Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Finanse młodych Polaków: wyższe ale wciąż niezadowalające

Zarabiamy coraz więcej, ale dla wielu to jednak wciąż za mało. Niesatysfakcjonujące zarobki otwierają listę największych codziennych frustracji Polaków – wynika z badania „Nastawienie do finansów 2019”, zleconego przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor. Na kolejnych pozycjach znalazły się stan zdrowia, wydatki na leczenie oraz wygląd. W zestawieniu niepokoi duży odsetek niezadowolonych wśród osób młodych.

Ponad 3261 zł na rękę, czyli 4585 zł brutto, zarobił średnio każdy Polak pracujący na etacie w 2018 r. – wynika z danych GUS o wynagrodzeniach w gospodarce narodowej. Średnia płaca jednak nie do końca oddaje rzeczywiste zarobki wielu z nas. Tak jest zapewne w przypadku osób zaczynających swoją aktywność zawodową, co znajduje potwierdzenie w danych – najczęściej to właśnie osoby w wieku 18-24 lata oraz 25-34 lat martwią się niskimi wpływami na konto.

Gdzie mieszkają zadowoleni Polacy?

Najmniej powodów do narzekań na płace deklarują osoby żyjące w woj. zachodniopomorskim i mazowieckim. Przekłada się to w ich przypadku na większy od przeciętnego udział osób, które nie widzą powodów do frustracji. Województwa te nie są jednak liderami w zestawieniu regionów, w których mieszka najwięcej zadowolonych Polaków. Są to woj. kujawsko-pomorskie, opolskie, łódzkie i śląskie.

Co frustruje młodych?

Młodych, poza wynagrodzeniami, częściej martwi też, że innym powodzi się lepiej. Drażni to 22 proc. 18-24-latków, czyli prawie trzy razy więcej niż pokazują ogólne statystyki (8 proc). Sporo, bo ponad jedna piąta z nich, jest niezadowolona ze swojego wyglądu. Na szczęście z wiekiem jesteśmy dla siebie coraz mniej surowi. Z racji mniejszej determinacji w wyprowadzeniu się od rodziców, młodzi Polacy (18-24 lata) nie irytują się jeszcze brakiem mieszkania. Ale już chwilę po studiach, brak lokum, a także mały metraż, na tle innych grup wiekowych dokucza najbardziej. Niewykluczone, że frustracja jako reakcja na niemożliwość osiągnięcia celu maleje z upływem czasu. Z wiekiem zmieniają się priorytety, rośnie samoakceptacja, udaje się zrealizować założone plany lub po prostu obniża się wcześniej zawieszoną zbyt wysoko poprzeczkę. 21 proc. Polaków deklaruje, że nie ma powodów do rozgoryczenia.