Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Indeksy dla 830 dzieci – w całej Polsce startuje AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI!

To jedyna na świecie szkoła, w której każde dziecko ma prawo do sukcesu. AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI, podobnie jak trwająca właśnie SZLACHETNA PACZKA, jest częścią nowatorskiego programu pomocowego Stowarzyszenia WIOSNA.

W najbliższy poniedziałek na scenie PWST w Krakowie jej uczniowie odbiorą specjalne Indeksy Sukcesu. Jak tłumaczy ks. Jacek WIOSNA Stryczek, prezes Stowarzyszenia – Taki indeks to dla dziecka przepustka do wymarzonej przyszłości.
 
Uczniami AKADEMII zostają dzieci, które mają kłopoty w szkole. Przez cały rok szkolny w nauce pomagają im osobiści tutorzy – wolontariusze WIOSNY.
 
– Każde dziecko ma czasem kłopoty w szkole – podkreśla Anna Żaczek, koordynatorka programu, – to najzupełniej normalne. Wystarczy wtedy, że odpowiednio zareagują na nie dorośli – pomagając
w lekcjach czy też opłacając dodatkowe zajęcia. Niektórych rodziców nie stać jednak na taki wydatek. Nie chcemy, by ich dzieci funkcjonowały jako te „gorsze”; skazane na porażkę. Dlatego stworzyliśmy AKADEMIĘ PRZYSZŁOŚCI.
 
Program działa już w 12 miastach: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu, Kielcach, Lublinie, Katowicach, Sosnowcu, Oświęcimiu, Gdańsku i Łodzi. W tej chwili pod okiem wolontariuszy WIOSNY uczy się 
830 dzieci. Dla każdego z nich jest to szansa na pierwszy szkolny sukces.
 
 
– W naszych akcjach uczymy ludzi, jak skutecznie pomagać sobie nawzajem – tłumaczy ks. Jacek WIOSNA Stryczek. – W SZLACHETNEJ PACZCE wolontariusze i darczyńcy mają za zadanie spełniać marzenia ubogich rodzin – takich, które już dawno oduczyły się marzyć. Na tej samej zasadzie opiera się AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI. Dzieciom uznawanym za „beznadziejne przypadki” pokazujemy inny obraz siebie. Tłumaczymy, że tak jak ich rówieśnicy mają prawo do sukcesu – i marzeń o przyszłości.
 
 
Podobnie jak rodziny z PACZKI, uczniowie czekają w tej chwili na swoich darczyńców. Kupując jeden z rysunków wystawionych przez Stowarzyszenie WIOSNA na portalu Allegro, można zostać fundatorem rocznego udziału dziecka w AKADEMII PRZYSZŁOŚCI.
 
Cena każdej pracy to zaledwie 490 zł – tyle kosztuje zorganizowanie rocznego uczestnictwa w programie dla jednego dziecka.Zostając studentem AKADEMII, uczeń otrzymuje osobistego tutora, czyli specjalnie wyszkolonego wolontariusza. Ma on za zadanie nie tylko pomóc dziecku rozwiązać konkretny szkolny problem – np. z ułamkami czy ortografią – ale też zmienić jego myślenie o sobie; pokazać, że jest ważne i wyjątkowe.
 
 
Autorką jednej z wystawionych na sprzedaż prac jest 8-letnia Julka, uczennica AKADEMII PRZYSZŁOŚCI w Krakowie. Od października w odrabianiu lekcji pomaga jej Ania – studentka V roku administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim i wolontariuszka Stowarzyszenia WIOSNA.
 
 
Jaka jest Julka? To prawdziwy wulkan energii! – uśmiecha się Ania. – Jest uzdolniona muzycznie i ma tysiąc pomysłów na siebie: w przyszłości chciałaby być policjantką albo baletnicą, ponieważ uwielbia gimnastykę. Rozważa też pracę w żłobku, bo lubi małe dzieci. Na naszych zajęciach uczymy się wyznaczać sobie cele, które krok po kroku osiągamy. Julcia potrzebuje kogoś, kto poświęci jej uwagę i pokaże, że nauka może być wspaniałą przygodą.
 
 
– Z moją tutorką, panią Anią, uczymy się i bawimy – potwierdza Julia. – Lubię wszystko w naszych zajęciach – całe są fajne! Cieszę się, gdy razem coś robimy – kleimy, rysujemy czy wycinamy.
 
 
Ostatnia praca Julki to rysunek wystawiony przez WIOSNĘ na Allegro: – Namalowałam moją lewą rękę na pomarańczowym tle – mówi dziewczynka. – Dłoń jest z czerwonego futerka, miła w dotyku. Palce są pomalowane farbami – każdy innym kolorem. Nad ręką jest wiele świecących gwiazdek, a ponad wszystkim – niebieskie chmury!
 
 

Wyjątkowy autoportret Julki oraz rysunki pozostałych uczniów AKADEMII PRZYSZŁOŚCI już teraz można kupić na portalu Allegro.