O karierze w konsultingu IT opowiada Agnieszka Kałka, Analyst Programmer w firmie Orbium.
Dlaczego zdecydowałaś się dołączyć do Orbium?
Zaczęłam rekrutację do Orbium na piątym roku studiów na kierunku MIESI (metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne) w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pierwotnie miałam pracować jako analityk biznesowy, jednak kiedy Orbium zaproponowało mi pracę analityka-programisty, nie wahałam się ani chwili. Wiedza programistyczna jest obecnie bardzo cenna na rynku, a moim celem było zdobycie „twardych” umiejętności. Orbium skusiło mnie miesięcznym szkoleniem z wdrażanego właśnie systemu bankowego. Kurs zawierał zarówno prezentację GUI, jak i elementy parametryzacji systemu.
Jakie umiejętności są, Twoim zdaniem, kluczowe, aby rozpocząć karierę w konsultingu IT?
Do rozpoczęcia kariery wystarczą podstawy programowania, chęć nauki i pracowitość. Konsulting w IT lepiej odpowiada ścisłym umysłom i osobom dociekliwym, jednak bardzo istotna jest także komunikatywność. Moim zdaniem najważniejsza jest chęć rozwoju w branży IT.
Co sądzisz o procesie rekrutacyjnym w Orbium?
Orbium bardzo uważnie rekrutuje nowych pracowników. Trzeba przejść test ze sprawności liczenia, czytania ze zrozumieniem i logicznego myślenia, a następnie zadania sprawdzające rozumienie podstaw programowania. Potem odbywają się rozmowy rekrutacyjne: jedna z HR i Managerem, druga z Country Managerem. W trakcie rekrutacji można dowiedzieć się dużo o Orbium, m.in. o panującej w firmie kulturze organizacyjnej, oczekiwaniach oraz możliwościach rozwoju.
Jak wyglądały Twoje pierwsze tygodnie pracy? Czy proces wdrożenia nowego pracownika pozwolił Ci lepiej przygotować się do wykonywania pracy?
Pierwszy miesiąc poświęcony był przede wszystkim na szkolenie z systemu. Dzięki temu miałam możliwość poznania innych nowych pracowników, również z zagranicznych biur z: Anglii, Francji, Niemiec czy Szwajcarii. Osoba, która rozpoczyna pracę w IT, ma możliwość poznania i przynajmniej częściowego zrozumienia architektury i parametryzacji systemu bazy danych. Nie chodzi więc o wyszkolenie ekspertów z danej dziedziny, ale raczej o przygotowanie do dalszej nauki – gdy pracownik zostanie przydzielony do konkretnego projektu, do właściwego zespołu projektowego.
Opowiedz nam o swoim pierwszym roku pracy w Orbium.
Tuż po zakończeniu szkolenia zostałam przydzielona do projektu w Berlinie. Stanowisko analityka-programisty nie wymaga częstej obecności u klienta, pracowałam więc głównie zdalnie. Trafiłam do zespołu stricte technicznego, więc jako absolwentka studiów o profilu ekonomicznym miałam wiele do nadrobienia, zrozumienia i opanowania. Udało się i jestem z tego dumna.
Czego się nauczyłaś i jakie było Twoje największe osiągnięcie podczas pracy w Orbium?
Każdy kolejny etap pracy był dla mnie wielkim wyzwaniem. Nauczenie się podstaw programowania, wdrożenie ich w pracy nad modułem CCM (Customer Communication Management), praca nad zbudowaniem nowej grupy raportów podatkowych i dobrze odebrana prezentacja wyników u klienta – to wszystko sprawiło, że uwierzyłam w swoje możliwości. W kolejnym roku nauczyłam się modułu obsługi kredytów i ryzyka. Było to dla mnie bardzo ciekawe ze względu na wykształcenie i zainteresowania. W międzyczasie uczyłam się języka niemieckiego i zdałam egzamin z zarządzania ryzykiem finansowym. W tym roku natomiast mogłam uczestniczyć w procesie analizy i projektowania funkcjonalności systemu dla nowego klienta. Warunkiem była płynna znajomość języka niemieckiego.
A co doradziłabyś studentom, którzy chcą rozpocząć pracę w obszarze IT lub bankowości?
Z mojego doświadczenia wynika, że brak studiów informatycznych nie jest przeszkodą do rozpoczęcia kariery w IT. Konsulting IT nie polega wyłącznie na programowaniu, ważne są też umiejętności analityczne i interpersonalne. Bardzo przydaje się też wiedza z obszaru bankowości i rachunkowości. Jeżeli interesuje Was kariera w konsultingu IT, serdecznie polecam też naukę języków, nie tylko programowania.
Więcej na www.orbium.com