Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Finał pierwszej edycji programu start-upowego BIC Summer Start Demo Day.

19 października br. o godzinie 16:30 na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej odbędzie się konferencja BIC Summer Start Demo Day. Podczas spotkania spośród ośmiu start-upów jury wyłoni najciekawszy i najbardziej innowacyjny projekt firmy internetowej i mobilnej.

Gościem honorowym konferencji będzie inicjator europejskiego konkursu na najbardziej innowacyjne treści multimedialne Europrix oraz przewodniczący światowego konkursu na najlepsze treści internetowe i mobilne World Summit Award profesor Peter A. Bruck.

W ramach tegorocznej edycji programu akceleracyjnego BIC Summer Start wzorowanego na amerykańskich Tech Stars czy Y-combinator, zostało zgłoszonych kilkanaście projektów sturt-upowych. Spośród wszystkich zgłoszonych zostało wyłonionych osiem najsilniejszych zespołów, które przeszły 6-tygodniowy cykl szkoleń z zakładania i prowadzenia firmy technologicznej oraz wielogodzinne konsultacje z ekspertami poszerzającymi wiedzę młodych przedsiębiorców z zakresu prawa, finansów czy marketingu i PR.

Po okresie rozwoju pod okiem ekspertów, gotowe profesjonalnie przygotowane koncepty biznesowe rozpoczną poszukiwania źródeł finansowania by móc się dalej rozwijać. Podczas konferencji, zespoły BIC Summer Start będą miały szanse zaprezentowania swoich pomysłów przed potencjalnymi inwestorami czyli przedstawicielami funduszy Venture Capital oraz aniołami biznesu. Dlatego też intensywnie przygotowują się do prezentacji, od której może zależeć, czy nawiążą współpracę z inwestorami.

Honorowym gościem Konferencji będzie austriacki profesor Peter A. Bruck – ekspert ds. innowacyjnych technologii, dyrektor instytucji badawczo-rozwojowej zajmującej się transferem technologii z uniwersytetów na rynek – Research Studios Austria. Profesor wygłosi prelekcję Doing good and flying high: starting up successfully as entrepreneur (Właściwe czyny i wysokie loty: jak z sukcesem rozpocząć karierę przedsiębiorcy) przedstawiającą słuchaczom światowe trendy w zakładaniu firm technologicznych. Sam Bruck jest inicjatorem pokrewnej instytucji dla start-upów w Austrii: Europrix, które jest konkursem na najbardziej innowacyjne i oryginalne europejskie treści multimedialne dla młodych deweloperów oraz przewodniczącym światowego konkursu na najlepsze treści internetowe i mobilne World Summit Award.

Ważnym punktem konferencji, na który czekają start-upy jest ogłoszenie zwycięzców tegorocznej edycji BIC Summer Start. Szanse na wygraną są znaczne, ponieważ nagrody będą przydzielane przez dwa rodzaje Jury: Jury Inwestorów (Prezesów Inkubatorów Przedsiębiorczości, Aniołów Biznesu) oraz Jury Mentorów (ekspertów wielu dziedzin, którzy

 

doradzali start-upom podczas Programu). Obie grupy Jurorów będą wybierać niezależnie dwa najlepsze zespoły i przyznają nagrody odpowiednio za I i II miejsce. Dodatkowa nagroda za najciekawszy koncept biznesowy dla jednego zespołu zostanie przyznana przez publiczność obecną na konferencji.

Główną nagrodą przyznawaną przez inwestorów jest wyjazd na Konferencję Slush w Helsinkach – jedno z największych wydarzeń dla start-upów organizowanych w Europie Północnej. Wygrany zespół BIC Summer Start będzie miał okazję spotkać tam przedstawicieli funduszy Venture Capital z Europy oraz Doliny Krzemowej i zaprezentować się jako jeden ze 100 najbardziej obiecujących start-upów obok reprezentantów Europy Północnej oraz Rosji.

Dodatkową atrakcją Demo Day będzie panel dyskusyjny Polski start-up na rynku globalnym. Czy doczekamy się w Polsce sukcesu na miarę Facebooka i Skype? dotyczący rozwoju runku młodych firm technologicznych w Polsce w porównaniu z zagranicą. Panel wraz z przedstawicielami świata startupowego poprowadzi Michał Samojik – właściciel agencji interaktywnej Autentika, od wielu lat związany z branżą internetową i rozwojem takich startupów jak Goldenline, a obecnie Myguidie.com. Chcemy wspólnie z ekspertami zastanowić się czy polscy start-upowcy są na tyle ambitni, że myślą o kierowaniu swoich przedsięwzięć na rynki globalne i czy polski ekosystem start-upowy w ogóle pozwala na rozwój projektów na skalę globalną – mówi organizator BIC Summer Start Łukasz Jabłoński.