Kim chcesz zostać w przyszłości? Słyszymy to pytanie od najmłodszych lat, jednak pod koniec studiów nabiera ono nowego wymiaru. Już podczas wyboru liceum lub technikum zaczynamy kierować swoją edukację w stronę obszaru, z którym wiążemy dorosłe życie i karierę zawodową. Podczas studiów zdobywamy specjalistyczne wykształcenie. Kończymy studia i pytanie „Kim chcesz zostać w przyszłości” wraca jak bumerang. Hitachi Energy, oferując możliwość dołączenia do globalnego programu rozwojowego Power+, pomoże znaleźć odpowiedź na to pytanie!
Power+, czyli co?

Program Power+ składa się z trzech 6-miesięcznych rotacji (tzw. assignmentów), które za każdym razem wybierane są przez uczestników z pokaźnej listy dostępnych projektów. Zasada jest prosta: każda rotacja ma być unikalna i musi odbywać się w innej jednostce biznesowej.
Realizacja nowych zadań, w nieznanym środowisku i związany z tym networking stymulują zdobywanie umiejętności, gwarantują świeżą perspektywę i pozwalają lepiej poznać firmę.
Rotacje, od których rozpoczyna się przygoda „PowerPlusera” w Hitachi Energy, są doskonałym sposobem na sprawdzenie swoich umiejętności i znalezienie odpowiedzi na pytanie o przyszłość zawodową. Absolwenci programu Power+ wybierają różnorodne ścieżki kariery, dzięki którym po zakończeniu programu specjalizują się w zarządzaniu projektami, analizie danych i procesów, inżynierii oprogramowania lub produkcji czy inżynierii technicznej. Przykłady można mnożyć. Każda ścieżka kariery jest unikalna, bo każdego z uczestników programu interesuje coś innego, indywidualne są też aspiracje, doświadczenie i plany na przyszłość. W programie są jednak pewne stałe elementy! Po pierwsze: uczestnicy programu to osoby utalentowane i wykazujące się potencjałem i głodem wiedzy. Po drugie: celem programu jest zidentyfikowanie takich osób, które po jego zakończeniu zostaną w Hitachi Energy i zwiążą swoją karierę zawodową z naszą firmą na dłużej.
„PowerPluser”, czyli kto?
Do udziału w programie zapraszamy absolwentów uczelni technicznych – osoby o dużym potencjale, które uzyskały tytuł magistra na kierunkach wpisujących się w profil STEM (od ang. Science, Technology, Engineering, Math) i w przyszłości mogą z powodzeniem rozwijać się w naszej organizacji na stanowiskach liderskich oraz wysoce specjalistycznych.
Ważne, aby do programu Power+ dołączyły osoby nastawione na ciągły rozwój, głodne nowych umiejętności, doświadczeń i wiedzy. Szukamy osób, które potrafią odnaleźć się w dużej organizacji i współpracować w różnych, często wielokulturowych zespołach, ale jednocześnie umieją pracować samodzielnie nad powierzonymi zadaniami, wyznaczać sobie cele zawodowe oraz je realizować.
Różnorodność + Współpraca = Wielka Innowacja
Dobra współpraca pomiędzy różnymi departamentami pozwala opracowywać ciekawe zadania rotacyjne dla uczestników, ci zaś podczas rotacji wykorzystują nabyte umiejętności oraz uczą się nowych, a wykonując zadania, realnie wpływają na sukces organizacji. Program Power+ jest doskonałym odzwierciedleniem tytułowego przesłania.
Rotacje (tzw. assignmenty) – co to takiego?
Zadania rotacyjne w programie są bardzo różnorodne. Może być to na przykład zagadnienie z obszaru symulacji numerycznych dla transformatorów, czyli nowej technologii obliczeń. Innym przykładem rotacyjnego zadania jest szeroko rozumiane projektowe wspieranie biznesu przy pracy z różnymi działami lub klientami zewnętrznymi. Kolejnym przykładem udanego assignmentu zrealizowanego w naszej firmie jest projekt związany z zastosowaniem wydruków 3D w elektroenergetyce. Celem tego projektu było sprawdzenie, w jaki sposób jesteśmy w stanie drukować różne komponenty używane w naszych produktach, jakie materiały powinno się do nich zastosować i jaka będzie ich wytrzymałość. Assignment może koncentrować się na tworzeniu systemów informatycznych dla energetyki, a dokładnie na rozwoju zaawansowanych algorytmów przetwarzania danych, w tym algorytmów uczenia maszynowego. Wśród projektów nastawionych na zagadnienia bardziej cyfrowe pojawiają się tematy związane z generatywną sztuczną inteligencją. Baza rotacyjnych projektów jest mocno zdywersyfikowana i cyklicznie się powiększa, co daje uczestnikom duży komfort wyboru. Warto podkreślić, że zadania definiowane w ramach assignmentów są ściśle powiązane z bieżącymi wyzwaniami zgłaszających je działów. Wypełniając zadania rotacyjne, uczestnicy realnie pomagają w realizacji strategii firmy. Uczestnicy programu Power+ bardzo sobie cenią to uczucie sprawczości.
Wartość dodana dla biznesu
Udział w programie to oczywista okazja rozwojowa nie tylko dla uczestników, ale także dla wszystkich osób, z którymi „PowerPluser” ma okazję pracować w ramach danej rotacji. Wprowadzenie do zespołu nowej osoby jedynie na sześć miesięcy pozwala zastanowić się nad tym, jak odpowiednio skonstruować projekt dla uczestnika i jak efektywnie wspierać kogoś, kto pojawia się w danym zespole na tak krótki czas. To rozwój dwukierunkowy. „PowerPluser” zdobywa nowe doświadczenia zawodowe, a zespół uczy się, jak skutecznie współpracować i maksymalnie wykorzystać potencjał tej osoby.

Joanna Jagielska
krajowa Menedżerka Globalnego
Programu Rozwojowego Power+ w Polsce
Program Power+ to kooperacja, w której wszystkie strony mogą zyskać. Z perspektywy uczestnika to unikalna okazja wypróbowania aż trzech zawodowych scenariuszy w dynamiczny i uporządkowany sposób, w ramach wybranych rotacji. Uczestnicy mogą pogłębić wiedzę o sobie i swoją ekspertyzę techniczną, odbywają spotkania z globalnymi i krajowymi członkami zarządu, z menedżerami i specjalistami, a także zwiedzają fabryki, poznają firmę i jej produkty. W ofercie zaplanowano też przeznaczoną dla młodych talentów ścieżkę edukacyjną, skoncentrowaną na rozwoju kompetencji miękkich i umiejętności liderskich, m.in. z obszaru rozwoju kariery, komunikacji międzykulturowej, przywództwa czy nieuświadomionych uprzedzeń. Zachęcam każdą kwalifikującą się osobę do aplikowania. Power+ to program, który na długo zasili energią rozpoczynającą się karierę.
