Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Inżynierowie generacja Y i Z

Rynek pracy otwiera się na pokolenia Y i Z. Pracodawcy doceniają ambicje i zaangażowanie tych generacji i nie oszczędzają na ich przygotowaniu do zawodu.

Generacja Y (tzw. millenialsi) to roczniki wyżu demograficznego przełomu lat 80. i 90., dorastające w obecności nowinek technologicznych. „Igreki” aktywnie i w każdej dziedzinie życia korzystają z technologii i mediów cyfrowych. Są dobrze wykształceni i gotowi dalej się rozwijać. Sporą uwagę przywiązują do życia prywatnego, oczekując dużej swobody i elastycznego czasu pracy. Z kolei pokolenie Z to osoby urodzone po 1990 roku, a według niektórych nawet po 1995 roku. Są kreatywni, nie ma dla nich granic, dzięki internetowi żyją w świecie, nie w Polsce. Mają wielu znajomych, są na bieżąco z nowymi technologiami, potrafią szukać informacji. Nie istnieje dla nich życie bez komputerów, smartfonów i internetu.

Zalety inżyniera

Jeżeli należysz do pokolenia Y lub Z, nie powinieneś mieć kłopotów ze znalezieniem pracy. Nie tylko dlatego, że na rynku wciąż brakuje osób z wykształceniem technicznym, ale dlatego, że pracodawcy doceniają cechy, którymi charakteryzuje się młode pokolenie. A największe szanse na zatrudnienie mają osoby, które tymi cechami pochwalą się w praktyce, dlatego warto brać udział w projektach, praktykach i stażach. Uczestniczenie w praktykach, stażach czy wymianach studenckich pokazuje pracodawcy, że dbasz o własny rozwój, jesteś ambitny i otwarty na zdobywanie nowej wiedzy. A te cechy są najbardziej poszukiwane wśród młodych inżynierów. Ponieważ w tej dziedzinie bardzo istotna jest możliwość przełożenia wiedzy na praktykę (w tym kontakt z najnowszymi technologiami).

Inżynierowie wchodzący na rynek pracy zazwyczaj znają przynajmniej jeden język obcy, co wpływa korzystnie na ich sytuację na rynku. Jednak bardzo dobrze odbierany, przez pracodawców, jest ich zapał do pięcia się po kolejnych szczeblach kariery w obrębie danej organizacji i chęć zdobywania nowych doświadczeń.


Korzyści płynące z zatrudnienia inżynierów młodego pokolenia sprawiają, że pracodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom, chętnie inwestują w ich rozwój, przygotowanie do zawodu i korzystają ze świeżości i nowego spojrzenia, które wnoszą oni w strukturę organizacji.