Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jak skutecznie przygotować się do targów pracy?

Targi pracy umożliwiają zapoznanie się z szeroką ofertą praktyk, staży i pracy oraz spotkanie z interesującymi pracodawcami. To pierwszy krok do kariery, pod warunkiem, że przygotujemy się do nich w odpowiedni sposób.

Na co zatem zwrócić szczególną uwagę i co jest najważniejsze?

Nakreślmy sobie cele

Przede wszystkim powinniśmy określić, jaki cel będzie przyświecał naszej wizycie na targach. Zastanówmy się, czy chcemy tylko zorientować się, jak wygląda rynek pracy i możliwości zatrudnienia, czy też szukamy konkretnych ofert. Doprecyzujmy także, w jakiej branży, obszarze, a nawet firmie czy lokalizacji chcemy rozwijać swoją karierę. Weźmy też pod uwagę, ile czasu tygodniowo możemy poświęcić na pracę – czy szukamy elastycznych rozwiązań, które umożliwią nam studiowanie, czy bardziej interesują nas praktyki wakacyjne. Kończąc studia, możemy bardziej skupić się na karierze. W tym przypadku ciekawym rozwiązaniem może się okazać staż menedżerski. Oczywiście, określając targowe cele, powinniśmy dopasować je do naszego wykształcenia, umiejętności, doświadczenia i kompetencji językowych. Warto mieć pomysł na siebie i plan na swoją karierę. Ważne jest, aby nie myśleć tylko o zatrudnieniu w najbliższym czasie, ale planować długofalowo i określić, gdzie i na jakim stanowisku chcielibyśmy pracować za kilka lat. To bardzo ważne, ponieważ wyznaczenie sobie konkretnego celu przyspiesza jego realizację.

Zbierzmy informacje

Jeżeli wiemy już, w jakim celu wybieramy się na targi pracy, warto przygotować się do spotkań z pracodawcami. Odwiedźmy strony internetowe wybranych targów pracy, poszukajmy spisu pracodawców i planu targów. To pozwoli nam określić, do których pracodawców będziemy chcieli podejść, i ustalić, na których z nich najbardziej nam zależy. Na stronach internetowych targów znajdują się także krótkie prezentacje wystawców z możliwością wyszukiwania według branż lub innych kryteriów. Warto także sprawdzić stronę biura karier swojej uczelni – tam też znajdują się cenne informacje. Zbierając wiedzę na temat wybranych pracodawców, zajrzyjmy do zakładek poświęconych karierze na stronach internetowych firm i zapoznajmy się z możliwościami rozwoju i ofertą dla studentów. Ciekawe informacje znajdziemy również w karierowych filmach na portalu YouTube. Kopalnią wiedzy jest także katalog targowy, dostępny podczas wydarzenia, coraz częściej także w wersji on-line. Katalog może być pomocny po zakończeniu targów, służąc jako baza wiedzy o pracodawcach czy branżach. Na targi pracy warto przygotować sobie listę pytań, które chcemy zadać wybranym pracodawcom. To ułatwi nam uzyskanie informacji, których nie znajdziemy na stronie internetowej firmy.

Dajmy się zapamiętać

Podczas targów pracy, w których bierze udział tysięcy studentów, pracodawcy przeprowadzają setki rozmów. Jak się wyróżnić z tłumu i zostać zapamiętanym? Podczas pierwszego kontaktu z pracodawcą duże znaczenie ma nasz ubiór. Stonowany, klasyczny strój biznesowy będzie świadczył o profesjonalnym wizerunku. U mężczyzn zawsze sprawdza się zestaw składający się z: eleganckich spodni, koszuli i sportowej marynarki. Skórzane dodatki – buty, teczka czy pasek – sprawią, że stylizacja będzie bardziej formalna. Kobiety dobrze prezentują się w klasycznych ubiorach (eleganckie spodnie/spódnica i bluzka lub koszula, wszystko w stonowanych kolorach). Pamiętajmy, że w wielu dużych firmach obowiązuje dress code. Znaczenie ma także mowa ciała – postawa otwarta, utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą, bez nadmiernej gestykulacji. Warto wykazać się zaangażowaniem i zainteresowaniem podczas rozmowy, choć w warunkach targowych może to być utrudnione. Może się okazać, że lepszym miejscem na rozmowę będzie CV Point lub career corner – miejsca bezpośrednich rozmów z wybranymi pracodawcami. Na takie spotkanie z pracodawcą warto przygotować krótką autoprezentację, która sprawi, że rekruter nas zapamięta. Może ona dotyczyć naszych umiejętności, zdolności, a także zawierać informacje, dlaczego chcemy aplikować na dane stanowisko. W ten sposób wykażemy zainteresowanie pracodawcą i jego ofertą pracy.

Przygotujmy skuteczne dokumenty aplikacyjne

Dzisiaj coraz częściej pracodawcy nie zabierają CV, tylko proszą o aplikację on-line. Wiele firm w trakcie targów prosi o wypełnienie formularza rekrutacyjnego, dlatego trzeba przypomnieć sobie niezbędne informacje i daty dotyczące wykształcenia, doświadczenia zawodowego czy ukończonych kursów i szkoleń. Wtedy CV może okazać się niezawodną pomocą. Możemy także zostać poproszeni o wysłanie dokumentów aplikacyjnych mailem po targach. Dlatego warto też przemyśleć i przygotować swoje CV już wcześniej, aby aplikować jeszcze tego samego dnia na wybrane na targach oferty. Jakie powinno być skuteczne CV? Przede wszystkim przemyślane, zawierające istotne fakty: dotychczasowe wykształcenie, informacje o naszej działalności, np. w organizacjach studenckich, kołach naukowych czy w ramach wolontariatu. Podkreślmy zdobyte podczas praktyk i staży doświadczenie zawodowe. Napiszmy o kompetencjach i umiejętnościach, także językowych. Ważne będą ponadto informacje o: kursach, szkoleniach, publikacjach, referatach, wyjazdach czy wymianach naukowych. Wysyłając CV, nawiążmy do spotkania podczas targów. To cenna informacja dla pracodawców – mają oni wówczas pewność, że jesteśmy aktywni w poszukiwaniu praktyk, staży czy pracy.

Największym błędem, jaki możemy popełnić podczas targów pracy, jest uczestniczenie w tych wydarzeniach bez przygotowania i przemyślenia swoich celów oraz priorytetów. Wydarzenia targowe mogą być początkiem naszej kariery. To szansa, którą powinniśmy wykorzystać, a także doskonała okazja, by sprawdzić, czego oczekują pracodawcy, w którym kierunku należy się dokształcić i jaką wiedzę warto uzupełnić.

 

Grażyna Jancik