Inżynieria nanostruktur to nowy makrokierunek utworzony wspólnie przez Wydziały Chemii i Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Rok akademicki na tym kierunku rozpoczęło w piątek 2. października 54 studentów. Jest to pierwszy w Polsce samodzielny kierunek inżynierii nanostruktur.
Dr Jacek Szczytko z Instytutu Fizyki Doświadczalnej UW powiedział, że otwierane są studia licencjackie, po których będzie można kontynuować naukę na studiach magisterskich. – Na pierwszy rok studiów zgłosiło się 70 chętnych osób. Ostatecznie studia podejmie 54 studentów – wyjaśnił.
Wykład inauguracyjny na temat zastosowania nanotechnologii węglowych wygłosił dr David Carey z brytyjskiego Uniwersytetu Surrey
– Nanotechnologia to poszukiwanie nowych możliwości i właściwości znanych już materiałów – wyjaśnił podczas wykładu inauguracyjnego dr Carey. Wskazał na różnorodne możliwości zastosowania nanomateriałów.
Jak wyliczał naukowiec, zbudowane z nanomateriałów rurki stosuje się m.in. przy dozowaniu leków i dostarczaniu ich bezpośrednio do komórek nowotworowych. Z nanomateriałów mogą powstawać m.in. lekkie ramy rowerowe czy rakiety tenisowe.
-Budynki pokryte nanomateriałami mają właściwości samoczyszczące. Karoseria samochodów pokrytych nanomateriałami może się samoregenerować. Oznacza to, że rysa na samochodzie – którą widzimy wieczorem – rano sama znika – tłumaczył.
Zaznaczył, że nie jest jeszcze dokładnie poznany wpływ nanomateriałów na środowisko i zdrowie człowieka. – Kiedy nanocząsteczki wszczepiono do jamy brzusznej myszy, to wykazały one działanie podobne do azbestu – wyjaśnił. Zapewnił, że choć warto zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, to nanocząsteczki znajdują się wszędzie i nie należy się ich obawiać.
Jak podkreślił podczas inauguracji prof. Tomasz Dietl z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk, postęp ekonomiczny ludzkości był konsekwencją wprowadzania nowych technologii. – Nasza epoka jest czasem nanotechnologii – mówił.
Dr Szczytko dodał, że nanotechnologia nie rozróżnia, czy mamy do czynienia z obiektami chemicznymi, fizycznymi czy biologicznymi. Jeżeli jakiś obiekt ma rozmiar mniejszy niż 100 nanometrów, to znajduje się w obrębie zainteresowań nanotechnologii. Dlatego potrzebne jest interdyscyplinarne podejście do badania materii, w tak małej skali – wyjaśnił .
Otwarcie nowej możliwości studiowania jest jedną z odpowiedzi polskiej nauki na wyzwania gospodarki. Szacuje się, że w 2013 roku wartość światowego rynku produktów wykorzystujących nanotechnologie sięgnie 27 miliardów dolarów – czytamy w informacji prasowej przygotowanej przez ambasadę brytyjską w związku z wykładem dr Carey’a.
źródło informacji: PAP