Jeśli chcemy poznać podstawowe założenia NLP, warto sięgnąć po „NLP w 21 dni” Harry’ego Adlera i Beryl Heather.
NLP, czyli programowanie neurolingwistyczne (ang. Neuro-Liguistic Programming) nazywa się często „sztuką i nauką tworzenia indywidualnej doskonałości” albo „studium doświadczenia subiektywnego”. Technika ta wspiera bowiem rozwijanie umiejętności komunikacji interpersonalnej oraz uczy metod zmieniania sposobu myślenia i zachowania – a wszystko po to, aby szybciej i efektywniej osiągać kolejne cele w drodze do osiągnięcia sukcesu. Dzięki poznaniu sfery psychologicznej (część „neuro”) oraz zastosowaniu odpowiedniego języka (część „lingwistyczna”) – zdaniem zwolenników NLP – wszyscy jesteśmy w stanie osiągnąć kontrolę nad sobą i własnym życiem, wzmocnić pewność siebie, podwyższyć samoocenę, rozwiązywać problemy (jeśli te się pojawią) kreatywnie i pomysłowo oraz odnieść zamierzony sukces.
Harry Adler i Beryl Heather, pisząc „NLP w 21 dni”, postawili sobie dwa zasadnicze cele. Po pierwsze, wprowadzić czytelników do świata NLP. Po drugie, zaproponować im podróż przez ten świat w postaci praktycznego podręcznika (książka zawiera program odpowiadający międzynarodowym standardom dyplomowym wymaganym dla poziomu dyplomowanego praktyka NLP). Dlatego „NLP w 21 dni” ma formę samouczka, który został rozpisany na (tytułowych) dwadzieścia jeden dni i ma za zadanie pomóc wszystkim chętnym (co ważne: bez wcześniejszego przygotowania) „szybko wprowadzić trwałe zmiany” w życiu osobistym i zawodowym.
Czytając książkę można trzymać się proponowanego rytmu 21 dni – ale można też iść we własnym tempie, ponieważ każdy rozdział (dzień) to odrębna całość, która składa się ze spisu wprowadzanych zagadnień, teorii oraz ćwiczeń („Założenie na dziś” i „Zadanie ma dziś”). Nie ma obawy przed potopem nieznanych i obco brzmiących terminów, ponieważ te wprowadzane są stopniowo, a w momencie niezrozumienia można sięgnąć go glosariusza bądź indeksu zagadnień, znajdujących się na końcu książki. O praktycznej i przyjaznej formule „NLP w 21 dni” decyduje także – obok przejrzystego układu materiału – szata graficzna, a więc różne kroje czcionek, różnorodne wypunktowania oraz tabele, rysunki i schematy ilustrujące omawiane kwestie.
Harry Adler, Beryl Heather „NLP w 21 dni”, tłum. Anna Sawicka-Chrapkowicz (Dom Wydawniczy Rebis)