Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

IELTS Twoja przepustka do sukcesu

Studia w Wielkiej Brytanii lub Stanach Zjednoczonych? A może roczny program na uniwersytecie w Danii? Z drugiej strony kusi roczny pobyt z możliwością pracy w Australii? Kluczem do sukcesu w tych wszystkich miejscach jest IELTS, test językowy stworzony z myślą o osobach chcących studiować lub pracować w języku angielskim.

IELTS to obecnie najpopularniejszy test z języka angielskiego. Co roku przystępuje do niego ponad 2.2 mln kandydatów. Jako kryterium językowe stosowany jest przez ponad 9 tys. instytucji na całym świecie, w tym renomowane uczelnie (np. University of Cambridge, University of Oxford, Yale, Harvard, Princeton, czy MIT) oraz pracodawców (Coca Cola Inc, Emmerson Direct Communication, Shell International, niektóre oddziały EY). W Polsce IELTS wymagany jest przy rekrutacji na wiele uniwersytetów oferujących studia w języku angielskim a także znajduje się na liście certyfikatów zwalniających z egzaminu zaliczającego lektorat. Wśród uczelni honorujących test są: Politechniki w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Gdańsku i Łodzi; SGGW; UJ, UMCS, Uniwersytety: Łódzki, Szczeciński i Wrocławski, Uniwersytety Medyczne w Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu oraz Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych.

IELTS jest testem poziomującym, określającym poziom znajomości języka angielskiego kandydata na 9-cio stopniowej skali. Test ocenia cztery podstawowe umiejętności językowe: rozumienie ze słuchu, czytanie ze zrozumieniem, pisanie i mówienie. IELTS nie jest testem gramatycznym, lecz sprawdza angielski, jakim na co dzień posługują się osoby anglojęzyczne. Zachęca to kandydatów do nauki angielskiego praktycznego a nie uczenia się na pamięć angielskich form. Ponadto, egzamin dostępny jest w dwóch wariantach: osobnym dla ludzi planujących studia (Academic), osobnym dla starających się o pracę (General Training).

W Polsce sesje IELTS przygotowywane przez British Council, odbywają się  około 70 razy w ciągu roku w 8 miastach Polski (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Katowice, Lublin, Poznań, Szczecin, Wrocław). Więcej informacji o teście, terminach, zapisach i tym, jak się przygotować znajduje się na stronie internetowej www.britishcouncil.pl/ielts i www.takeielts.britishcouncil.org.