Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Ile kosztuje studenckie życie w stolicy?

Czy za 800 zł da się przeżyć miesiąc w Warszawie? Ile kosztuje wynajem studenckiego mieszkania? Ile trzeba wydać na jedzenie? Na te pytania spróbowała odpowiedzieć Gazeta Wyborcza.

Jak wynika z szacunków Gazety, minimalna kwota, za którą student jest w stanie utrzymać się w Warszawie, to 800 zł. Jest to jednak wersja optymistyczna – dla oszczędnych i nie uczących się na prywatnej uczelni.

W najkorzystniejszej sytuacji są ci, którzy nie muszą płacić za prywatne studia lub mieszkają we własnym lokum i nie muszą wydawać niebagatelnej kwoty na wynajem. To właśnie konieczność opłacenia czynszu i wynajmu jest największą finansową bolączką studentów. W Warszawie za przeciętną kawalerkę trzeba zapłacić 1000-1200 zł. Młodzi często decydują się zatem na kilkupokojowe mieszkanie, które kosztuje od 400 do 750 zł od osoby. Trochę mniej płacą mieszkańcy akademików – na przykładzie Uniwersytetu Warszawskiego jest to 310-360 zł za pokój dwuosobowy i 240-290 za trzyosobowy. W koszty utrzymania należy wliczyć także jedzenie (ok. 300 zł) i dojazdy (83 zł za 90-dniowy bilet). To minimum. Gdyby jednak doliczyć wydatki związane z życiem towarzyskim, kulturą, ubraniami itd.- wychodzi całkiem pokaźna suma.

Studenci prywatnych uczelni, którym dochodzą jeszcze opłaty związane z czesnym, zgodnie twierdzą, że z portfela ubywa im miesięcznie ponad 1,5 tys. zł. Świadczy o tym także badanie, jakie przeprowadzili jakiś czas temu studenci UW. Wynika z niego, że student uczelni niepublicznej płaci dwukrotnie więcej za utrzymanie niż jego kolega z uczelni państwowej.