Moda zmienia się wraz z porami roku. Ta z wybiegów często zaskakuje, sięgając po coraz bardziej ekstrawaganckie rozwiązania, które coraz mniej przypominają te, spotykane na ulicy. Jest jednak pewna okazja, na którą, mimo zmieniających się trendów, obowiązuje niezmienny model ubioru. To rozmowa z przyszłym pracodawcą na targach pracy.
To, co liczy się podczas spotkania na targach pracy, rozmowy kwalifikacyjnej, czy innej formy rekrutacji, podczas której mamy bezpośredni kontakt z potencjalnym pracodawcą, to nie tylko posiadane kwalifikacje i wspaniale wypełnione CV. Podczas takiego spotkania oceniany jest ogólny, całościowy wizerunek kandydata na dane stanowisko, na który składają się m.in.: nasza umiejętność prezentacji własnej osoby, zachowanie oraz wygląd zewnętrzny.
Nawet najlepiej wykształcony i przygotowany zawodowo kandydat będzie miał problemy ze zdobyciem pracy, jeśli na spotkaniu z pracodawcą pojawi się w podartych jeansach i spranym, kolorowym podkoszulku. Istotne wrażenie powstaje już w pierwszych trzydziestu sekundach od momentu spotkania. W ciągu tak krótkiego czasu zostajemy bowiem poddani pierwszej ocenie przez przyszłego pracodawcę, która w głównej mierze opiera się na naszym wyglądzie zewnętrznym. To bardzo niewiele czasu, aby sprawić wrażenie, że jesteśmy idealnym kandydatem na interesujące nas stanowisko. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać, iż ludzie, wyglądający adekwatnie do okoliczności, jaką jest m.in. spotkanie z przyszłym pracodawcą na targach pracy, już na starcie mają przewagę nad tymi, którzy nie wybrali stosownego ubioru.
Te dwa przymiotniki bezwzględnie zawsze powinny określać nasz ubiór, przygotowany na spotkanie z przyszłym pracodawcą. Jako staranny rozumiemy między innymi czysty i niewymięty. A elegancki? Idealnym rozwiązaniem jest zdobyć wcześniej informacje odnośnie dress code’u obowiązującego w firmie, do której aplikujemy. Jeśli jednak nie jest możliwe uzyskanie takiej wiadomości, najbezpieczniej jest dostosować się do ogólnie stosowanych zasad ubioru, obowiązujących na spotkaniach z pracodawcą.
Klasyczny strój na taką okazję opiera się przede wszystkim na stonowanych kolorach. Nie od dziś wiadomo, że ubranie galowe oznacza kolory biały, granatowy lub czarny. Zaś za elegancki kolor uznaje się, poza wspomnianymi trzema, także beżowy, brązowy lub szary. Ważne jest ,by wystrzegać się krzykliwych barw, takich jak np. czerwony lub żółty. Oczywiście czerwona bransoletka na ręce kandydatki starającej się o pracę nie przekreśli jej w oczach potencjalnego pracodawcy, jednak żółte spodnie mogłyby już zdecydowanie zaważyć na negatywnej ocenie na temat rekrutowanej.
Poza kolorem powinniśmy także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane jest ubranie. Jeansy, mimo że czarne, wciąż nie będą eleganckim elementem garderoby. Ubrania powinny się zatem wyróżniać dobrą jakością materiałów, takich jak np.: bawełna, wełna, tweed, jedwab.
Oczywiście każda z płci powinna stosować się do własnego zestawu zasad eleganckiego ubioru. Co jest więc uznawane za stosowne w przypadku kobiet? To między innymi kostiumy lub inne zestawy typu: marynarka plus spódnica w stonowanych, wspomnianych wcześniej, kolorach. Tu należy zwrócić uwagę na długość spódnic, które nie mogą być krótsze, niż te, sięgające do kolan. Włożenie mało eleganckiej mini na spotkanie z pracodawcą jest uznawane za nietakt i może zaważyć na jego wyniku. Jeśli decydujemy się na spódnicę, należy pamiętać o jeszcze jednym elemencie ubioru, jakim są rajstopy. W przypadku omawianej okazji obowiązkowe są one nawet latem. Najlepiej stosować rajstopy proste, gładkie, pozbawione wzorów.
Długie spodnie także mogą być stosownym elementem takiego zestawu. Ważne, by, podobnie jak spódnice, spełniały wspomniane wczesniej kryteria koloru i materiału. Najlepsze wśród bluzek będą natomiast te w jasnych kolorach. Śnieżnobiała koszula nie jest obowiązkowym wymogiem. Równie eleganckie kolory bluzek i koszul, to: kremowy, błękitny i beżowy. Nie możemy jednak pozwolić sobie na wpadkę w postaci zbyt dużego dekoltu lub prześwitującego materiału, bo one, podobnie jak mini spódnica, mogą zostać źle odebrane przez przyszłego pracodawcę. W razie wątpliwości co do stosowności elementów garderoby, zawsze należy trzymać się zasady: prościej znaczy lepiej. Przesyt falbanek, ozdobnych guzików, koralików czy nawet biżuterii może okazać się zbyt ekstrawaganckim rozwiązaniem w stosunku do obowiązującego w danej firmie dres code’u.
Pozostała jeszcze kwestia odpowiednio dobranego obuwia. Zasada numer jeden w przypadku kobiet dotyczy niezbyt wysokich obcasów. Co prawda dodają one elegancji, ważne jednak, by ich wysokość była stosowna do okoliczności. Zbyt wysokie obcasy również mogą zostac źle odebrane przez potencjalnego pracodawcę.
Podstawowe zasady ubioru dla studentów nie różnią się od tych, obowiązujących w przypadku studentek. Nejlepiej stosować stonowane kolory oraz zadbać o to, bu ubranie było czyste, schludne i dobrze wyprasowane. Idealnym rozwiązaniem jest ciemny garnitur. Nie ma elementu garderoby, który byłby bardziej stosowny na oficjalne spotkanie. Podczas trwania rozmowy należy pamiętać o tym, by nie „rozluźniać się” przez rozpinanie czy zdejmowanie marynarki.
Poza garniturem pozostaje nam dobór koszuli – koniecznie z długim rękawem – także w lecie.Krawat z kolei powinien być stonowany i pasujący do koszuli. Najlepiej, by nie rzucał się nadto w oczy. Skreślamy więc krawaty w kolorowe kwiaty, czy te sprezentowane wam z napisem „dla super chłopaka”.
W przypadku butów, poza wygodą, która pozwoli nam na opanowanie stresu w trakcie rozmowy i która dotyczy w równym stopniu wszystkich wcześniej wymienionych elementów garderoby, najlepiej wybrać modele klasyczne. Oprócz tego oczywiście schludne i czyste. Skarpetki powinny być odpowiednio dobrane kolorystycznie i na tyle długie, aby zasłaniały łydki.
Wybierając się na targi pracy musimy pamietać także o naszym wyglądzie zewnętrznym. Fryzura czy makijaż są również bardzo ważnymi elementami, które kształtują nasz wizerunek w oczach rozmówców. Nie zapominajcie więc także i o nich. Obowiązuje nas makijaż delikatny, na pewno niezbyt ciemny. Taki, który zastosowałybyśmy na dzień, a nie na wieczorne wyjście z przyjaciółmi. Szminkę bezpieczniej będzie pozostawić na inną okazję. Do podkreślenia ust niech posłuży jedynie bezbarwny błyszczyk.
Włosy przede wszystkim muszą być czyste. Świadczą one o naszej schludności i w razie niedopatrzenia zostaną zauważone jako pierwsze. Nie powinniśmy przesadzać z kosmetykami służącymi do układania fryzury: żelami, lakierami. Fryzurę należy możliwie uprościć. Nie wykorzystujmy dodatkowych ozdób, spinek, opasek etc. Gładko zaczesany kucyk czy subtelny kok to jedne z najlepszych i najprostszych rozwiązań.
Ostatnia wskazówka dotyczy dłoni. Ta część ciała nazywana czasem wizytówką człowieka. Studentki nie powinny pozwalać sobie na jaskrawe kolory lakierów paznokci, zaś absolutnie zakazane są resztki lakieru pozostałego na paznokciach. Czyste dłonie i paznokcie obowiązują także panów!
Stosując się do omówionych zasad ubioru obowiązującego na rozmowie z potencjalnym pracodawcą na targach pracy z pewnością zwiększamy swoje szanse na to, by nie tylko pokazać się z jak najlepszej strony, ale również pozostać zauważonym. Niewykluczone również, że wrażenie, które po sobie pozostawimy, zaowocuje w przyszłości ciekawą praktyką, stażem czy pracą.
(az)