Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jak dostałem się na warsztat Agile City – czyli Akademia Capgemini okiem studenta

Z roku na rok coraz popularniejsze stają się inicjatywy Business 2 Univerisites, czyli imprezy, wykłady i spotkania informacyjne organizowane przez pracodawców specjalnie dla studentów uczelni wyższych. W tym roku we Wrocławiu ruszyła pierwsza edycja programu „Akademia Capgemini”.

– O warsztatach organizowanych przez Capgemini Software Solutions Center dowiedziałem się bardzo szybko i od  razu zapisałem się na nie przez formularz na stronie. Na warsztat można było się dostać poprzez losowanie, aby   każdy, kto zmieścił się w terminie, miał równe szanse. Jak się okazało, przy pierwszym podejściu nie miałem tyle szczęścia – wspomina Marcin, jeden z uczestników warsztatu Agile City. – W pierwszym losowaniu niestety nie  udało mi się dostać do grupy uczestników, zostałem jednak poinformowany, że dostałem się na listę rezerwową i   jeśli któraś z osób wylosowanych w pierwszej turze nie potwierdzi przybycia, mogę zostać wybrany z puli  uczestników rezerwowych. Postanowiłem zaryzykować i trochę dla żartu, a trochę z czystej ciekawości,  narysowałem w programie graficznym prostą „mapę do skarbu”. Jej fragment wysłałem organizatorom, informując, że jeżeli dostanę się na warsztat, wówczas organizatorzy dostaną drugą jej część. Nie spodziewałem się, że mój  pomysł w jakikolwiek sposób wpłynie na moje uczestnictwo. Jednak najwyraźniej trafiłem w poczucie humoru  organizatorów, którzy docenili moją niecodzienną kreatywność, gdyż następnego dnia rano okazało się, że jednak  wezmę udział w warsztacie – dodaje Marcin.

Akademia Capgemini
Warsztat Agile City był jednym z pierwszych spotkań inicjujących cały cykl wykładów i warsztatów dla studentów  wrocławskich uczelni pod nazwą „Akademia Capgemini”. W tej edycji zaplanowanych jest 6 wykładów i 4 warsztaty  o różnej tematyce, jednak wszystko w zakresie branży IT. – Tematy, które będą realizowane w ramach Akademii,  są bardzo zróżnicowane i dotyczą między innymi narzędzi Business Intelligence, zagadnień z obszaru SAP, analiz
biznesowych czy zasad pisania tzw. czystego kodu – wyjaśnia Piotr Poprawski, Dyrektor Software Solutions  Center Capgemini. – Akademia Capgemini ma na celu doskonalenie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych, które są szczególnie cenione przez pracodawców z sektora IT. Dzięki udziałowi w tego typu
programach, studenci mają szansę na poprawienie swojej konkurencyjności na rynku pracy – dodaje.

Wiedza i praktyka
Wykładowcy, będący na co dzień pracownikami firmy Capgemini, przygotowują program w oparciu o własne  oświadczenia i wiedzę wykorzystywaną w pracy nad różnorodnymi projektami. Już po pierwszym, inauguracyjnym  wykładzie zainteresowanie cyklem wśród studentów okazało się bardzo duże. Nie tylko ze względu na możliwość  dobycia dodatkowej wiedzy, ale również dlatego, że takie spotkania to doskonała sposobność, by bliżej poznać  potencjalnego pracodawcę. Tym bardziej, że, według najnowszych badań, to właśnie z takich spotkań,  organizowanych przez firmy, młodzi ludzie czerpią najwięcej informacji na temat potencjalnego miejsca pracy. W  trakcie wykładów Akademii Capgemini najwięcej czasu poświęca się jednak na przekazanie studentom jak  największej wiedzy technicznej. Dzięki połączeniu tej wiedzy z przykładami zaczerpniętymi z projektowej codzienności, a prezentowanymi przez pracowników firmy, maluje się ciekawy obraz potencjalnego pracodawcy.

Obecnie oferta inicjatyw dla studentów, realizowanych przez pracodawców, jest bardzo bogata i co chwilę  pojawiają się nowe. Można więc zadać sobie pytanie: dlaczego akurat ten cykl, a nie inny? Dlaczego organizowany  akurat przez tę organizację? Z pomocą przychodzi Marcin, który już skorzystał i wziął udział w jednym ze spotkań.  – Warsztat organizowany w ramach Akademii Capgemini był cennym przeżyciem i cieszę się, że mogłem wziąć w nim  udział – przekonuje. – Książkowe informacje nie zastąpią doświadczenia, którym niewątpliwie wykazali się organizatorzy i osoby prowadzące spotkanie. Sam warsztat składał się z części teoretycznej i praktycznej. kazało  się, że wykorzystanie w praktyce wiedzy zdobytej podczas części pierwszej nie było takie proste, jak się spodziewałem, ale organizatorzy cały czas czuwali nad sytuacją. Zachęcam studentów do korzystania z takich okazji. Dzięki temu przed pójściem do pracy można się przekonać, jak rzeczywiście wygląda sytuacja na rynku i  czego oczekuje się od pracownika, a nie każdy ekspert tak chętnie dzieli się wiedzą – podsumowuje. Akademia Capgemini stwarza szansę nie tylko na poszerzenie swojej wiedzy, ale również na poznanie jej biznesowych  aspektów w przyjemnej, bezstresowej atmosferze. Jeśli więc, jak Marcin, chcecie poszerzyć swoje horyzonty, w imieniu organizatorów zapraszamy na kolejne spotkania.

Więcej na www.pl.capgemini-sdm.com/akademia