Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

"Futro" Tomasza Drozdowicza

Pierwsza Komunia Jakuba zapowiada się bardzo okazale – wymyślne potrawy, piękny dom i fura prezentów.

Henryk, dziadek Kubusia, postarał się o to, by olśnić wszystkich zaproszonych gości. Starannie przygotowany plan przyjęcia zostanie jednak wystawiony na poważną próbę za sprawą poczynań pedantycznego szwagra, depresyjnej synowej i uzdolnionych pirotechnicznie dzieci. Wkrótce na jaw wyjdą ponure rodzinne sekrety, pokoje willi staną się polem bitwy, a wierne dotąd przedmioty zaczną odmawiać posłuszeństwa. Na domiar złego na przyjęciu pojawi się – zupełnie niespodziewanie – katechetka Jakuba… Film w reżyserii Tomasza Drozdowicza śmieszy i bawi tym samym całkowicie dobrze wypadając na tle nowo pojawiających się polskich komediach w kinach. Tomasz Drozdowicza jest autorem filmów dokumentalnych, wideoklipów, seriali i programów telewizyjnych, widowisk teatru telewizji.

Weź  udział w konkursie.Kliknij!

Ciekawostki filmowe

***

Filmowy dom Makowieckich, w którym toczy się prawie 100% akcji musiał spełniać niezwykle wysokie wymagania. Ekipa scenograficzna w panice przemierzyła wzdłuż i wszerz okolice Warszawy, oglądając dziesiątki rezydencji, z których żadna nie satysfakcjonowała reżysera i operatora. Gdyby rejestrować owe poszukiwania powstałby fascynujący dokument o zaskakujących budowlanych gustach zamożnych Polaków. Był tam  dom – kamieniołom jaskiniowców, dom ze strumieniem w salonie, dom o 30 pokojach… Ostatecznie akcja „Futra” toczy się w świeżo kupionym domu jednego z najbogatszych Polaków. Dla ekipy produkcyjnej oznaczało to jednak spore ograniczenia: efektowny popis pirotechników musiał zostać zastąpiony dużo łagodniejszą eksplozją, która i tak cudem nie podpaliła wychuchanego  ogrodu.

***

Zdjęcia do „Futra” realizowano w lipcu 2006, dokładnie podczas bezprecedensowej fali upałów, która nękała wówczas Polskę. Było ponad 30, nawet 35 stopni Celsjusza. Dla produkcji, w której ogromną rolę odgrywa jedzenie, taki upał był wyzwaniem.
Kucharze, słusznie obawiając się o zdrowie aktorów, co kilka godzin odtwarzali przystawki, sałatki, półmiski z wędlinami, którymi zastawiono stół w ogrodzie. W tej sytuacji do pomocy przy kulinariach ruszyli wszyscy, którzy cokolwiek wiedzą o kuchni. Mus czekoladowy został osobiście przygotowany przez Teresę Budzisz – Krzyżanowską według jej autorskiego przepisu a pieczoną szynkę wykonała żona reżysera, według rysunku sporządzonego przez Kasię – 12 letnia córkę Tomka Drozdowicza.      

***

Historia Komunii Kubusia wymagała ujarzmienia kilku kłopotliwych przedmiotów odgrywających istotną rolę w fabule. Należał do nich bez wątpienia wielki ogrodowy basen, który na stałe związał z planem „Futra” ekipę miejscowych strażaków, ich wielki czerwony wóz oraz sikawkę. Rekord kłopotliwości pobiła wszakże automatyczna kosiarka do trawy. Oryginał okazał się zbyt powolny, aby zagrać w tempie sceny, wykonano więc dokładną makietę, wyposażoną w mocniejszy silnik. Niestety już na planie okazało się, że nikt nie umie jej włączyć. Przepięknie wykonana makieta nie posiadała niczego w rodzaju włącznika…    Pieśni

W jednej ze scen we wnętrzu domu ukraińska służąca Oleńka śpiewa (po ukraińsku) popularne „Sokoły”, które każdemu Polakowi od razu kojarzą się z Ukrainą. Mało kto wie jednak, że pieśń ta ma czysto polski rodowód ukraińskiej wersji nie posiada. A właściwie nie posiadała dotąd, ponieważ tekst ukraiński został napisany specjalnie na potrzeby „Futra”. Autorem jest slawista, doktor Rostysław Kramar.

***

Nad scenariuszem pracowała Beata Hyczko Absolwentka Wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Scenopisarstwa PWSFTviT w Łodzi. Laureatka nagród za scenariusze kampanii reklamowych m.in. Tytana za film „Katalog”.

***

Nad oprawą muzyczną filmu pracowali bracia Marcin i Bartłomiej Brat Oleś są założycielami grupy Custom Trio – jednej z najciekawszych grup akustycznego jazzu w Polsce. Współpracują ze światową i  polską czołówką jazzu: David Murray, Theo Jorgensmann, Ken