Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Helpers’ GeneratiON – jest moc!

W ciągu dwóch tygodni grudnia (5-16) zarejestrowano aż 6 714 potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych w ramach zimowej edycji projektu studenckiego Helpers’ GeneratiON Fundacji DKMS!

Teoretycznie jest to jedna z wielu akcji charytatywnych mających na celu niesienie pomocy  potrzebującym w okresie przedświątecznym. Praktycznie jest to przedsięwzięcie niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju. To dzięki niemu szansę na życie otrzymało aż 308 osób cierpiących na nowotwory krwi na całym świecie, a młodzież akademicka kolejny raz udowodniła jak bardzo potrafi być wrażliwa społecznie, bezinteresowna i przede wszystkim szlachetna. Wspaniali młodzi ludzie i szczytna idea to niesamowite połączenie, którego rezultatem jest nie tylko rejestracja, ale też edukacja społeczeństwa oraz szerzenie idei dawstwa. oraz szerzenie idei dawstwa.

Projekt studencki Helpers’ GeneratiON Fundacji DKMS to autorski pomysł na zaangażowanie całego środowiska akademickiego w walkę z nowotworami krwi poprzez edukację oraz inicjowanie akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. W tym roku, w edycji zimowej projektu, było zaangażowanych 75 Studenckich Liderów z 40 uczelni wyższych z całej Polski. Organizowali oni w dniach między 5 a 16 grudnia na uczelniach wyższych w całej Polsce Dni Dawcy. Rejestracje odbyły się w trzynastu województwach. Zarejestrować mogła się każda zdrowa, dorosła osoba w wieku między 18 a 55 lat. Wystarczy, że zabrała ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości z numerem PESEL.
Pomysły studentów na promocję organizowanych przez nich Dni Dawcy były niesamowite – od rejestracyjnego autobusu wycieczkowego, poprzez oświetlenie okien w akademiku w taki sposób, że powstał napis DKMS, aż po przebrania za postacie z bajek.

– Kreatywnych podejść były tysiące – podkreśla Mateusz Łachacz, Koordynator Projektu HELPERS’ GENERATION z Fundacji DKMS. – Aktorskie – odgrywanie scenek, na wykładach jako wstep do krótkiej prezentacji  na temat idei dawstwa. Kulinarne – pieczenie i rozdawanie ciasteczek zachęcających do zainteresowania się stoiskiem rejestracyjnym. Marketingowe – przygotowanie własnych materiałów brandingowo-promocyjnych w postaci np. nakładek na kubki i wiele innych.

Niesamowita energia i entuzjazm młodych ludzi sprawiła, że udało się łącznie zarejestrować 6 714 nowych potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych. Studenccy Liderzy – jesteśmy z Was dumni!

Do tej pory, w ośmiu edycjach projektu studenci zarejestrowali 88 727 ** potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych. Jest to bardzo dużo, ale w dalszym ciągu nie wszyscy Pacjenci znajdują swojego „bliźniaka genetycznego”.
Tylko w Polsce, co godzinę, ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy wynosi od 1: 20 000 do nawet 1 do kilku milionów! Obecnie na całym świecie jest zarejestrowanych ponad 28 milionów potencjalnych Dawców szpiku.