Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Inżynierze, zrób karierę w automotive!

Inżynierowie niemal wszystkich specjalności mogą znaleźć zatrudnienie w branży motoryzacyjnej. Sektor oferuje nie tylko ciekawą pracę, ale i mnóstwo możliwości rozwoju, zarówno w kraju, jak i za granicą.

W tym roku w branży motoryzacyjnej sporo się będzie działo. Według zapowiedzi wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, Polska wyprodukuje nawet 615 tys. sztuk samochodów, to o ponad 200 tys. więcej niż rok wcześniej. Szykują się też nowe inwestycje. Powstają nowe fabryki, linie produkcyjne, a to oznacza dobre perspektywy jeśli chodzi o zatrudnienie. – Sektor automotive w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija. Świadczy o tym duża liczba zakładów produkcyjnych oraz powstawanie nowych inwestycji – potwierdza Justyna Krzyżanowska, Randstad Engineering Consultant. Z raportu firmy doradczej KPMG wynika, że branża motoryzacyjna już teraz przyczynia się do utrzymania 762 tys. miejsc pracy w polskiej gospodarce, a w sektorach powiązanych z motoryzacją pracuje kolejne 600 tys. osób.

 

Automotive ma potencjał

 

Sektor automotive powinien zainteresować przede wszystkim inżynierów. Branża, ze względu na swą różnorodność, potrzebuje pracowników o różnym wykształceniu technicznym. Sektor motoryzacyjny to bowiem z jednej strony przemysł: produkcja samochodów, autobusów, przyczep, naczep, części i akcesoriów, z drugiej handel i usługi motoryzacyjne: sprzedaż samochodów i części, konserwacja i naprawy pojazdów, usługi finansowe i ubezpieczeniowe, budownictwo drogowe, produkcja i sprzedaż paliw. Stąd pracę znajdą tutaj inżynierowie budownictwa, budowy maszyn, elektrycy, informatycy, inżynierowie chemii. – Kierunki preferowane przez pracodawców są uzależnione od działu, w którym dany kandydat będzie pracował. Najbardziej pożądane to: automatyka, mechanika, elektronika, inżynieria produkcji oraz inżynieria materiałowa – wymienia Justyna Krzyżanowska z Randstad. – W kręgu dużego zainteresowania w ostatnim czasie znaleźli się także inżynierowie zajmujący się szeroko rozumianym obszarem jakości: jakości klienta, dostawców, procesu – dodaje Katarzyna Kloc-Pawlik, senior recruitment consultant z Grafton Polska, ekspert w rekrutacji do branży automotive. Pracodawcy najchętniej poszukują inżynierów z doświadczeniem, ale szanse na pracę mają również świeżo upieczeni absolwenci. – Pracodawcy nieustannie poszukują doświadczonych inżynierów z kilkuletnią praktyką zawodową. Pracownicy rekrutowani są głównie do działów: technicznego, produkcyjnego, projektowego oraz do działu jakości. Warto podkreślić, iż firmy z branży motoryzacyjnej stawiają także na absolwentów studiów wyższych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową – mówi Justyna Krzyżanowska z Randstad.

 

Staże i praktyki działają na plus

 

Z branżą automotive warto związać się już na etapie studiów. Pracodawcy z tego sektora są otwarci na młodych i zdolnych. Oferują możliwość zdobywania doświadczenia w ramach specjalnie przygotowanych dla inżynierów programów praktyk i staży, trwających od kilku tygodni do nawet pół roku. Organizują je w fabrykach, centrach badawczo-rozwojowych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zapewniają wsparcie wykwalifikowanych specjalistów, bogaty system szkoleń, możliwość realizowania projektów w oparciu o najnowocześniejsze technologie. To niepowtarzalna szansa na poznanie pracy od podszewki, zapoznanie się z kulturą pracy w danej organizacji, i, co najważniejsze, zdobycie cennego doświadczenia. Niektóre firmy najlepszym studentom zapewniają możliwość rocznej edukacji na najbardziej prestiżowych uczelniach technicznych. Można dzięki temu podszkolić język obcy, poznać nowych ludzi i miejsca. Za ofertami staży i praktyk najlepiej rozglądać się bezpośrednio na stronach firm, w których chcielibyśmy zdobywać doświadczenie. Wiele z nich prowadzi zakładki poświęcone karierze. Każdego roku organizowane są także konkursy międzynarodowe, które umożliwiają wygranie stażu w największych ośrodkach badawczo-rozwojowych i produkcyjnych na całym świecie.

 

Komunikatywność i doświadczenie

 

Staże i praktyki to najprostsza droga do związania się z branżą automotive na dłużej. Wielu pracodawców najlepszym młodym inżynierom po ich zakończeniu przedstawia oferty pracy. A nawet jeśli nie uda się otrzymać zatrudnienia, referencje i zdobyte doświadczenie pomogą w szybszym znalezieniu pracy tuż po otrzymaniu dyplomu na uczelni. Bo doświadczenie, obok znajomości języków obcych, jest najbardziej cenione przez pracodawców. Od inżynierów oczekuje się zwykle choćby krótkiego doświadczenia, a także bardzo dobrej znajomości jednego lub często dwóch języków obcych. Jak w każdej branży, poszukiwany jest też potencjał osobowościowy utożsamiany z motywacją do pracy czy umiejętnościami analizy i syntezy – wymienia Magdalena Drzewiecka, właścicielka portalu MotoKariera.pl, specjalizującego się w rekrutacji pracowników z branży motoryzacyjnej. Na plus przy rekrutacji działają też zdobyte certyfikaty. – Branża motoryzacyjna uchodzi za jedną z najbardziej wymagających. Oprócz niezbędnych kwalifikacji, które każdy inżynier powinien posiadać takich jak: certyfikaty branżowe, znajomość norm jakościowych, specyfiki określonych procesów wytwarzania, znajomość programów do projektowania, coraz częściej pracodawcy z branży zawracają uwagę na kompetencje. Obok tak naturalnych i stereotypowo przyporządkowanych zawodowi inżyniera, jak umiejętność analitycznego myślenia oraz dobra organizacja pracy, znaczącą rolę zaczynają odgrywać takie kompetencje jak komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, a także samodzielność. Coraz częściej specyfika stanowisk inżynierskich, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej, wymaga umiejętności pracy w interdyscyplinarnych zespołach projektowych, a także komunikowania się z klientem celem na przykład ustalenia wymagań. Dlatego wymaganymi są również kompetencje takie jak umiejętność pracy w zespole czy komunikatywność – wymienia Danuta Protasewicz, regional manager z Grafton Recruitment Polska.

 

Szansa na rozwój

 

Pracodawcy z branży automotive, choć stawiają wysokie wymagania kandydatom, dają dużo od siebie. Związując się z branżą motoryzacyjną można być pewnym, że nie zabraknie tu ciekawych wyzwań, co z kolei przyczyni się do rozwoju posiadanych umiejętności i kompetencji. Pracodawcy z automotive kuszą też niezłymi zarobkami i benefitami. Pracownicy mogą liczyć na ciekawe szkolenia, warsztaty, finansowanie edukacji, także zagranicznej, opiekę medyczną, karnety do obiektów sportowych.

(wo)