Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

FMCG i retail szansą na karierę bogatą w doświadczenia

Na uczelniach rozpoczyna się już kolejny semestr roku akademickiego. Koniec sesji to idealny czas na to, by pomyśleć o swojej zawodowej przyszłości. Warto już teraz zastanowić się, jak spędzimy nadchodzące, pełne słońca miesiące letnie. Mowa nie tylko o urlopie, ale także o zawodowych planach, które pozwolą pokonać kilka kolejnych kroków na drodze do kariery. Wiele firm na okres wakacyjny szuka stażystów oraz praktykantów spragnionych wiedzy i pełnych energii do działania. Jeżeli wpasowujesz się w te kryteria, warto spróbować swoich sił w branży FMCG, która jest miejscem pełnym możliwości i z dużym potencjałem rozwoju.

FMCG to branża produktów szybkozbywalnych, której rozwój jest bardzo dynamiczny. Żyjemy w czasach, w których konsumpcjonizm wznosi się na coraz wyższy poziom. Jest to motor napędowy dla szeroko pojętego biznesu i rozwoju przedsiębiorstw działających w branży. Towary szybkozbywalne, inaczej nazywane produktami pierwszej potrzeby, są niezbędne w naszym życiu choćby do przygotowania codziennych posiłków. Ten sektor jest uważany za bardzo stabilny, właśnie z uwagi na stałe zapotrzebowanie na dostępność tychże produktów. Ludzie zawsze będą korzystać ze sklepów, a one powinny dostosowywać się do potrzeb konsumenta w wielu aspektach. Studentom, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy, branża FMCG nie kojarzy się ze stanowiskami, które wiążą się z koniecznością posiadania odpowiednich kwalifikacji oraz wiedzy połączonej ze zdolnością analitycznego myślenia. FMCG to połączenie produktu i sprzedaży, miejsce pośrednie w którym zachodzi wiele istotnych procesów, które należy nadzorować i odpowiednio rozplanować. Zagadnienia z zakresu TSL (transportu, spedycji, logistyki) odgrywają tutaj dużą rolę, ponieważ odpowiednio realizowane procesy logistyczne są podstawą poprawnego funkcjonowania całej gałęzi. Niestety, wciąż panuje przekonanie, że praca w tej branży to wyłącznie stanowiska magazyniera bądź sprzedawcy. Wynika to z braku dostatecznej wiedzy na temat dynamiki rozwoju tego sektora.

Przemysł 4.0

Branża FMCG ulega ciągłym transformacjom i cechuje się dużą dynamiką zmian. Coraz bardziej zaciera się granica pomiędzy rzeczywistością, a światem wirtualnym – także w tej branży. Dlatego też nowoczesne technologie mogą być prawdziwym game-changerem dla wielu przedsiębiorstw. To dlatego studenci kierunków powiązanych z informatyką mogą tutaj upatrywać swojej szansy na interesującą karierę zawodową. Rozwiązania z zakresu software mogą dać znaczącą przewagę nad konkurencją. FMCG to jednak nie tylko informatyka, bowiem zatrudnienie znajdą tutaj przede wszystkim handlowcy oraz logistycy. Nie jest to branża hermetyczna, w której ciężko zrobić pierwszy krok. Branża FMCG jest otwarta na osoby kreatywne, które dołożą swoją cegiełkę do rozwoju danego przedsiębiorstwa. Logistycy znajdą w tej branży to, co lubią najbardziej, czyli zarządzanie przepływem towarów. Produkty szybkozbywalne muszą być sprawnie transportowane w obszarach dystrybucji. W przypadku dużych sieci handlowych, mówimy o dystrybucji krajowej bądź nawet globalnej. To wymaga wiele wysiłku, by zorganizować to w sposób optymalny, przy minimalizacji kosztów. Dobrzy handlowcy to także idealni kandydaci, by swoją zawodową przyszłość powiązać z przedsiębiorstwami handlowymi bądź dystrybucyjnymi. Kreatywność, otwartość, komunikatywność i pomysłowość to cechy, które charakteryzują dobrego handlowca. To także kompetencje, które w FMCG są wyceniane na wagę złota.

Stanowiska, które na Ciebie czekają

Bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. Począwszy od stanowisk analitycznych, kończąc na zarządzaniu produkcją. Biorąc pod uwagę aktualnie zamieszczane w sieci ogłoszenia pracy, istnieje duże zapotrzebowanie przede wszystkim na logistyków, których zadaniem byłoby zarządzanie produkcją, a także nadzór nad dystrybucją. To dobra wiadomość dla wszystkich studentów logistyki, która w kraju nad Wisłą z roku na rok cechuje się coraz większą popularnością wśród aplikujących na studia. Na bezrobocie z pewnością nie będą narzekać także osoby wiążące swoją karierę zawodową z finansami i rachunkowością. Tam, gdzie jest dystrybucja, jest też przepływ gotówki, który trzeba nadzorować – duże przedsiębiorstwa przykładają do tego szczególną wagę. Kolejnym przykładem dobrze płatnego stanowiska może być inżynier procesu. Do jego zadań należy nadzorowanie produkcji określonych detali oraz optymalizacja samego procesu. Zawsze można coś udoskonalić, po to, aby zminimalizować zużycie energii bądź bardziej efektywnie wykorzystywać surowce. Niezależnie od wybranego kierunku studiów – jedno jest pewne. W branży FMCG odnajdą się osoby ambitne, konsekwentnie dążące do celu wyznaczoną sobie ścieżką. Dużym ułatwieniem w poszukiwaniu stanowiska jest także dobra znajomość języków obcych. Niezależenie od branży, jest to klucz do wymarzonego stanowiska. Należy mieć jednak na uwadze, że dzisiaj język angielski to za mało, by móc przewyższyć kontrkandydatów. Warto pamiętać także o niemieckim i mieć na uwadze również rosnącą popularność języków skandynawskich.

Staż, który zaprocentuje w przyszłości

Zapotrzebowanie na pracowników w branży produktów szybkozbywalnych jest na tyle duże, że panuje ciągły deficyt. Dostępnych jest wiele programów stażowych, z których warto skorzystać, by nabyć doświadczenia. Są one szczególną szansą dla studentów polskich uczelni, którzy kształcą się w trybie dziennym. Pracodawcy bardzo często pozwalają dopasować grafik do realizowanych zajęć na uczelni. Warto jednak poświęcić wolny czas, na rzecz zdobycia doświadczenia. Jest to znaczącym ułatwieniem na przyszłość, bowiem pracodawcy cenią sobie osoby, które są ambitne i zdolne do wyrzeczeń. Więcej szans na dobrze płatną pracę mają studenci, którzy dzielili swój wolny czas zarówno na pracę, jak i przyjemności, a także ci, którzy realizowali swoje pasje w uczelnianych kołach naukowych. Osoby ambitne są mile widziane w każdej firmie, ponieważ są one szansą na wzniesienie przedsiębiorstwa na wyższy poziom. Staże i praktyki to duża szansa na pracowniczy angaż, wystarczy tylko chcieć pogłębić swoje umiejętności na realnym gruncie zadań i obowiązków w pracy. Tworzone są programy szkoleniowe, mające pomóc płynnie wdrożyć studenta w realizowane zadania, nauczyć go poprawnego funkcjonowania w środowisku firmy i realizacji wymaganych od niego zadań.

Autor: Kamil Milewski