28 marca, na finałach krajowych największej symulacji biznesowej GMC spotkało się osiem zespołów firmowych i studenckich. Swoim wirtualnym przedsiębiorstwem najefektywniej zarządzała drużyna Piratas del Norte. Osiągnięte wysokie ceny akcji dały piratom prawo do reprezentowania Polski na Finałach Światowych w kwietniu w Bukareszcie.
GMC – Global Management Challenge to największy na świecie (obecny w ponad 40 krajach) konkurs zarządzania przedsiębiorstwem. Oparty o zaawansowaną symulację komputerową, projekt gromadzi z roku na rok coraz szersze grono entuzjastów i uczestników.
28 marca 2013 roku odbył się 13. krajowy finał polskiej edycji konkursu. Na starcie, w październiku 2012r. do rywalizacji w konkursie przystąpiło 512 zespołów (ok. 2500 osób). W finale spotkało się już tylko osiem najlepszych drużyn. Wśród nich pracownicy Orange Polska oraz studenci z Warszawy, Krakowa i Wrocławia (sponsorowani przez KPMG, Grupę PZU, Polską Izbę Ubezpieczeń oraz Orange)
Dotychczasowe etapy konkursu odbywały się on-line. Sam finał, w formie jednodniowej rozgrywki odbył się w siedzibie KPMG. Uczestniczy mieli tylko kilka godzin na zaplanowanie i zarządzenie swoją firmą w czasie odpowiadającym pięciu kwartałom finansowym. Każda z drużyn odegrała rolę zarządu wirtualnej firmy, podejmując decyzje dotyczące wszystkich obszarów działalności przedsiębiorstwa (marketing, sprzedaż, produkcja etc.). GMC, dzięki zastosowaniu symulacji zaawansowanej komputerowej pozwala wiarygodnie odtworzyć sytuację rynkową i konsekwencje decyzji zespołów.
Wszystkie drużyny konkurowały na rynku o inwestorów, klientów, a nawet pracowników. Zwyciężyła drużyna, której spółka osiągnęła najwyższą cenę akcji na giełdzie. Wyniki zostały ogłoszone na Sali NotowańGiełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Najlepszy w zarządzaniu okazał się zespół studentów Uniwersytetu Warszawskiego, sponsorowany przez Orange, występujący pod nazwą Piratas del Norte. Finaliści otrzymali gratulacje i statuetki z rąk Prezesa GPW, Adama Maciejewskiego. Oprócz nagrody w postaci udziału w Finale Światowym GMC, który odbędzie się w dniach 17-18 kwietnia w Bukareszcie, członkowie zespołu otrzymali zaproszenia na studia podyplomowe do Akademii Leona Koźmińskiego.
Wyróżnienia i dyplomy pozostałym zespołom wręczyli m.in. dr Wiesław Rozłucki (członek honorowej Kapituły GMC), Jacek Kowalski (Członek Zarządu Orange), Leszek Wroński (Partner w KPMG), Zbigniew Krzysztoń (Dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi PGNIG), Paweł Noculak (Dyrektor ds. Rozwoju, Bank Zachodni WBK), Zbigniew Augustynowicz (Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Wydawnictwa w NBP) oraz prof. Grzegorz Mazurek (Prorektor ds. współpracy z zagranicą w Akademii Leona Koźmińskiego).
Wicemistrzostwo w GMC osiągnęła drużyna Revenge, sponsorowana przez Grupę PZU. Nagrodą za zajęcie drugiego miejsca są zaproszenia na seminarium z cyklu Autorytety, które poprowadzi dr Tony Alessandra. Miejsce trzecie zdobyła drużyna The Insiders.
Podczas Gali na GPW organizatorzy zapowiedzieli zmiany w symulacji.We wszystkich krajach, gdzie odbywa się równolegle konkurs od roku 2013 zostanie zastosowana rozbudowaną symulacja, która zakłada również decyzje związane z ochroną środowiska, szkoleniami pracowników, czy inwestycjami w nieruchomości.
14. Edycja konkursu w Polsce rozpocznie się jesienią br. W projekcie mogą startować zarówno pracownicy firm, jak i studenci zainteresowani rozwijaniem wiedzy i umiejętności z obszaru zarządzania, współpracy w zespole, analizy danych i podejmowania decyzji.
GMC jest najbardziej rozbudowaną symulacją komputerową, obecną w Polsce od 2000 roku. „Absolwentów” w kraju jest już ponad 25 tysięcy, na świecie – pół miliona. Na finale światowym GMC będą obecne najlepsze reprezentacje z ponad 30 krajów. Polacy w poprzednich edycjach zajmowali bardzo wysokie miejsca (1-3) na konkursach międzynarodowych. W roku ubiegłym drużyna z Polski zdobyła wicemistrzostwo.
Więcej informacji: www.gmcpoland.pl