Z raportu ManpowerGropup wynika, że inżynierowie są drugą, pod względem trudności w znalezieniu, grupą zawodową w Polsce. Wyniki badania w ostatnich siedmiu latach wskazują na stały i rosnący problem polskich firm z pozyskiwaniem kandydatów z tym wykształceniem.
Rynek pracy od lat cierpi na brak inżynierów. Rokrocznie pokazuje to raport „Niedobór talentów” przygotowywany przez ManpowerGroup. W 2015 roku inżynierowie znaleźli się, podobnie jak rok i dwa lata wcześniej, na drugim miejscu, wśród najtrudniejszych do pozyskania pracowników. Wyniki badania w ostatnich siedmiu latach wskazują na stały i rosnący problem polskich firm z pozyskiwaniem kandydatów z tym wykształceniem. Jakie są przyczyny problemów ze znalezieniem inżynierów? Pracodawcy pytani przez ManpowerGroup najczęściej wskazywali na brak umiejętności technicznych, czyli kompetencji twardych wśród kandydatów. Na kolejnym miejscu znalazły się: brak dostępnych kandydatów, brak doświadczenia i zbyt wysokie oczekiwania finansowe.
Praca dla 60 tys. osób
Firma Bergman Engineering, specjalizująca się w rekrutacji inżynierów, szacuje, że brakuje ich co najmniej 60 tys. Specjalistów poszukuje m.in. branża lotnicza, budowlana, motoryzacyjna, sektor energetyki odnawialnej i atomowej czy IT. Problem z pozyskaniem inżynierów pokazuje też badanie „Barometr zawodów”, przeprowadzany przez wojewódzkie urzędy pracy na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na problem z pozyskaniem inżynierów budownictwa skarżyli się pracodawcy w pięciu województwach: śląskim, dolnośląskim, lubuskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim. Brak inżynierów mechaników zauważono natomiast aż w siedmiu województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim i lubelskim.
Najbardziej cenieni absolwenci
Na pracę nie powinni narzekać szczególnie absolwenci Politechniki Warszawskiej. „Wprost” wybrał szkoły wyższe najbardziej cenione przez pracodawców według kierunków studiów. I tak, wśród absolwentów automatyki i robotyki, największe szanse na zatrudnienie mają właśnie absolwenci Politechniki Warszawskiej. Na drugim miejscu uplasowała się Politechnika Śląska, a na trzecim Politechnika Gdańska. Warszawska uczelnia wygrała też, jeśli chodzi o absolwentów elektroniki i elektrotechniki. Pod względem tego kierunku wysoko plasują się też absolwenci Politechniki Poznańskiej, Wrocławskiej i Łódzkiej. Politechnika Warszawska jest też najbardziej ceniona przez pracodawców, szukających absolwentów chemii. Za warszawską uczelnią uplasowały się Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie i Politechnika Łódzka. Natomiast najbardziej cenionych przez pracodawców absolwentów energetyki, elektroenergetyki, sieci i systemów energetycznych kształci Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie. Za nią pasują się Politechniki: Śląska i Wrocławska.
Dobre perspektywy
Jak wynika z danych płynących z rynku pracy, a te są nad wyraz optymistyczne, w najbliższych latach zapotrzebowanie na inżynierów będzie stale rosło. W tym roku szczególnie dobre perspektywy widać w branżach automotive i budownictwie. – Największe zapotrzebowanie na dodatkowe kadry będą miały branże automotive, logistyka, IT, i przetwórstwo przemysłowe. Nowa perspektywa unijna pobudzi również zamówienia w budownictwie, więc także tu łatwiej będzie o zatrudnienie w tym roku – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.
js
foto: Shutterstock