Ameryce Środkowej i Południowej Blu spotyka ludzi, którzy silnie pobudzają jego wyobraźnię, a co za tym idzie, także twórczość. Włoski reżyser Lorenzo Fonda stworzył wspaniały dokument o improwizacji, inspiracji, innowacji, eksploracji samego siebie i swych możliwości oraz wszystkich innych dobrych rzeczy, które przytrafiają się w życiu, a kończą na „–cja”. Drugi z filmów również mówi o poszukiwaniu, ale poszukiwania dotyczą siedmiu Azjatów. Pewnego dnia czeski turysta Lada, znajduje w szwedzkim koszu na śmieci starą walizkę. W walizce – plastikową torbę. W torbie – 22 rolki filmu. To przypadkowe wydarzenie daje początek wyprawie śladami tajemniczych turystów. Lada, chcąc zwrócić prawowitym właścicielom 756 zdjęć, wyrusza w fascynującą podróż, w której nieznajomi przybysze z Azji stają się jego przewodnikami a my, wraz z bohaterem, próbujemy odkryć naturę współczesnego człowieka.
 
Do estońskiego filmu o dzieciństwie w ZSRR, najbardziej przekonują słowa samego reżysera, Jaaka Kilmi: „Film opowiada historię o dziwnym rodzaju wojny informacyjnej, w której totalitarny reżim musi się zmierzyć z idolami kultury masowej. I przegrywa. To był czas, kiedy gwiazda filmu erotycznego Emmanuelle mogła pokonać Armię Czerwoną, a MacGyver potrafił zapędzić w kozi róg szkolną dyrekcję. To film o naszym pokoleniu, które nieświadomie zostało postawione na linii frontu zimnej wojny. Nasze umysły były bombardowane falami telewizyjnymi. To całkowicie zmieniło nam życie.” Disco and Atomic War to opowieść o walce z przeciekającą do Związku Radzieckiego kulturą masową Zachodu, która odegrała wielką rolę w procesie kształtowania młodych umysłów w ZSRR.
 
Nowością w tym roku będzie Bravę People Doc. Jest to osobny nurt, któremu przyświeca idea przedstawienia człowieka, jako jednostki podejmującej wysiłek zmierzenia się z otaczającą go rzeczywistością w imię ochrony tradycji, swoich ideałów i wartości- jednostki „BRAVE”.
 
Jednym z ciekawszych obrazów, jakie zostaną zaprezentowane festiwalowej publiczności w ramach Brave People Doc  jest: Tambogrande: Mango, Murder, Miners. Peruwiański film wyreżyserowany przez Ernesto Cabellos i Stephenie Boyd, opowiada o sile zjednoczenia w obliczu zagłady świata, który stworzyli sobie jego mieszkańcy. To fascynująca historia ludzi, którzy dzięki odwadze i samozaparciu przekształcili surową pustynię na północy Peru, w żyzną dolinę sadów mango i limonek. Cabellos i Boyd ukazują naszym oczom proces tworzenia się pokojowego frontu oporu, żyjącej w strachu rolniczej społeczności, której spokojne życie zostaje zagrożone żądzą wydobycia nowo odkrytych złóż złota.
 
Nie mniej interesująco przedstawia się film zatytułowany Kassin. The Dream. Dokument ten został obsypany nagrodami m.in. Documentary Award i Nagrodą Publiczności na AFI Fest 2008, DOC U! Award na IDFA 2008 i SILVERDOCS Award na Silverdocs Documentary Festival 2008. Reżyser Kief Davidson pokazuje nam historię urodzonego w biednej, wielodzietnej rodzinie chłopca, który w wieku zaledwie 6 lat zostaje uprowadzony ze szkolnej ławy i wcielony w szeregi powstańczej armii ogarniętej wojną Ugandy. Poznajemy koszmar wojny, angażujący dzieci do przeprowadzania brutalnych mordów. Ich wspomnienia po dziś dzień prześladują Kassima, głównego bohatera dokumentu. Ucieczkę Kassim odnajduje w boksie. Pewnego dnia mężczyźnie udaję się wyemigrować do USA, gdzie początkowo bezdomny i przerażony, wkrótce zaczyna odnosić kolejne sukcesy jako pięściarz. Dziś Kassim ma 30 lat. Bardziej niż sukcesami sportowymi przejmuje się losem swojej rodziny w Afryce, z którą chciałby spotkać się po latach rozłąki. Aby do tego doszło, uciekinier z Ugandy musi liczyć na ułaskawienie przez rząd – ten sam, który odpowiedzialny jest za odebranie mu młodości.
 
Zapraszamy gorąco!
 

Więcej Informacji, a także bilety dostępne na stronie: www.bravefestival.pl