Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Globalne miasta

W ramach tegorocznego Tygodnia Edukacji Globalnej w Warszawie
i Krakowie odbędą się gry miejskie. Ulice dwóch miast przemienią się w „plansze”, po których będą przemieszczali się uczestnicy zabawy.

Co to jest etyczna moda i sprawiedliwy handel? W jaki sposób decyzje konsumenckie wpływają na życie ludzi w krajach globalnego Południa? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można poznać podczas gier miejskich organizowanych przez Polską Akcję Humanitarną w Krakowie i Warszawie. PAH chce w ten sposób przybliżyć uczestnikom tematykę edukacji globalnej. 
 
 
 
Globalnie Ważna Gra w Krakowie – start 20 listopada
 
20 listopada okolice krakowskiego Rynku Głównego oraz Kazimierz zamienią się
w planszę do gry. Każdy może wziąć w niej udział. Wystarczy tylko pobrać mapkę ze strony internetowej PAH lub jednego z krakowskich portali o mieście i podążyć wyznaczoną trasą. Gracze odwiedzą wskazane przez organizatorów sklepy i lokale, gdzie znajdą plakaty z odpowiedziami na pytania i będą mieli okazję porozmawiać
z właścicielami i pracownikami tych miejsc. Na trasie gry znajdą się m. in.: Naturalny Sklepik Galeria Smaku, Natura, Klub RE, Golden Oil, Momo, Galeria Aruaco, Kawiarnia Naukowa. Na zwycięzców czekają nagrody, w tym bilety na koncert EAR PWR (Car Park Records, Baltimore, USA), który odbędzie się 22 listopada w Kawiarni Naukowej.
Miejsce finiszu: Biuro Polskiej Akcji Humanitarnej, ul. Szewska 4
Czas gry: 12.00 – 17.00
Koncert: 22 listopada (niedziela) Kawiarnia Naukowa, ul. Jakuba 29/31
 
 
 
Globalna Warszawa – start 21 listopada
 
Warszawska edycja gry odbędzie się 21 listopada. Uczestnicy, którzy zbiorą się
na starcie, będą mogli wybrać jedną z pięciu ścieżek tematycznych: (1) kryzys żywnościowy, (2) sprawiedliwy handel, (3) etyczna moda, (4) zmiany klimatyczne, (5) żywność modyfikowana genetycznie.. Odwiedzając kolejne ciekawe miejsca na mapie miasta gracz uświadomi sobie jak jego prywatne wybory konsumenckie wpływają na życie innych mieszkańców globu, pozna sieć globalnych zależności, w których sam uczestniczy. Na końcu gry wśród zwycięzców zostaną rozlosowane nagrody. Wszyscy uczestnicy zabawy zostaną zaproszeni na projekcję filmu „Rewolucja smaku” w reżyserii Christophera Taylora, promocję przewodnika dla nauczycieli „Jak mówić dzieciom polskim o dzieciach z Afryki” wydanego przez Fundację „Afryka Inaczej” oraz do odwiedzenia stoisk organizacji pozarządowych współpracujących z krajami globalnego Południa.
 
Miejsce startu i finiszu: Obiekt Znaleziony, ul. Małachowskiego 3
Godzinygra: 12.00 – 15.00
 
 film: 15.30
 
 
 
Tydzień Edukacji Globalnej to cykl imprez, które mają na celu promocję samej edukacji globalnej jak i popularyzowanych przez nią zagadnień, takich jak: prawa człowieka, sprawiedliwy handel, etyczna moda, zmiany klimatu, czy migracje. U podstaw edukacji globalnej leży przekonanie, że ludzi żyjących w różnych krajach i na różnych kontynentach łączą wzajemne zależności, a współczesne problemy międzynarodowe dotyczą nas wszystkich.
 

Organizatorami imprez odbywających się w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej są m. in. szkoły, uczelnie, kluby, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe z całego kraju.
Na stronie www.teg.edu.pl można znaleźć mapę Polski ze szczegółowym informacjami na temat wszystkich planowanych wydarzeń