Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Goście 3. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”

Z okazji 3. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”, który odbędzie się w dn. 6-15 listopada, do Warszawy zawita szereg znakomitych gości, którzy będą reprezentować rosyjskie środowisko filmowe.

Będą to zarówno twórcy filmowi – reżyserzy, aktorzy, producenci, jak i krytycy czy dziennikarze zajmujący się tematyką filmową, a także przedstawiciele władz.
Przy organizacji Festiwalu otrzymaliśmy wsparcie ze strony Rosyjskiej Fundacji Kultury – założonej w 1986 roku największej rosyjskiej organizacji pozarządowej, zajmującej się ochroną i rozwojem ojczystej kultury. Przewodniczącym Fundacji od 1993 roku jest wybitny rosyjski reżyser – Nikita Michałkow, który był gościem poprzedniej edycji Festiwalu „Sputnik”. W tym roku będziemy mieli przyjemność gościć dyrektora generalnego Fundacji Kultury – Igora Podziguna.
Z okazji jubileuszu istnienia Festiwalu Filmowego „Kinotawr” w Soczi na Festiwalu prezentujemy filmy, które w 20-letniej historii przeglądu cieszyły się największym uznaniem krytyków, a do Warszawy przyjedzie założyciel „Kinotawra” – Mark Rudensztejn.
Na tegorocznym Festiwalu „Sputnik” wiele uwagi poświęcimy trzem wybitnym postaciom kina rosyjskiego – Andriejowi Tarkowskiemu, Wasilijowi Szukszynowi oraz Karenowi Szachnazarowowi. Odbędą się debaty poświęcone ich twórczości, w których wezmą udział wybitni znawcy tematu. W związku z postacią Andrieja Tarkowskiego gościć będziemy jego syna – Arsienija Tarkowskiego, przyjaciela z lat studenckich i współtwórcę filmu „Zabójcy” – Aleksandra Gordona oraz Przewodniczącego Izby Znawców
i Krytyków Filmowych Federacji Rosyjskiej – Wiktora Matizena
. O Wasilim Szukszynie opowiedzą widzom Festiwalu najbliższe reżyserowi osoby – jego żona Lidia Fiedosiejewa Szukszyna i córka Marina Szukszyna, które są także znanymi rosyjskimi aktorkami. Karen Szachnazarow, reżyser takich filmów jak „Carobójca” czy „Stworzył nas jazz” i dyrektor generalny wytwórni filmowej Mosfilm przyjedzie do Warszawy nie tylko, aby przedstawić swój najnowszy film „Sala nr 6”, ale również poprowadzi dla gości Festiwalu wyjatkowe spotkanie.
Widzowie, którzy odwiedzą Festiwal „Sputnik” będą mieli niepowtarzalną okazję spotkać się „na żywo” z twórcami prezentowanych filmów. Będą to m.in. reżyser filmu „4 pory miłości”- Siergiej Mokrckij, reżyser filmu „Minnesota” – Andriej Proszkin, rezyser filmu „Lubka” – Stanisław Mitin, młoda aktorka grająca główną rolę w filmie „Bączek” –Polina Płuczek, reżyser filmu „Kamienny łeb” – Filipp Jankowski. Nie lada atrakcja czeka nie tylko kinomanów, ale i miłośników sportu – po raz pierwszy w Polsce gościć będzie Nikołaj Wałujew – Mistrz Świata wagi ciężkiej w boksie oraz gwiazda filmu „Kamienny łeb”.
Obecność tak wielu wspaniałych gości niezmiernie nas cieszy, jest bowiem potwierdzeniem, że Festiwal „Sputnik” pomimo swej niedługiej historii zdążył już sobie zyskać uznanie rosyjskich twórców filmowych.
 
Więcej informacji na stronie www.sputnikfestiwal.pl