Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Freelancer – łowca kasy

Możesz łączyć zainteresowania z pełną niezależnością. Zostań freelancerem.

Nazwa freelancer przywędrowała do nas z angielskiego i… tak już została. Można jednak pokusić się o jej przetłumaczenie jako „wolny strzelec”. Kto to taki? Wolny strzelec nie pracuje dla jednego szefa ani nie jest związany umową na etat. Więcej, wolny strzelec, mając odpowiednie kwalifikacje, sam „poluje” na klientów, a kiedy ich „ustrzeli”, wykonuje pracę i otrzymuje wynagrodzenie. I poluje na następnych klientów. Proste? Na pierwszy rzut oka tak. Na drugi dostrzeżemy, że to coś bardziej skomplikowanego.
 
Wyrazista osobowość
Nie każdy może być wolnym strzelcem. – Istnieje jednak kilka cech, które zapewnią freelancerowi sukces – mówi Aleksandra Niedziałkowska, doradca zawodowy. – Aby zostać freelancerem, na pewno trzeba być specjalistą w swojej dziedzinie i posiadać doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. Kompetencje nie muszą oczywiście być równoznaczne z kierunkowym wykształceniem (choć ono z pewnością pomaga), ponieważ czasem po prostu wystarczy ciekawe portfolio i szczera pasja. W Polsce freelancing pozostaje domeną specjalistów od komputerów i Internetu. Widać jednak wzrost liczby propozycji dla osób związanych z innymi branżami, np. z mediami (dziennikarze, copywriterzy) czy branżą finansową (doradcy podatkowi, księgowi).
Aby zostać freelancerem, potrzeba również odpowiedniego charakteru. – Freelancer powinien posiadać umiejętność podejmowania samodzielnych decyzji, być sumienny, twórczy, otwarty na nowe doświadczenia. Ponadto, musi mieć silną motywację oraz samodyscyplinę, potrafić oddzielić życie prywatne od zawodowego – tłumaczy Aleksandra Niedziałkowska. Na wagę złota są takie cechy, jak dobra organizacja czasu, umiejętność oceny swoich możliwości oraz terminowość. Uwaga: chociaż freelancer jest ekspertem w swoim fachu, występuje też w różnych rolach.– Freelancer łączy kilka zawodów w jednym, więc dobre umiejętności interpersonalne są wskazane. Powinien on umieć porozumieć się z klientem, „wycisnąć” z niego konkretne potrzeby i negocjować warunki – Wiktor Walc, programista i doświadczony freelancer (http://phpfreelancer.net).
 
Miejsce pracy
Freelancer może zadbać o zlecenia na kilka różnych sposobów, najpopularniejszym medium wydaje się jednak Internet. Freelancer może w sieci przygotować własną stronę www albo skorzystać ze specjalnych serwisów. Te ostatnie mają charakter branżowy (np. Artserwis.pl dla osób związanych ze sztukami plastycznymi czy Transglobal.com dla tłumaczy) lub ogólny (patrz ramka); najczęściej przyjmują formę aukcji zleceń. Tam zleceniodawcy wystawiają swoje ogłoszenia, a zleceniobiorcy licytują warunki wykonania pracy. – Wciąż rośnie zainteresowanie freelancingiem zarówno jeżeli chodzi o zleceniodawców, jak i o wykonawców – komentuje Karol Krużelecki z serwisu Zlecenia.Przez.Net. – W naszym serwisie zarejestrowanych jest ponad 11 tys. użytkowników, co pokazuje, że ten rodzaj pracy nie jest już w Polsce zjawiskiem marginalnym.
 
Wysokość zarobków
– Stawki zależą w bardzo dużym stopniu od doświadczenia freelancera i popytu na wykonywaną przez niego pracę – wyjaśnia Karol Krużelecki. – Początkujący wykonawcy bez udokumentowanego portfolio i bez pokaźnej liczby pozytywnych komentarzy w serwisie zwykle muszą oferować niższe stawki. Fachowcy mogący się pochwalić wieloma udanymi realizacjami są wybierani przez zleceniodawców często mimo wyższych cen, jakich oczekują za swoje usługi. Karol Krużelecki z serwisu Zlecenia.Przez.Net podaje następujące przykłady kwot z zakończonych zleceń: layout strony internetowej 300–1000 zł, projekt logo firmy i papieru firmowego od 100 do 1600 zł (zleceniodawca wybrał ofertę za 800 zł), natomiast skomplikowany system ogłoszeniowy to przedział 15 900 do 65 000 zł.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia wolny strzelec. Zaczynając przygodę z freelancingiem, warto jednak zadbać o finansową przyszłość, czyli o odprowadzanie składek ZUS-owskich. Zapłacimy je, zakładając działalność gospodarczą albo podpisując umowy zlecenia (jeśli studiujemy, ale skończyliśmy 26. rok życia, albo już skończyliśmy studia).
 
Zalety i wady freelancingu
– Taka forma pracy niesie za sobą wiele korzyści dla freelancera: niezależność, nienormowany czas pracy, możliwość poświęcenia więcej czasu na realizację własnych pomysłów – mówi Aleksandra Niedziałkowska, doradca zawodowy. Jeśli więc pracujemy w domu, sami przed sobą odpowiadamy za to, co zrobimy, w jakiej kolejności, w jaki sposób, z jakim skutkiem i w jakim czasie. Co więcej, świadomość zależności, że im lepiej i szybciej wykonamy zadania, tym więcej będziemy mieli czasu dla siebie, przekłada się na naszą efektywność. Ta – według różnych badań ­– wzrasta o od 30% do 60%! To, że w takiej sytuacji praca musi zamykać się w czterech ścianach, to tylko pozory: w rzeczywistości, dzięki odpowiednim kwalifikacjom, zapleczu i dostępowi do Internetu, w poszukiwaniu zleceń można przekroczyć nie tylko granice miasta czy regionu, ale także granice państw i kontynentów!
Wady? – Sporo czasu marnuje się na rozmowy z potencjalnymi klientami, mnóstwo ludzi zadaje pytanie, a siłą rzeczy jedynie niewielka część decyduje się na zlecenie wykonania projektu. Z czasem dopiero nabywa się umiejętności oceny potrzeb klienta – mówi Wiktor Walc. Jeśli korzystamy z aukcji zleceń, musimy postępować bardzo ostrożnie. Przede wszystkim sprawdźmy, jak długo działa serwis, ilu ludzi z niego korzysta i jakie są ich opinie. Na aukcjach zleceń nie brak bowiem nieuczciwych ludzi. Serwisy internetowe na różne sposoby starają się jednak zmniejszać to ryzyko. Jedne pobierają opłaty od użytkowników. Inne tworzą specjalne konto, na które zleceniodawca wpłaca pieniądze, a zleceniobiorca wybiera po skończeniu pracy. Nie bez znaczenia pozostaje także system wzajemnej oceny użytkowników; zawsze sprawdzajmy też osobę lub firmę, dla której wykonujemy zlecenie. Jeszcze jedną wadą freelancingu może okazać się… samotność wynikająca z braku grupy współpracowników służących wsparciem merytorycznym i emocjonalnym. – Za granicą freelancerzy często wychodzą do miejsc publicznych, takich jak kawiarnie, i tam pracują, tylko po to aby wyjść z domu, przebywać z ludźmi – mówi Aleksandra Niedziałkowska. Jeśli freelancer zatęskni za porannymi ploteczkami przy kawie albo za stukaniem klawiatury biurko obok, może zaprosić innych wolnych strzelców i wspólnie z nimi wynająć biuro. Wówczas będziemy mieli do czynienia z co-workingiem.
 
Freelancing jest popularny za granicą, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. W Polsce zaczyna stawiać dopiero pierwsze kroki. – Jestem przekonany, że w Polsce dopiero wchodzimy w okres wielkiego wzrostu popularności tej formy pracy. Pokolenie obecnych studentów nie będzie wiązało się z pracodawcą na całe życie: nasza przyszłość (tak jak wszystkich krajów rozwiniętych) to w dużej mierze kontrakty terminowe i prace zlecone, tak więc wszystkie mechanizmy ułatwiające zdobywanie takich kontraktów będą zyskiwać na popularności – podsumowuje Karol Krużelecki z serwisu Zlecenia.Przez.Net.
Freelancing po polsku
Strony poświęcone freelancingowi:
Coworking.blogspot.com
Coworking.pl
Netguru.pl
 
Aukcje zleceń:
Aukcje2Hire.net
AukcjePracy.pl
AukcjeZleceń.pl
Intauz.eu
Zlecenia.Przez.Net