Każdy, kto ma trochę doświadczenia w zarządzaniu własnym portfolio, wie, że nie ma tajnej strategii generowania wysokich zysków.
Nawet najlepsi menedżerowie funduszy od czasu do czasu zawodzą. Straty są po prostu częścią inwestycji, nawet w bardzo niepożądanej perspektywie. Początkujący inwestorzy muszą nauczyć się jak krygować złe decyzje. Choć wielkość i strategia portfela mogą się różnić, jest wiele rzeczy, które inwestor powinien wziąć pod uwagę.
Wybór platformy
Pierwszym krokiem w kierunku rozpoczęcia inwestycji jest otwarcie konta maklerskiego. W Polsce jest wielu pośredników. Ponieważ koszty i usługi oferowane przez tych brokerów nieco się różnią, ważne jest, aby badać i znaleźć najlepszego brokera dla siebie.
Jeśli chcesz zarządzać własnym portfelem (w przeciwieństwie do płacenia komuś takiemu jak doradca Inwestycyjny, który zrobiłby to za Ciebie), najlepiej jest, gdy korzystasz z brokera tylko online. Jak sama nazwa wskazuje, brokerzy wykonujący tylko egzekwowanie nie zapewniają dodatkowych usług i skupiają się tylko na „wykonaniu” twoich zleceń. Zwykle brokerzy prowadzący egzekucję są znacznie tańsi od innych brokerów, którzy świadczą dodatkowe usługi, takie jak analizy lub porady podatkowe.
W ciągu ostatniego półrocza prawodawstwo UE mające na celu promowanie konkurencji przyczyniło się do zmniejszenia kosztów zawierania transakcji. Niektóre z najbardziej popularnych i rozwijających się brokerów w Polsce pochodzą z zagranicy. Na przykład największy broker w Holandii, DEGIRO, od 2 lat działa w Polsce jednocześnie stając się najtańszym brokerem.
„Widzieliśmy, jak inwestorzy w Polsce przekonują się do naszej platformy, choć na początku musieliśmy zbudować reputację, jako pośrednik” „Często klienci nie rozumieją, jak możliwe jest oferowanie usług za tak niskie opłaty”- deklaruje Degiro. „Odpowiedź jest prosta to efekt skali oferując usługi w 18 krajach europejskich, Degiro może oferować usługi za ułamek kosztów „.
Znaczenie dywersyfikacji inwestycji
Aby zmniejszyć ryzyko poniesienia straty, gdy jedna z naszych inwestycji spadnie, jedną z najważniejszych rzeczy, którą inwestor może zrobić, to właściwie zróżnicowanie inwestycji w portfolio. Chodzi o to, że nawet, jeśli jedna z naszych inwestycji poniesie straty, odpowiednio zróżnicowany portfel pomoże złagodzić cios, więc twoje straty nie będą tak wysokie. Nie prawidłowo zdywersyfikowane inwestycje są jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez inwestorów.
Weźmy uproszczony przykład dla dwóch firm, które sprzedają różne towary. Jeśli zainwestujesz w firmę, która sprzedaje sprzęt plażowy, ryzykujesz spadek cen akcji w czasach, gdy firma traci pieniądze. Prawdopodobnie firma ta będzie dobrze działać, gdy pogoda jest ładna, ale nie w czasach, gdy ludzie nie są zainteresowani chodzeniem po plaży.
Gdybyś zainwestował w firmę, która sprzedaje kurtki i parasole przeciwdeszczowe, rozprzestrzeniasz ryzyko niekorzystnych warunków pogodowych. Nawet, jeśli firma zajmująca się plażą spadła, prawdopodobnie firma kurtek przeciwdeszczowych będzie miała wyższe zarobki i pomogła pokryć ekspozycję na akcje związane z pogodą.
W praktyce zdywersyfikowany portfel może obejmować rozłożenie inwestycji na wiele różnych aktywów, w których podstawowe ruchy aktywów różnią się od ruchów całego rynku. Może to obejmować inwestycje w wiele akcji, różne klasy aktywów lub rynki.
Śledzenie zysków i strat – a także kosztów
Wreszcie, a co najważniejsze, ważne jest monitorowanie inwestycji i śledzenie wyników portfela oraz wszelkich poniesionych opłat.
Jak wspomniano wcześniej, opłaty za pośrednictwo są nieuniknione, ale mogą się znacznie różnić. Minimalizacja opłat będzie miała duży wpływ na długoterminowy wynik portfela. W Polsce koszt zakupu akcji może wynosić od 1 do 200 PLN w zależności od zlecenia i pośrednika. Dla przeciętnego inwestora detalicznego takie opłaty mogą być różnicą między przyzwoitym zyskiem a szokującą stratą.
Brokerzy mogą również pobierać miesięczną lub roczną opłatę za prowadzenie konta niezależnie od aktywności na rynku. Obierając strategie kupna i trzymaj powinniśmy w szczególności zwracać uwagę z na takie opłaty, gdyż mogą one zjeść zyski, nawet, jeśli często nie dokonujesz transakcji.
Tekst: Degiro