Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jáchym Topol „Strefa cyrkowa”

Ilja mieszka w Domu Dziecka dla Chłopców prowadzonym przez siostry zakonne w czeskim Siremi, na zachód od Pragi. Trafił tu podobno wtedy, gdy jego rosyjscy rodzice „pryskali z Czech”.

Dojrzewanie chłopaka przypada na trudne lata po drugiej wojnie światowej, zaś wejście w wiek męski odbywa się, kiedy sierociniec zostaje przejęty przez milicję, a do Czechosłowacji wkraczają wojska Układu Warszawskiego. Ilja, dostrzegając wśród załogi jednego z wkraczających radzieckich czołgów swojego ojca, postanawia zaciągnąć się jako tłumacz (zna czeski i rosyjski) i przewodnik (uwielbia mapy)…
„Strefa cyrkowa” to opowieść o wydarzeniach historycznych widzianych oczami zagubionego dziecka – zagubionego, ponieważ przez dłuższy czas nie rozumie ono, co się wokół niego dzieje, nie ma też punktu zaczepienia (własnych korzeni), który dałby mu poczucie przynależności i tożsamości. Ilja relacjonuje zdarzenia tak, jakby żył we śnie (nierzadko koszmarnym) lub w baśniowej krainie (zamieszkałej przez dziwne postaci). Między innymi dzięki tym zabiegom Topol nadaje swojej powieści ton głębokiej ironii oraz bezkompromisowej satyry, konsekwentnie przeprowadzając wnikliwą analizę niedawnej przeszłości.

Jáchym Topol „Strefa cyrkowa”, tłum. Leszek Engelking, Wydawnictwo W.A.B.