Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jak napisać swoje pierwsze CV – cvhero.com zdradza najlepsze wskazówki i triki

CV jest podstawową częścią Twojego podania o pracę i zarazem przepustką do wymarzonego zajęcia. Dobre CV może znacząco zwiększyć Twoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Ale jak wygląda „dobre CV”? Na co powinny zwrócić uwagę osoby rozpoczynające karierę zawodową? W tym artykule przedstawimy Ci kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci napisać idealne, pierwsze CV.


CV w centrum uwagi

CV jest „sercem” każdej aplikacji. Według badań specjalistów HR, aż 90 % rekruterów uważa, że CV jest najważniejszym dokumentem w podaniu o pracę. Na drugim miejscu plasuje się list motywacyjny, a na trzecim wszelkie referencje. Ponadto rekruterzy poświęcają średnio mniej niż minutę na przejrzenie jednej aplikacji. W ciągu niespełna 60 sekund podejmują decyzję, czy CV kandydata przechodzi dalej, czy też ląduje w koszu. Niestety wielu pracowników, którzy dopiero rozpoczynają karierę zawodową, nie ma pojęcia o tym, jak ważne w procesie rekrutacji jest dobre Curriculum Vitae. Jak zatem napisać swoje pierwsze CV?  


Budowa i elementy CV


Swój życiorys podziel na kilka kategorii, najlepiej wpisując je w tej kolejności: dane kontaktowe, doświadczenie zawodowe, wykształcenie, umiejętności (wraz z certyfikatami jako załącznik), zainteresowania. W przypadku edukacji szkolnej maksimum, do którego musisz się cofnąć, to szkoła średnia. Ukończenie szkoły podstawowej jest w tym przypadku oczywiste. Możesz (choć nie musisz) podać w CV studia, które z jakiegoś powodu nie zostały przez Ciebie dokończone. Warto też wspomnieć o jakiejkolwiek dłuższej przerwie w nauce, np. urlopie dziekańskim czy tzw. „gap year”, czyli roku przerwy przed podjęciem studiów (poświęconym często na podróże).


Struktura CV


W Polsce nadal prym wiedzie tabelaryczna, antychronologiczna struktura życiorysu. Oznacza to, że w każdej sekcji, w której podajesz konkretne daty (edukacja, doświadczenie), zaczynasz od aktualnej lub „najnowszej” pozycji. Po lewej stronie zapisujesz daty, w formie pełnych miesięcy i lat, a po prawej stronie nazwę stanowiska i nazwę firmy/nazwę szkoły.

 

Przykład:
6.2020 – obecnie: Asystent ds. sprzedaży, eobuwie.pl S.A.
10.2017 – 6.2020: Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu, kierunek Zarządzenie, spec. Menedżer Sprzedaży

 

Do sprawowanego stanowiska dopisz kilka głównych obowiązków, które do Ciebie należały. Dzięki temu rekruter zyska większe rozeznanie w tym, jaką wiedzą praktyczną dysponujesz. Pozwoli Ci to także na wyróżnienie się na tle kandydatów.


Doświadczenie… bez doświadczenia



Dla studentów i absolwentów, którzy piszą swoje pierwsze CV, a nie zdobyli jeszcze żadnego realnego doświadczenia zawodowego, pierwszym pytaniem jest zwykle: co mogę zaliczyć jako doświadczenie zawodowe w oczach rekrutera? Otóż będą to: praktyki i praca w niepełnym wymiarze godzin (tzw. dorywcza), wolontariat, działalność w kołach naukowych, fundacjach itp. Pamiętaj, że w większości przypadków absolwenci czy studenci nie mają jeszcze za sobą zbyt wielu doświadczeń zawodowych, nie jesteś więc osamotnionym przypadkiem.

 

Uwaga:
Jeśli w czasie nauki zdarzyło Ci się pracować w kilku różnych miejscach (kelnerowanie, praca w sklepie odzieżowym, praca w call center), nie musisz wpisywać wszystkiego do CV. W takim przypadku ogranicz się do tych stanowisk, które będą (nawet w niewielkim stopniu) związane z pracą, o którą się starasz.


Umiejętności w CV


Po pierwsze: przeczytaj uważnie ogłoszenie o pracę. Dość oczywiste, prawda? A jednak, nie każdy kandydat stosuje się do tej porady. Uważne i poprawne czytanie oferty pracy jest niezwykle ważne, aby podczas tworzenia CV móc zdecydować, jakie informacje są istotne dla danego stanowiska. Skup się na tym, czego wymaga pracodawca, zwróć uwagę, jak konstruuje profil poszukiwanego pracownika. Sprawdź, które umiejętności są w ogłoszeniu „wymagane”, a co „stanowi atut”. Jeśli któraś z cech czy kwalifikacji została podana jako „pożądana” lub „dodatkowa”, możesz ubiegać się o pracę, nawet jeśli (jeszcze) jej nie posiadasz.
Swoje umiejętności podziel na twarde i miękkie. Umiejętności twarde to takie, które łatwo zmierzysz, np. znajomość j. angielskiego na poziomie C1, dobra znajomość programu Microsoft Excel, prawo jazdy kat. B. Umiejętności miękkie to zdolności interpersonalne oraz związane z Twoim charakterem, np. umiejętność organizacji czasu, zdolność pracy w grupie, punktualność itp.


Zainteresowania w CV


To opcjonalna sekcja. Warto wspomnieć o hobby, jeśli mogą one świadczyć o Twoich umiejętnościach, przydatnych w pracy, np. jeśli jesteś pasjonatem żeglarstwa, bierzesz udział w regatach, oznacza to, że dobrze działasz pod presją i potrafisz szybko podejmować decyzje.
Wskazówka: nie pisz, że interesują Cię muzyka, podróże i sport. Tak piszą wszyscy! Chcesz się wyróżnić z tłumu? Podaj konkrety!
Zainteresowania: muzyka jazzowa, podróże po Europie Zachodniej (zwłaszcza Włochy i Portugalia), sport (siatkówka oraz liga włoska piłki nożnej).


Czy zdjęcie w CV jest niezbędne?


Na polskim rynku pracy raczej oczekuje się CV ze zdjęciem. Aplikując do firmy w innym kraju już niekoniecznie (działania antydyskryminacyjne). Jeśli decydujesz się na szablon CV ze zdjęciem, pamiętaj, by było ono profesjonalnie wykonane.

Pamiętaj, Twoje CV nie powinno być za długie, najlepiej, aby zmieściło się na jednej stronie A4. Gotowy dokument koniecznie sprawdź przed wysłaniem (ortografia, literówki itp.), następnie zapisz w formacie PDF i voilà – gotowe!


Zdjęcie w CV – wskazówki

  • Wykonaj je na neutralnym tle.
  • Pamiętaj o dobrym oświetleniu.
  • Postaw schludny, półformalny ubiór.
  • Nie dla „selfie”. Zrób zdjęcie przy pomocy statywu lub poproś o jego wykonanie drugą osobę.

CV to nie miejsce na zdjęcia z wakacji.

Jeśli nadal masz wątpliwości, zapraszamy do naszego kreatora CV online na portalu cvhero.com. Dzięki niemu stworzysz profesjonalne CV w ciągu kilku minut. Skorzystaj z opcji Premium i uzyskaj dostęp do 29 szablonów CV na 30 dni za jedyne 29,90 zł. Bez automatycznego przedłużania płatności, bez zobowiązań!

Życzymy powodzenia w poszukiwaniu pracy!