Zastanawialiście się już kiedyś nad studiami za granicą? W dzisiejszym artykule podpowiadamy na przykładzie Berlina, jak rozpocząć studia w stolicy Niemiec.
Zwróćcie uwagę na system federacyjny Niemiec, czyli na odmienne prawa dla każdego landu, zatem o nieuogólnianie podanych informacji dla wszystkich niemieckich uniwersytetów.
Krok 1: Wybierz uczelnię
Berlin może pochwalić się sporą liczbą uczelni wyższych z szeroką gamą kierunków i specjalności. Do 4 prestiżowych uniwersytetów należą: Wolny Uniwersytet Berliński (niem. Freie Universität Berlin, FU), Uniwersytet Humboldtów w Berlinie (niem. Humboldt-Universität zu Berlin, HU), Berliński Uniwersytet Techniczny (niem. Technische Universität Berlin, TU) i Uniwersytet Sztuk Pięknych (niem. Universität der Künste, UDK).
Tutaj znajdziesz listę kierunków w języku angielskim. (Jeśli preferujesz język niemiecki, zazwyczaj możesz zmienić język w prosty sposób, w prawym górnym rogu strony internetowej.)
- Wolny Uniwersytet Berliński
- Uniwersytet Humboldtów w Berlinie
- Berliński Uniwersytet Techniczny
- Uniwersytet Sztuk Pięknych
Krok 2. Przygotuj aplikację
Niemcy to kraj biurokracji i dokładności. Należy bardzo uważnie przeczytać wszystkie wymagane punkty poszczególnego uniwersytetu i przygotować pełną aplikację. Dzięki temu zaoszczędzisz swój cenny czas i stres, a co najważniejsze, odmowę przyjęcie na daną uczelnię z powodu braku koniecznych dokumentów. (Porada: Jeśli otrzymasz informację drogą telefoniczną lub ustną, zweryfikuj ją w zapisanym regulaminie przyjęcie na studia lub poproś o pisemne zaświadczenie podanej informacji.). Dobrze złożona aplikacja i terminowość to połowa sukcesu.
- Matura lub ukończone studia wyższe
Dokumenty należy złożyć w języku angielskim lub niemieckim, pamiętając o notarialnym potwierdzeniu kopii świadectw i innych wymaganych papierach. Aby przekonać się, czy posiadany przez Ciebie dokument wystarczy, by ubiegać się o miejsce na studiach w Niemczech, skorzystaj z wyszukiwarki na stronie DAAD, Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej.
- Certyfikat językowy
Różnorodność językowa umożliwia rozpoczęcie studiów w języku angielskim, co nie oznacza, że obejmuje to wszystkie możliwe kierunki studiów. Należy dokładnie doczytać, w jakim języku będą odbywać się zajęcia na wybranym kierunku i jakiego typu certyfikaty językowe są wymagane.
- Pomoc w złożeniu aplikacji
Pomoc w złożeniu dokumentów możemy uzyskać na samej uczelni m.in. w AStA (niem. Allgemeine Studierendenausschuss); jest to Rada Samorządu Studenckiego reprezentująca studentów i zajmująca się ich bieżącymi sprawami. AStA oferuje też pomoc m.in. w sprawach socjalnych. Szczegółowych informacji udzielają Akademickie Urzędy ds. Obcokrajowców (Akademisches Auslandsamt).
- Jedna aplikacja na kilka uczelni
Warto dowiedzieć się, czy uczelnia, na której masz zamiar studiować, należy do systemu uni-assist. To procedura rekrutacyjna zorganizowana przez DAAD i HRK, pozwalająca na złożenie jednego kompletu dokumentów przy ubieganiu się o miejsce na kilku uniwersytetach.
Jeśli Twój uniwersytet nie należy do systemu uni-assist, musisz o wszystko zadbać sam/a.
- Koszty
Uni-assist nie jest usługą darmową – jako obywatel, obywatelka Unii Europejskiej musisz zapłacić: do 68 euro za pierwszy wybrany uniwersytet i 15 euro za każdy kolejny wskazany. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę koszty tłumaczeń przysięgłych, kopiowania, podróży i notariusza, jeśli wybrana uczelnia, tego wymaga.
Krok 3. Mieszkanie i meldunek
Znalezienie odpowiedniego mieszkania może zająć Ci nawet od 2 do 3 miesięcy. Dobrym rozwiązaniem będzie wynajęcie tymczasowego lokum na kilka miesięcy (znajdziesz je na przykład tu: Wunderflats), dzięki któremu zyskasz na czasie i komfortowo będziesz mógł/a poświęcić się poszukiwaniom czegoś docelowego. Warto rozważyć współdzielenie mieszkania z innymi (tzw. WG, oferty znajdziesz np. tu: WG Suche).), które w Berlinie jest bardzo popularne, także wśród dorosłych i pracujących mieszkańców miasta lub zamieszkanie w akademiku studenckim ( oferty znajdziesz tu: Studentenwerk Berlin) (Rada: Pamiętaj jednak, że mieszkania w Niemczech często wynajmowane są jako zupełnie nieumeblowane.)
Gdy już znajdziesz swoje lokum, masz 14 dni, żeby się zameldować w Twoim lokalnym urzędzie Bugeramt. Będziesz potrzebować swojego dokumentu tożsamości, umowy najmu, potwierdzenia od wynajmującego i… sporej dawki cierpliwości, bo kolejki potrafią być naprawdę długie.
Krok 4. Możliwości praktyk zawodowych
Poszukującym praktyki natomiast polecamy przyjrzenie się firmom z branży internetowej. Można w nich spotkać ludzi z całego świata, a językiem obowiązującym często jest angielski. Kilka przykładów: Shopalike.pl, e-darling.de, Delivery Hero.
Powodzenia!