Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

"Harnasie” pod Wielką Krokwią

Zapraszamy na wspaniałe plenerowe „Widowisko taneczne Harnasie”, które jest zwiastunem odbywającego się we wrześniu w Zakopanem IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”.

„Widowisko taneczne Harnasie”.

Muzyka: Wojciech Kilar/Karol Szymanowski
Plac Pod Wielka Krokwią
04.08.2012, godz. 20.00
 

Dwa dzieła klasyki muzycznej inspirują do refleksji nad tradycją, folklorem i możliwościami ich nowego odczytania. Krzesany Kilara inspirowany jest tradycją tańców góralskich, których energia i dynamika przekształcone zostały w budzące do dziś wiele entuzjazmu i emocji współczesne brzmienia. Harnasie Karola Szymanowskiego natomiast to jedno z najznakomitszych dzieł symfoniki baletowej, wykorzystujące unikalne właściwości melodyki Podhala. Osnową są góralskie obrzędy weselne i echa ludowych opowieści o czynach tatrzańskich zbójników.

 

W oparciu o pierwszy szkic partytury i oryginalne libretto kompozytora, choreografka Kaya Kołodziejczyk tworzy spektakl czerpiący z autentycznego folkloru, również tego najbardziej współczesnego. Do projektu zaproszeni zostali wykonawcy z całej Polski, prezentujący różne estetyki i style taneczne. Są wśród nich artyści związani z Polskim Teatrem Tańca, Baletem Poznańskim, Śląskim Teatrem Tańca, Bałtyckim Teatrem Tańca sceną niezależną jak i rdzenni artyści podhalańscy, rodzinny zespół Trebunie –Tutki, a także Magda Ciszewska-Rząsa i Marcin Rząsa, projektant Maldoror/Grzegorz Matląg, Ada Bystrzycka, Marcin Słodyczka i lokalni tancerze.

 

Plenerowe wydarzenie, łączące muzykę na żywo z tańcem, to ilustracja obecnych tendencji poszukiwań interdyscyplinarnych, spotkanie różnych artystów i widza w momencie refleksji nad znaczeniem tradycji. Tym widowiskiem organizatorzy chcą także uczcić Jubileusz osiemdziesięciu lat Wojciecha Kilara oraz 135 rocznicę urodzin i 75 rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego.

Muzyka : Krzesany- płyta wydana w 1995 r. Wykonanie – NOSPR Dyr. Antoni Wit

Harnasie – płyta wydana w 1994 r. Wykonanie – Chór i Orkiestra Filharmoni Narodowej Dyr. Kazimierz Kord

 

Bilety na widowisko 20-40 zł

Sprzedaż od 16 lipca
www.eventim.pl
Biuro Promocji Zakopanego
W miejscu koncertów

        

Tegoroczne wydarzenia festiwalowe odbywają się pod hasłem Małopolska i wszystko gra!

 
Pełen Program na stronie www.muzykanaszczytach.com
 
 

Organizator: Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.
Festiwal wspierany ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Zakopane.
Partnerzy: Województwo Małopolskie