Dbałość o szkła okularowe nabiera w dobie pandemii nowego znaczenia. Regularne czyszczenie szkieł już nie tylko wpływa na komfort widzenia, ale też zmniejsza ryzyko transmisji koronawirusa.
Już od ponad roku mierzymy się z koronawirusem SARS-CoV-2. Choroba zmienia nasze życie zarówno prywatne, jak i zawodowe i wymaga od nas dużej dyscypliny. Wirus SARS-CoV-2 jest bardzo zakaźny. Nosiciel wirusa zakaża podczas kaszlu, kichania, mówienia. Koronawirus może jednak zachować swoją zdolność do zakażania przez pewien czas również poza organizmem człowieka. Zakazić można się podczas styczności z rzeczami, które miały kontakt ze śliną osoby zakażonej.
Okulary zmniejszają ryzyko transmisji wirusa
Wirus może utrzymywać się, nawet przez kilka dni, na klamkach, przyciskach w windach, telefonach, siedzeniach w autobusie, na przystankach autobusowych, a także na banknotach czy okularach. Nie musimy jednak obawiać się noszenia okularów. Uświadamiajmy naszych klientów, że okulary są nie tylko bezpieczne, ale mogą też zmniejszyć ryzyko transmisji choroby. Okulary stanowią bowiem barierę przed unoszącym się aerozolem zawierającym cząsteczki koronawirusa, ale też zapobiegają nawykowemu dotykaniu twarzy czy oczu. Aby jednak spełniały swoją rolę, należy pamiętać, by regularnie je czyścić. – Okulary mogą chronić przed zakażeniem wirusem w dwojaki sposób. Z jednej strony stanowią one barierę, dzięki której wydychane powietrze czy uwolnione przez inne osoby kropelki podczas kaszlu i kichania nie dostają się bezpośrednio do oczu, a zatrzymują się na okularach. Należy jednak pamiętać, że cząsteczki mogą omijać okulary i, mimo tej bariery, dostawać się w okolice oczu. Z drugiej zaś strony, osoby noszące okulary nie mają wyrobionego nawyku dotykania oczu i ich okolic – podkreślają eksperci z salonów optycznych Lynx Optique.
Wyłącznie specjalistyczne środki
Najważniejsza w przeciwdziałaniu zakażeniu COVID-19 jest profilaktyka. Polega ona przede wszystkim na dokładnym i częstym myciu rąk. W działania profilaktyczne wpisana powinna być również troska o okulary. – O okulary należy dbać zawsze, jednak w dobie koronawirusa częste i dokładne ich mycie jest szczególnie istotne. Najlepszym sposobem będzie wyczyszczenie szkieł preparatami dedykowanymi dla okularów – podkreślają eksperci z salonów optycznych Lynx Optique.
Przypominają, by do czyszczenia szkieł nie używać elementów odzieży, mydła, silnych detergentów, ręczników papierowych, nawilżanych chusteczek, a nawet papieru toaletowego. – Takie produkty mogą podrapać i zniszczyć soczewki okularowe. Cząsteczki koronawirusa mogą znajdować się również na ubraniach. Jeśli przeniesiemy je na okulary, droga do oczu jest już bardzo bliska, a ryzyko zakażenia znacznie wzrasta – twierdzą eksperci.
Właściwa higiena sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na COVID-19
Czym czyścić okulary? Dostępne są szampony do okularów, tabletki do czyszczenia, spraye, produkty antyfog, które nie tylko czyszczą, ale i tworzą warstwę chroniącą przed parowaniem, oraz ściereczki. Szampony i środki w sprayach umożliwiają bardzo łatwe usunięcie brudu, potu czy drobnoustrojów. Wystarczy nimi spryskać okulary i przetrzeć szkła – bez potrzeby pocierania. Warto wybierać hypoalergiczne formuły, skuteczne w usuwaniu dobronoustrojów.
Poza domem najlepiej sprawdzą się ściereczki. Przed ich użyciem powinno się dokładnie umyć ręce mydłem lub zdezynfekować środkiem na bazie alkoholu. Można też polecać klientom środki czyszczące dostępne w małych buteleczkach, które zmieszczą się w kieszeni kurtki czy w torebce. Ważne jest także odpowiednie przechowywanie okularów. Powinno umieszczać się je w twardym etui, które także należy regularnie czyścić i dezynfekować.
Ochrona w postaci etui będzie zmniejszać ryzyko kontaktu okularów z wirusem, zwłaszcza w przypadku tych osób, które zmieniają okulary w pracy lub często je zdejmują.
Przypominanie klientom o odpowiedniej pielęgnacji okularów i etui oraz polecanie im odpowiednich środków do czyszczenia powinno stać się elementem codziennej sprzedaży. Właściwa higiena to najskuteczniejszy sposób na zmniejszenie ryzyka zachorowania na COVID-19.
Justyna Sobolak
Źródło: Optyk Polski, nr 60