Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Historia ma przyszłość

Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego – największy uniwersytecki instytut historii w Polsce i jeden z najlepszych humanistycznych ośrodków naukowych – zakończył dziś na uruchomione po raz pierwszy w tym roku studia magisterskie (II stopnia). Instytut, jako pierwszy ośrodek naukowy, przeprowadził interaktywną kampanię swoich studiów na Facebooku.

Instytut Historyczny, to jeden z nowocześniejszych akademickich instytutów historycznych w Polsce, będący jednym z wiodących polskich ośrodków naukowych w tej dziedzinie. W tym roku IH UW ruszył z aktywną kampanią, skierowaną do przyszłych studentów, na portalu społecznościowym Facebook.
 
Młodzi ludzie wymagają od nas innowacyjnego podejścia do kształcenia. Dlatego dwa tygodnie temu uruchomiliśmy stronę na portalu społecznościowym Facebook (tzw. fun-page) pt. „Studia powinny być bez sesji!”współorganizator Obchodów Jubileuszu 80-lecia Instytutu Historycznego UW. – powiedział Łukasz Niesiołowski-Spano,
 
Strona okazała się sukcesem – ma prawie 10 000 fanów, a to aż trzy razy więcej niż Szkoła Główna Handlowa, czy Uniwersytet Warszawski. To nie jedyne działania promocyjne Instytutu Historycznego. Placówka angażuje się w różne działania na rzecz młodzieży. Pracownicy IH UW wzięli m.in. udział w Pikniku Naukowym w Warszawie. Organizowane są zagraniczne objazdy rowerowe dla studentów (Sycylia, Tunezja, Peloponez). Niedawno przeprowadzona została również specjalna ankieta wśród absolwentów IH UW, w której zadano pytania, o to dlaczego warto studiować historię i w jaki sposób zdobytą wiedzę historyczną wykorzystuje się w życiu zawodowym.
 
– W polityce, zwłaszcza w polityce zagranicznej, wiedza zdobyta na studiach historycznych, jest niesłychanie ważna. Pozwala ona zrozumieć otaczający nas świat, naturę konfliktów i przyjaźni między narodami, a także między ludźmi. (…) Obok tej wiedzy najważniejszą umiejętnością, którą wpojono mi w czasie studiów, była zdolność wyszukiwania informacji oraz ich krytycznej analizy, a także sprawność w łączeniu wniosków w syntetyczny i spójny obraz. (…) Dziś widzę, że umiejętności te w czasach wolnych mediów jeszcze zyskały na znaczeniu – napisał w ankiecie Bronisław Komorowski, Prezydent Elekt.
 
Według Marcina Mellera, znanego dziennikarza i prezentera – Historia to świetny background do pracy w mediach, polityce, administracji rządowej, organizacjach pozarządowych. A nawet, jeśli zdecydujemy się na założenie prywatnego biznesu, daje komfortową odskocznię od pogoni dnia codziennego.
 

Studia historyczne na UW zakończyło wielu znanych ludzi sukcesu– są oni aktywni w polityce, w mediach, w administracji publicznej oraz w biznesie. W tym roku Instytut obchodzi swoje 80-lecie istnienia. Z tej okazji planowane są specjalne uroczystości, jednak szczególnym wydarzeniem będzie I zjazd absolwentów Instytutu Historycznego, którzy w większości wciąż chcą brać udział w życiu swojej Alma Mater. Obchody Jubileuszu Instytutu Historycznego UW potrwają od 21 do 23 października 2010 roku. Podczas tych trzech dni odbędzie się szereg konferencji naukowych, seminariów oraz uroczystości odnowienia doktoratu prof. Henryka Samsonowicza. Obchodom towarzyszyć będą również wydarzenia kulturalne dostępne dla wszystkich studentów i mieszkańców Warszawy.