Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Ile miesięcznie wydaje student? Kalkulator brutto-netto wynagrodzenie.

Ile wydaje miesięcznie statystyczny polski student czy mieszka sam, czy z rodzicami, jak wyglądają jego finanse na tle kolegów z innych krajów europejskich? Ile zarabia po podjęciu pracy? Tu pomocny będzie kalkulator brutto netto wynagrodzenie.

Związek Banków Polskich opublikował drugą edycję raportu „Portfel Studenta”. Okazuje się, iż statystyczny polski student wydaje miesięcznie 1600 zł. Mniejszym budżetem dysponują na przykład studenci w Serbii i Rumunii. Najwięcej wydają Szwedzi – 1312 euro (ok. 5500 zł), czyli prawie trzy razy tyle, co Polacy. Grubszym portfelem dysponują także Czesi i Słoweńcy – ok. 560 euro (ok. 2400 zł).

Zwiększenie funduszy

Kondycja finansowa studentów poprawia się, kiedy podejmują pracę. Mogą wtedy liczyć na dobre wynagrodzenia i wydawać więcej. Wynika to z obecnej sytuacji na rynku pracy. Liczba studentów w Polsce przekracza 1,4 mln osób. To stawia nas na czwartym miejscu w Europie. Dostępne dane w ramach projektu „Peer Learning Initiative for the Social Dimension (PL4SD)” realizowanego dla Komisji Europejskiej, wskazują, że więcej osób na szkołach wyższych jest jedynie w Niemczech i Francji (odpowiednio ok. 2 566 tys. i 2 286 tys.) oraz we Włoszech (ponad 1 837 tys.). W ciągu ostatnich dziecięciu lat liczba osób na wyższych uczelniach w naszym kraju spadła o pół miliona, co w kontekście popytu na nowych pracowników znalazło odzwierciedlenie w pensjach, na jakie mogą liczyć absolwenci wielu kierunków studiów. Nierzadko osiągają one poziom przeciętnej płacy krajowej, a czasami wręcz go przekraczają. W najlepszej sytuacji znajdują się informatycy. Ich zarobki na początku kariery zawodowej wahają się między 5500–7500 zł brutto. W pozostałych branżach poziom pierwszej pensji brutto przy umowie o pracę oscyluje wokół 3000–4500 zł brutto. Przy przeliczeniach pomocny będzie kalkulator brutto netto wynagrodzenie.  Pozytywnie wyróżnia się farmacja, handel detaliczny oraz branża dóbr szybkozbywalnych, gdzie pracodawcy są w stanie zapłacić więcej za umiejętności sprzedażowe potencjalnych pracowników.

Kosztowne zakwaterowanie

W raporcie „Portfel Studenta” zbadano także sytuację mieszkaniową studentów. 41 proc. mieszka nadal z rodzicami, a jeśli wynajmują mieszkanie lub miejsce w akademiku, to koszt pochłania średnio 36 procent budżetu. To największy wydatek z portfela studenta. Okazuje się, że jest jednym z wyższych wskaźników w Europie. Rekordowo drogie wynajęcie mieszkania, stancji, czy akademiku jest też we Francji, gdzie przekracza połowę wszystkich rachunków. Co ciekawe, Polacy chętniej, niż Francuzi, Niemcy czy Słowacy, mieszkają podczas studiów z rodzicami. Także na Węgrzech, Łotwie oraz w Rumunii i Słowenii ok. 40 proc. studentów mieszka z rodzicami. Daleko jednak im do absolutnych rekordzistów czyli Włochów, gdzie aż 3 na 4 studentów decyzji o rozpoczęciu studiów nie utożsamia z wyprowadzką z domu. Na drugim biegunie znajdują się studenci z północy Europy, gdzie pro­cent mieszkających z rodzicami wynosi odpowiednio dla: Finlandii – 4%, Danii – 6% i Nor­wegii – 12%.

 

 

Własne finanse

Polscy studenci są bardo aktywni w Internecie. Witać to także finansami zarządzaniu własnymi finansami, robienia zakupów on-line i korzystania z bankowości internetowej. Wśród najmłodszych klientów instytucji finansowych odsetek osób, które korzystają z rozwiązań dostarczanych przez banki, jest najwyższy. Aż 89% osób w wieku 18–24 lata loguje się na swoje konto i wykonuje operacje online. Coraz większą popularnością cieszy się także bankowość mobilna. Grupa wiekowa 18–24 jest liderem wśród korzystających z takiego rozwiązania Sam rachunek bankowy w tej grupie posiada 58 proc. osób i zdecydowana większość z nich nic nie płaci za swoje konto (62 proc.). Standardem młodych klientów banków jest również korzystanie z karty płatniczej (93 proc.).

Jacy zatem są polscy studenci? Przed podjęciem pracy dysponują mniejszym budżetem niż ich koledzy z Europy, często mieszkają z rodzicami, a jeśli wynajmują mieszkanie, lub miejsce w akademiku to pochłania ono 1/3 ich budżetu. Z drugiej strony, gdy rozpoczną karierę zawodową mogą liczyć na pensje powyżej średniej krajowej zwłaszcza w branżach IT, farmacja, handel, FMCG.

 

Raport „Portfel Studenta” to publikacja z serii wydawanej przez Związek Banków Polskich w ramach działań informacyjno-edukacyjnych Projektu „Bankowcy dla Edukacji”.

www.zbp.pl/raporty