Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

IELTS kluczem do sukcesu

Myślisz o studiach za granicą albo pracy w międzynarodowej firmie? Kluczem do sukcesu jest IELTS – test z języka angielskiego wymagany przez większość liczących się na świecie ośrodków akademickich i pracodawców.

 

IELTS to międzynarodowy test z języka angielskiego, który rocznie zdają prawie 3 miliony kandydatów. Są wśród nich absolwenci szkół średnich aplikujący na studia, a także profesjonaliści biorący udział w rekrutacji. Egzamin ten ma już na świecie ugruntowaną pozycję i szeroką uznawalność. Jako kryterium językowe stosowany jest przez ponad 10 tysięcy instytucji z całego świata. Jeśli rozważasz studia w języku angielskim za granicą, to IELTS jest właśnie dla Ciebie – wymagają go od swoich przyszłych studentów najbardziej renomowane uniwersytety, takie jak: Yale, Harvard, Princeton, Uniwersytet Londyński czy MIT. Poza uczelniami, IELTS jest także wykorzystywany w procesach rekrutacyjnych, m.in. przez: Coca Cola Inc., Emmerson Direct Communication, Shell International i niektóre oddziały EY. IELTS zdobywa też coraz większą popularność w Polsce. Rośnie liczba polskich uczelni oraz instytucji wpisujących go na listy uznawalności, a także liczba kandydatów nim zainteresowanych. W tej chwili egzamin ten uznają już m.in. Politechniki w: Krakowie, Warszawie, Lublinie, Gdańsku i Łodzi; SGGW; Uniwersytety: Jagielloński, Łódzki, Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Szczeciński i Wrocławski oraz Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych.

IELTS jest testem poziomującym, który nie wymaga od zdającego wstępnej oceny znajomości języka, gdyż to test określa jego poziom na dziewięciostopniowej skali. Egzamin ocenia cztery podstawowe umiejętności językowe: słuchanie, rozumienie tekstu pisanego, pisanie i mówienie. IELTS nie jest testem gramatycznym, lecz sprawdza angielski, jakim na co dzień posługują się osoby anglojęzyczne. Zachęca to kandydatów do nauki angielskiego praktycznego, a nie uczenia się na pamięć angielskich form. Ponadto, egzamin dostępny jest w dwóch wariantach: jednym dla kandydatów planujących studia (Academic), a drugim dla starających się o pracę (General Training).

 

W Polsce sesje IELTS odbywają się dwa razy w miesiącu i przygotowywane są przez British Council w ośrodkach w: Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie i we Wrocławiu.

 

Więcej informacji o teście, terminach, zapisach i tym, jak się przygotować, znajduje się na stronach internetowych: www.britishcouncil.pl/egzaminy/ielts oraz www.takeielts.britishcouncil.org.