Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Inżynierze, zrób karierę w automotive!

Inżynierowie niemal wszystkich specjalności mogą znaleźć zatrudnienie w branży motoryzacyjnej. Sektor oferuje nie tylko ciekawą pracę, ale i mnóstwo możliwości rozwoju, zarówno w kraju, jak i za granicą.

W tym roku w branży motoryzacyjnej sporo się będzie działo. Według zapowiedzi wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, Polska wyprodukuje nawet 615 tys. sztuk samochodów, to o ponad 200 tys. więcej niż rok wcześniej. Szykują się też nowe inwestycje. Powstają nowe fabryki, linie produkcyjne, a to oznacza dobre perspektywy jeśli chodzi o zatrudnienie. – Sektor automotive w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija. Świadczy o tym duża liczba zakładów produkcyjnych oraz powstawanie nowych inwestycji – potwierdza Justyna Krzyżanowska, Randstad Engineering Consultant. Z raportu firmy doradczej KPMG wynika, że branża motoryzacyjna już teraz przyczynia się do utrzymania 762 tys. miejsc pracy w polskiej gospodarce, a w sektorach powiązanych z motoryzacją pracuje kolejne 600 tys. osób.

 

Automotive ma potencjał

 

Sektor automotive powinien zainteresować przede wszystkim inżynierów. Branża, ze względu na swą różnorodność, potrzebuje pracowników o różnym wykształceniu technicznym. Sektor motoryzacyjny to bowiem z jednej strony przemysł: produkcja samochodów, autobusów, przyczep, naczep, części i akcesoriów, z drugiej handel i usługi motoryzacyjne: sprzedaż samochodów i części, konserwacja i naprawy pojazdów, usługi finansowe i ubezpieczeniowe, budownictwo drogowe, produkcja i sprzedaż paliw. Stąd pracę znajdą tutaj inżynierowie budownictwa, budowy maszyn, elektrycy, informatycy, inżynierowie chemii. – Kierunki preferowane przez pracodawców są uzależnione od działu, w którym dany kandydat będzie pracował. Najbardziej pożądane to: automatyka, mechanika, elektronika, inżynieria produkcji oraz inżynieria materiałowa – wymienia Justyna Krzyżanowska z Randstad. – W kręgu dużego zainteresowania w ostatnim czasie znaleźli się także inżynierowie zajmujący się szeroko rozumianym obszarem jakości: jakości klienta, dostawców, procesu – dodaje Katarzyna Kloc-Pawlik, senior recruitment consultant z Grafton Polska, ekspert w rekrutacji do branży automotive. Pracodawcy najchętniej poszukują inżynierów z doświadczeniem, ale szanse na pracę mają również świeżo upieczeni absolwenci. – Pracodawcy nieustannie poszukują doświadczonych inżynierów z kilkuletnią praktyką zawodową. Pracownicy rekrutowani są głównie do działów: technicznego, produkcyjnego, projektowego oraz do działu jakości. Warto podkreślić, iż firmy z branży motoryzacyjnej stawiają także na absolwentów studiów wyższych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową – mówi Justyna Krzyżanowska z Randstad.

 

Staże i praktyki działają na plus

 

Z branżą automotive warto związać się już na etapie studiów. Pracodawcy z tego sektora są otwarci na młodych i zdolnych. Oferują możliwość zdobywania doświadczenia w ramach specjalnie przygotowanych dla inżynierów programów praktyk i staży, trwających od kilku tygodni do nawet pół roku. Organizują je w fabrykach, centrach badawczo-rozwojowych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zapewniają wsparcie wykwalifikowanych specjalistów, bogaty system szkoleń, możliwość realizowania projektów w oparciu o najnowocześniejsze technologie. To niepowtarzalna szansa na poznanie pracy od podszewki, zapoznanie się z kulturą pracy w danej organizacji, i, co najważniejsze, zdobycie cennego doświadczenia. Niektóre firmy najlepszym studentom zapewniają możliwość rocznej edukacji na najbardziej prestiżowych uczelniach technicznych. Można dzięki temu podszkolić język obcy, poznać nowych ludzi i miejsca. Za ofertami staży i praktyk najlepiej rozglądać się bezpośrednio na stronach firm, w których chcielibyśmy zdobywać doświadczenie. Wiele z nich prowadzi zakładki poświęcone karierze. Każdego roku organizowane są także konkursy międzynarodowe, które umożliwiają wygranie stażu w największych ośrodkach badawczo-rozwojowych i produkcyjnych na całym świecie.

 

Komunikatywność i doświadczenie

 

Staże i praktyki to najprostsza droga do związania się z branżą automotive na dłużej. Wielu pracodawców najlepszym młodym inżynierom po ich zakończeniu przedstawia oferty pracy. A nawet jeśli nie uda się otrzymać zatrudnienia, referencje i zdobyte doświadczenie pomogą w szybszym znalezieniu pracy tuż po otrzymaniu dyplomu na uczelni. Bo doświadczenie, obok znajomości języków obcych, jest najbardziej cenione przez pracodawców. Od inżynierów oczekuje się zwykle choćby krótkiego doświadczenia, a także bardzo dobrej znajomości jednego lub często dwóch języków obcych. Jak w każdej branży, poszukiwany jest też potencjał osobowościowy utożsamiany z motywacją do pracy czy umiejętnościami analizy i syntezy – wymienia Magdalena Drzewiecka, właścicielka portalu MotoKariera.pl, specjalizującego się w rekrutacji pracowników z branży motoryzacyjnej. Na plus przy rekrutacji działają też zdobyte certyfikaty. – Branża motoryzacyjna uchodzi za jedną z najbardziej wymagających. Oprócz niezbędnych kwalifikacji, które każdy inżynier powinien posiadać takich jak: certyfikaty branżowe, znajomość norm jakościowych, specyfiki określonych procesów wytwarzania, znajomość programów do projektowania, coraz częściej pracodawcy z branży zawracają uwagę na kompetencje. Obok tak naturalnych i stereotypowo przyporządkowanych zawodowi inżyniera, jak umiejętność analitycznego myślenia oraz dobra organizacja pracy, znaczącą rolę zaczynają odgrywać takie kompetencje jak komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, a także samodzielność. Coraz częściej specyfika stanowisk inżynierskich, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej, wymaga umiejętności pracy w interdyscyplinarnych zespołach projektowych, a także komunikowania się z klientem celem na przykład ustalenia wymagań. Dlatego wymaganymi są również kompetencje takie jak umiejętność pracy w zespole czy komunikatywność – wymienia Danuta Protasewicz, regional manager z Grafton Recruitment Polska.

 

Szansa na rozwój

 

Pracodawcy z branży automotive, choć stawiają wysokie wymagania kandydatom, dają dużo od siebie. Związując się z branżą motoryzacyjną można być pewnym, że nie zabraknie tu ciekawych wyzwań, co z kolei przyczyni się do rozwoju posiadanych umiejętności i kompetencji. Pracodawcy z automotive kuszą też niezłymi zarobkami i benefitami. Pracownicy mogą liczyć na ciekawe szkolenia, warsztaty, finansowanie edukacji, także zagranicznej, opiekę medyczną, karnety do obiektów sportowych.

(wo)

Okładka dla Eurostudent Magazyn Akademicki
8,549
Eurostudent Magazyn Akademicki

Eurostudent Magazyn Akademicki

Aktualne e-wydanie Eurostudenta dostępne na portalu dla studentów i absolwentów: www.eurostudent.pl - oferty staży i pracy, inicjatywy studenckie oraz konkursy.


Wydawca: FENIKS MEDIA GROUP