Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

IV Krakowskie Dni Integracji

Jak co roku Biura ds. Osób Niepełnosprawnych (tym razem już sześciu krakowskich uczelni: AGH, PK, UEK, UJ, UPJP2, UP) wraz ze Zrzeszeniami Studentów Niepełnosprawnych tych uczelni – organizują Dni Integracji – kilkudniowy cykl wydarzeń mający na celu integrację studentów pełnosprawnych i tych z niepełnosprawnością, wymianę doświadczeń pomiędzy Biurami, zwrócenie uwagi na problem niepełnosprawności, prezentowanie pozytywnych postaw, promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w sztuce, sporcie ale także życiu codziennym.

Tegoroczne IV Dni Integracji odbędą się  w dniach 12-14 kwietnia 2011
Gospodarzem pierwszego dnia (wtorek, 12 kwietnia) będzie Politechnika Krakowska wraz z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Akademia Górniczo-Hutnicza. W tym dniu będzie miało miejsce sympozjum: Godność osoby z niepełnosprawnością a prawa człowieka. Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie dr hab. Bernadetta Szczupał z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Prof. Janika Filek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie poprowadzi panel dyskusyjny z udziałem m.in. Jana Ortyla, prezesa Polskiego Związku Niewidomych, Łukasza Żelechowskiego (osoba niewidoma, zdobywca Kilimandżaro i Aconcagui).  Po zakończeniu panelu tradycyjnie wręczone zostaną nagrody „Integralia”, które co roku przyznawane są osobom bądź instytucjom zasłużonym dla akademickiego środowiska osób niepełnosprawnych.

Jednym z najważniejszych wydarzeń IV Krakowskich Dni Integracji będzie koncert z udziałem Moniki Kuszyńskiej (byłej wokalistki Varius Manx), poprzedzony wywiadem prowadzonym przez Katarzynę Rogowiec – sportsmenkę, paraolimpijkę, pracownika Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UEK. (13.04, godz. 16.00, hala widowiskowo-sportowa UEK)

Tegoroczną nowością Dni Integracji jest konkurs fotograficzny zainicjowany przez studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pt. Student niepełnosprawny versus krakowska rzeczywistość. Zwycięskie prace będzie można oglądać od 15 kwietnia w Budynku Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II na ul. Kanoniczej 9. W części popołudniowej BON AGH zaprasza na integrację w wymierze sportowym. Każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił w koszykówce na wózkach, szermierce na wózkach, a także sztukach walki dla osób niewidomych. Chętni będą mogli także zagrać w goalball’a (piłka udźwiękowiona) oraz spróbować kolarstwa na handbike’u.

Drugiego z Krakowskich Dni Integracji – 13 kwietnia (środa) zapraszamy na kampus Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W ramach aktywności u ekonomistów przewidziano m.in.: happening, w ramach którego odbędą się quizy z zakresu wiedzy o problemach niepełnosprawności, minilekcje Polskiego Języka Migowego, tor przeszkód na wózkach oraz wiele czynności i konkursów uświadamiających codzienne problemy osób niepełnosprawnych. Na godz. 13.30 zaplanowano uroczysty wernisaż wystawy zdjęć autorstwa Joanny Pawlik, których tematem przewodnim jest „ciało i kobiecość”. Jej prace były prezentowane na wielu wystawach a ostatnio także w Bunkrze Sztuki. Autorka jest laureatką prestiżowych nagród i wyróżnień. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie zaprasza także na popołudniową sesję sportową, czyli m.in.: tradycyjną sztafetę reprezentacji uczelnianych i bezkonkurencyjne tańce integracyjne.

Ostatniego dnia (czwartek, 14 kwietnia) od godziny 9.00 zapraszamy na Uniwersytet Jagielloński, który w ramach warsztatów edukacyjnych poruszy ważny i trudny temat jakim jest problem zaburzeń psychicznych wśród studentów uczelni wyższych. Wśród ekspertów tej dziedziny będą goście zagraniczni (z Wielkiej Brytanii i  Stanów Zjednoczonych) oraz pracownicy uczelni i psychologowie współpracujący z krakowskimi uczelniami.

Więcej informacji  na temat Dni Integracji zobacz na stronie: www.up.krakow.pl/bon/kdi

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych punktów programu można uzyskać
u następujących osób:
PK i UPJPII – Katarzyna Kutek Sładek, Tel. 518 674 707 lub 12 370 86 10, e-mail: bon@upjp2.edu.pl
AGH – Anna Lulek, tel. 012 622 26 04, e-mail: lulek@agh.edu.pl
UEK – Prof. UEK Janina Filek Tel. 695 418 581 lub 695 608 630, e-mail: bon@uek.krakow.pl 
UJ –  Marta Bylica, Tel. 012  424 29 50, e-mail: bon@uj.edu.pl