Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Ja mam 20 lat, Ty masz 20 lat przed nami rynek pracy

Pandemia odmieniana jest przez wszystkie przypadki od prawie dwóch lat. Siłą rzeczy wpłynęła też na to, jak funkcjonuje rynek pracy. Szczególnie odczuwają to osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki na zawodowej ścieżce. To właśnie dla studentek i studentów rozpoczynających karierę Parlament Studentów RP przygotował kolejną odsłonę projektu „Młodzi na rynku pracy”. Wsparcie merytoryczne zapewnia Warszawski Instytut Bankowości, a wsparcie strategiczne – Bank Pekao S.A.

Michał Polak – Wiceprezes Warszawskiego Instytutu Bankowości
Umiejętność zarządzania finansami osobistymi, rozumienia zjawisk gospodarczych czy bezpiecznego korzystania z nowych technologii – te elementy powinny być dzisiaj absolutnym „must have” z punktu widzenia młodego człowieka. Jest to tak samo ważne jak znajomość języków obcych czy umiejętność obsługi komputera. Dlatego każda inicjatywa, która ma na celu zainteresowanie studentów tymi tematami, jest niezwykle cenna i warta wspierania.

Zastanawialiście się, które uczelnie i kierunki studiów są najbardziej popularne? My tak! Porzuciliśmy pomysł stworzenia rankingu popularności uczelni, w zamian podrzucimy kolejne statystyki, które wskazują na te kierunki, które były najchętniej wybierane według dostępnych danych i pokazują, jak dokładnie wygląda sytuacja społeczności studenckiej w Polsce, z uwzględnieniem sytuacji na rynku pracy. Dorzucimy pakiet informacji o trendach w zatrudnieniu i sporo liczb o rynku pracy w postpandemicznej rzeczywistości, a także praktyczne porady dotyczące: oszczędzania, bezpiecznego poruszania się w wirtualnej rzeczywistości oraz kredytów studenckich.

„Młodzi na rynku pracy”

„Młodzi na rynku” pracy to praktyczna i realna edukacja ekonomiczna przedstawiona w przystępny sposób i w oparciu o najnowsze dane. W dedykowanej zakładce na stronie
psrp.org.pl znajdziecie zarówno artykuły,
jak i webinaria oraz spotkania z ekspertami. Warto odwiedzić tę stronę, jeśli:

– chcesz się dowiedzieć, jak aktualnie wygląda sytuacja studentów w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem rynku pracy;

– pragniesz zwiększyć swoją wiedzę ekonomiczną na temat: oszczędzania, świadomego prowadzenia finansów osobistych, a także przygotowania się
do poszukiwania pracy;

– chcesz odkryć, dlaczego warto dbać o zdrowie psychiczne i jak wpływa ono na pracę;

– chcesz zainspirować się, by lepiej wykorzystać czas studiów.

Dlaczego tegoroczna edycja „Młodych na rynku pracy” zwraca uwagę na powyższe kwestie? Według danych z 2021 roku, udostępnionych przez Warszawski Instytut Bankowości – Partnera Merytorycznego projektu, największe problemy – i de facto potrzeby – młodzi Polacy odczuwają w zakresie poprawy wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa (33%) i systemu emerytalnego (31%). Po doświadczeniu na własnej skórze skutków gospodarczych pandemii wzrosło w stosunku do 2020 r. zainteresowanie tematem oszczędzania (z 2% do 13%) i płatności bezgotówkowych (z 7% do 23%).

Mateusz Grochowski – Przewodniczący PSRP Ekonomia dotyczy każdego z nas. Zaczynamy pracę i zastanawiamy się nad formą zatrudnienia? Myślimy o zakupie czegoś droższego i zastanawiamy się, jak to sfinansować? Mamy konto w internecie i chcemy zadbać o jego bezpieczeństwo? Bank dzwoni do nas z kolejną ofertą i nie wiemy, czy jest korzystna? To wszystko wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się studenci, poruszając się po ścieżkach kariery i na rynku pracy. Chcemy im dać narzędzia, by mogli podejmować decyzje w pełni świadomi i z korzyścią dla siebie.

PSRP dołącza do Global Money Week 2022

Podczas drugiej edycji projektu Parlament Studentów RP dołącza do Global Money Week 2022, włączając się w globalny trend edukowania na tematy ekonomiczne.

Dodatkowo Parlament Studentów RP zachęca do aktywności nie tylko związanych stricte z kierunkiem studiów. Organizację tworzą studenci różnych kierunków i uczelni, którzy zdobywają praktyczne doświadczenia np. w zakresie promocji czy organizacji wydarzeń. Z przychylnością patrzą na to także pracodawcy.