Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jak się zadłużać, to tylko z głową.Te pytania zadaj, zanim weźmiesz kredyt

Kredyt często kojarzy się z kamieniem u szyi, a jego spłata może spędzać sen z powiek. Tymczasem kredyt, wzięty po dobrym rozeznaniu rynku, skrojony na miarę twoich potrzeb, ale przede wszystkim możliwości finansowych, może ci bardzo pomóc w określonej sytuacji życiowej, gdy potrzebujesz dodatkowego zastrzyku gotówki.

Czy kredyt jest mi na pewno potrzebny?

Po pierwsze zastanów się, czy zakup, na który chcesz wziąć kredyt, możesz odłożyć do czasu, aż będziesz w stanie sam zebrać potrzebną kwotę, bez konieczności zadłużania się. Jeśli jednak twoja potrzeba jest pilna, np. związana ze stanem zdrowia, które dzięki kredytowi będziesz mógł podreperować, albo niemogącym już dłużej czekać remontem domu czy mieszkania, albo też wiesz, że bez udziału banku nie będziesz w stanie sam zgromadzić naraz potrzebnej kwoty, np. na nowy samochód, wówczas możesz rozważyć wzięcie kredytu.

Jaki będzie całkowity koszt kredytu?

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy kredytowej, musisz na spokojnie policzyć, ile taki kredyt będzie cię w rzeczywistości kosztował, aby mieć pewność, że później będziesz w stanie go spłacić. Do kwoty, którą od banku pożyczysz, musisz więc dodać jeszcze – w zależności od konkretnej umowy – właściwą sumę odsetek, prowizję banku za udzielenie kredytu, opłatę za rozpatrzenie wniosku kredytowego, koszt ubezpieczenia spłaty kredytu. Musisz się liczyć również z kosztami dodatkowymi, które bank może, ale nie musi pobierać – różnymi w zależności od konkretnej oferty

Ile wynosi RRSO?

Jeśli myślisz o zaciągnięciu kredytu, musisz wiedzieć, co to jest RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Jej wysokość musi być podana w każdej ofercie kredytowej banku oraz zawarta w umowie. Dzięki temu łatwiej ci będzie zorientować się, ile będzie kosztować spłata kredytu, a także porównać poszczególne oferty różnych banków przed wybraniem tej, która najbardziej ci odpowiada. Może się bowiem okazać, że niżej oprocentowany kredyt w jednej instytucji będzie cię de facto kosztować więcej niż wyżej oprocentowany w innej, gdzie za to niższe jest właśnie RRSO.

Jaka oferta będzie najodpowiedniejsza dla mnie?

Jeśli przed zaciągnięciem kredytu odpowiesz sobie na te podstawowe pytania, przed podpisaniem umowy zaś dokładnie ją przestudiujesz, będziesz mieć pewność, że decyzję o zadłużeniu się podjąłeś świadomie i że jesteś właściwie przygotowany do spłaty takiego zobowiązania.