Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Forum ekspertów – kariera w automotive

W jaki sposób student-inżynier może zdobyć doświadczenie w branży automotive i na co powinien zwrócić uwagę podczas wyboru pracodawcy? Na to pytanie odpowiadają eksperci z branży.

Aby uniknąć trudności ze znalezieniem pracy po studiach, warto jednocześnie z edukacją zdobyć umiejętności praktyczne. Dobrą decyzją może okazać się staż lub znalezienie zatrudnienia w produkcji w firmach takich jak np. Exact Systems. Student zdobywa w ten sposób doświadczenie oraz wdraża się w branżę, z którą chce się związać zawodowo.
Największe atuty branży automotive to intensywny rozwój, nowoczesne technologie i międzynarodowe środowisko pracy. Jednak powinniśmy dokładnie zapoznać się z firmą, w której chcemy pracować, żeby mieć pewność, że zapewni nam ona satysfakcjonujący rozwój zawodowy.
Ukończenie studiów i rozesłanie CV nie zawsze stanowi gwarancję zatrudnienia. Największe szanse mają osoby podejmujące pracę w czasie studiów, zdobywające doświadczenie i praktyczną znajomość pracy w zakładzie produkcyjnym. W ten sposób rozwijamy swoje kompetencje i zwiększamy szanse na późniejsze zatrudnienie i rozwój zawodowy na wyższych stanowiskach – Dominika Beblo, HR Menedżer Exact Systems

 

 

Potencjalny inżynier już podczas studiów musi zastanowić się, w jaki sposób może zdobyć doświadczenie, którym w przyszłości będzie mógł zaimponować pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej. Pomóc mu w tym mogą praktyki studenckie, staże w firmach produkcyjnych, a także rozwój umiejętności na własną rękę, poprzez doskonalenie się w obszarach ISO, IATF, projektowania 3D, SPC, FMEA oraz innych narzędzi do rozwiązywania problemów jakościowych. Podczas wyboru potencjalnego pracodawcy student musi przede wszystkim zwrócić uwagę na możliwość rozwoju w firmie i wiedzę, jaką może mu przekazać dana organizacja. Ważnym aspektem jest również transparentność ścieżki kariery, którą proponuje mu pracodawca – Szczepan Kliś, Kierownik Działu Nadzorowania Procesu Komponentów Strukturalnych, Nemak Poland Sp. z o.o.