Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jak dobrze napisać CV bez doświadczenia zawodowego?

Może się wydawać, że nie mając doświadczenia zawodowego, nie da się napisać dobrego CV. Nie jest to jednak prawda. Warto zwrócić uwagę na wiele elementów, które przyciągną uwagę rekrutera, pokazując kandydata i jego umiejętności w dobrym świetle.

Podczas studiów młody człowiek często nabywa umiejętności, z których nie zdaje sobie sprawy. Myśli, że brak konkretnego doświadczenia zawodowego dyskwalifikuje go w trakcie poszukiwań pracy. Mimo że nie ma szans na stanowiska kierownicze oraz te, które faktycznie wymagają wieloletniego doświadczenia w konkretnej dziedzinie, to jednak dobrze przygotowane CV ma wpływ na otrzymanie zatrudnienia. Zatem jak dobrze napisać CV bez doświadczenia zawodowego?

Jakie zdjęcie wstawić do CV?

Kluczem do sukcesu jest dobór charakteru zdjęcia do posady, o którą się staramy. Inne zdjęcie należy dołączyć do aplikacji, którą składamy w banku (będzie ono zdecydowanie formalne), inne do pracy w terenie czy gastronomii (również formalne, ale niekoniecznie w garniturze), jeszcze inną fotografię wstawiamy w CV, które kierujemy do firmy ze świata show-biznesu (w tym zdjęcie może być mniej formalne). Dobór stylu zdjęcia, wg rektuterów, świadczy także o tym, jak poważnie kandydat traktuje potencjalnego pracodawcę.

Informacje obowiązkowe

Przedstawimy odpowiedź na pytanie: Jak dobrze napisać CV bez doświadczenia zawodowego?Okazuje się, że student może umieć więcej niż mu się wydaje. Jeśli nie ukończyłeś jeszcze studiów, nie przejmuj się, tylko zastosuj się do poniższych rad.

Jak dobrze napisać CV bez doświadczenia zawodowego – rady Eurostudenta:

1. Nie wpisuj informacji o liceum, w którym się uczyłeś. Ale jeśli uczęszczałeś do technikum i jego profil koresponduje z profilem firmy, do której aplikujesz, umieść tę informację w życiorysie.

2. Szczegółowo opisz swoją znajomość języków obcych. Czasami tylko ten fakt sprawia, że kandydat jest atrakcyjny dla rekrutera.

3. Pochwal się programami komputerowymi, jakie znasz.

4. Zamieść informacje o szkoleniach, jakie ukończyłeś i o certyfikatach, które otrzymałeś.

5. Jeśli brałeś udział w praktykach lub stażach, napisz o tym i pokrótce wyjaśnij, czym się tam zajmowałeś. Rekruter lub pracodawca na pewno wyłowi z tego cenne dla siebie informacje.

6. Nie bój się pisać o pracach dorywczych. Sam fakt, że podejmowałeś takie pracy, świadczy o twoim zaangażowaniu i chęci rozwoju.

7. Jeśli byłeś kiedyś wolontariuszem lub członkiem koła naukowego na swojej uczelni, napisz również o tym. Warto także dodać informacje o obowiązkach, które wykonywałeś w ramach tych aktywności.