Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Ja mam 20 lat, Ty masz 20 lat, przed nami rynek pracy!

Pandemia w kontekście zmian na rynku pracy odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Eksperci zachodzą w głowę jak młodzi odnajdą swoją ścieżkę zawodową, jak kształcenie zdalne wpłynie na ich kompetencje i jak obecna sytuacja zmieni preferencje pracodawców. Jedno jest pewne – rynek pracy stanowi wyzwanie, z którym będą mierzyć się studenci z różnego typu i wielkości uczelni.

Niezależnie od kierunku studiów, doświadczenia zawodowego i planowanej ścieżki kariery Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, ogólnopolska organizacja reprezentująca studentów, ma propozycję dla wszystkich osób rozpoczynających swoje życie zawodowe. Projekt “Młodzi na rynku pracy” to kompleksowa inicjatywa skierowana do studentów, stanowiąca swego rodzaju akademię rozpoczęcia ścieżki zawodowej. Zakłada on wsparcie młodych ludzi o jak najszerszym profilu specjalności w kształtowaniu umiejętności miękkich, tworzeniu swojego wizerunku w oczach pracodawców oraz podnoszeniu kompetencji cyfrowych i naukowych, które w znacznym stopniu przyczyniają się do spełnienia oczekiwań pracodawców w aktualnej sytuacji.

Skąd pomysł na takie wydarzenie?

Parlament Studentów RP odpowiada po prostu na potrzeby środowiska studenckiego – czy też szerzej – akademickiego oraz na potrzeby pracodawców. Młodzi ludzie mogą nie zdawać sobie sprawy, jak skutecznie budować swój wizerunek i jak samodzielnie, niekoniecznie w ramach zajęć na studiach, mogą zdobywać dodatkowe kompetencje. – tłumaczy Mateusz Grochowski, Przewodniczący PSRP. – Zależy nam, by taka wiedza była ogólnodostępna i łatwa do przyswojenia, stąd inicjatywa “Młodzi na rynku pracy”, której jedną z części będą stanowiły działania informacyjne oraz ogólnodostępne szkolenia, przygotowującej do podjęcia pracy.

To jednak nie wszystko!

– Częścią kampanii będą także badania, dotyczące identyfikacji barier, z którymi mierzą się młodzi ludzie rozpoczynający swoją ścieżkę zawodową oraz funkcjonowanie zajęć praktycznych na uczelniach i ich wpływu na samorozwój i karierę zawodową – uzupełnia Aleksandra Pepłowska, koordynatorka projektu. – Dzięki poznaniu rzeczywistych wyzwań, będziemy mogli zaproponować działania, które będą stanowiły realną odpowiedź na potrzeby młodych na rynku pracy.

Inicjatywa wiąże się z rozwojem kompetencji oraz podnoszeniem umiejętności cyfrowych. Wśród planowanych, ogólnodostępnych i bezpłatnych szkoleń znajdą się warsztaty dotyczące założenia własnego biznesu, przygotowania do poszukiwania pracy czy rozmowy kwalifikacyjnej (także w języku angielskim) czy kreowania własnego wizerunku. W projekt z chęcią zaangażował się stały partner Parlamentu Studentów RP: Bank Pekao, świadom wdrażania idei lifelong learning w praktyce oraz nowi partnerzy: SpeedUpEducation i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, realizująca projekt “My Digital Life”.

– W ramach projektu My Digital Life wspieramy dorosłych oraz dzieci i młodzież w podnoszeniu kompetencji cyfrowych i informatycznych. Podczas webinariów, warsztatów i kursów online przybliżamy uczestnikom narzędzia pracy zdalnej, rozwijamy kompetencje cyfrowe niezbędne do jej wykonywania, a także przekazujemy wiedzę konieczną do uruchomienia własnego biznesu online – mówi Jacek Królikowski, prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, partnera projektu „Młodzi na rynku pracy”

Projekt My Digital Life jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy Philanthropies for Skills and Employability. Więcej informacji: http://mydigitallife.pl

Firma Microsoft pomaga 25 milionom osób zdobyć nowe umiejętności cyfrowe. Sprawdź ofertę darmowych kursów online: https://news.microsoft.com/skills

Poznaj Młodych na rynku pracy”: https://www.facebook.com/events/830084567718382